Na rzecz Litwy czy Moskwy? Kogo i za co nagrodziła Dalia Grybauskaite? Centrum danych koło Wilna może mieć związek z rosyjskimi służbami!

9 stycznia 2017

Fot. BNS

Litewskie służby wywiadowcze ostrzegły, że budowane nieopodal Wilna największe w kraju centrum danych może być powiązane ze służbami wywiadowczymi Rosji.

W ocenie Departamentu Bezpieczeństwa Państwa projekt AmberCore spółki Arcus Novus stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa poprzez związek z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.


Na podstawie doniesień Departamentu Bezpieczeństwa, projekt spółki Arcus Novus został oceniony negatywnie przez Komisję Rządową. Decyzja Komisji Rządowej została zaskarżona do sądu przez spółkę Arcus Novus oraz spółkę zależna AmberCore DC.

Jak donosi państwowe Centrum Rejestrów, 51 proc. akcji założonej w 2003 roku spółki Arcus Novus“, której główną działalnością jest przekazywanie informacji dla satelitarnych systemów łączności, posiada zarejestrowana w Danii spółka Satgate Holding, a pozostałe 49 proc. – zarejestrowany w Obwodzie Kaliningradzkim Valerijus Avetisjantas.


Szef „Arcus Novus”, Vidmantas Tomkus, który otrzymał w tym roku nagrodę z rąk prezydent Dali za „postępową i innowacyjną działalność na rzecz społeczeństwa i gospodarki Litwy”, odmówił komentowania związku spółki ze Służbami Specjalnymi Rosji.

Kresy24.pl/zw.lt/BNS

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

5 odpowiedzi Na rzecz Litwy czy Moskwy? Kogo i za co nagrodziła Dalia Grybauskaite? Centrum danych koło Wilna może mieć związek z rosyjskimi służbami!

 1. tagore Odpowiedz

  9 stycznia 2017 w 14:51

  W końcu studiowała z Putinem na tej samej uczelni.

 2. leśnik Odpowiedz

  9 stycznia 2017 w 15:53

  Elity litewskie walcząc z Polskością na Litwie jasno stawiają się po stronie Rosji.

 3. observer48 Odpowiedz

  9 stycznia 2017 w 21:52

  Timeo Danaos et dona ferentes!

 4. i wszystko jasne Odpowiedz

  9 stycznia 2017 w 22:48

  Cały antypolonizm i dyskryminowanie Wilnian przez władze lietuviskie ma podtekst nienawiści rodem z sowieckiego sojuza. Trop sowiecki u przywódców Lietuvy jest mocny, związki z czerwonym reżimem mieli Grybauskaite, Landsbergis, Butkevicius, Linkevicius, i wielu innych decydentów obecnej władzy.

 5. leśnik Odpowiedz

  9 stycznia 2017 w 22:55

  A jeśli chodzi o Dankę Grzybowską to cóż można powiedzieć o człowieku który wyrzekł się Polskości.Robiła karierę w Moskwie a po rozpadzie Sojuza przefarbowała się na litwusa i walczy z Polakami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *