• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl
  • 19 sie 2026
  • Archiwa Czasopism
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
  • Filmoteka
  • Niepodległość
  • Polacy na (Bliskim) Wschodzie
  • Trójmorze
  • TV Kresy24.pl
  • Archiwum Kresowe
Kresy24.pl
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
Białoruś

KGB Łukaszenki proponuje Polsce wymianę szpiegów

03 gru 2024

Aleksander Łukaszenka/Fot: president.gov.by

Białoruska propaganda ogłasza kolejny projekt pod nadzorem KGB Białorusi. 3 grudnia wieczorem w telewizji Białoruś 1 zostanie wyświetlony film „Kontrwywiad KGB Białorusi przeciwko wywiadom Polski. Agenci i zdrajcy”.

Jak zauważa portal reform.by, w nowym „hicie” BT ma wystąpić dwóch obywateli Polski – Tomasz Beroza i Jerzy Żywalewski. Obaj mieszkali na Białorusi i zostali skazani na wieloletnie wyroki – rzekomo za szpiegostwo i działalność agenturalną. Autorzy propagandowego materiału będą się starali udowodnić, że polski wywiad aktywnie werbuje agentów na Białorusi, a kontrwywiad KGB skutecznie przeciwstawia się „zagrożeniom z Zachodu”.

Dwie osoby, które – sądząc po zwiastunie – zostaną pokazane w tym filmie, to obywatele Polski Tomasz Bieroza i Jerzy Żywalewski.

Według kanału Dissidentby Tomasz Bieroza mieszkał w Kobryniu w obwodzie brzeskim i był żonaty z obywatelką Białorusi. Jak poinformowało Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, Bieroza został oskarżony o szpiegostwo i skazany na 14 lat kolonii o zaostrzonym rygorze.  Jerzy Żywalewski, pochodzący z Białostocczyzny, również będący w związku małżeńskim z obywatelką Białorusi, został skazany w lutym 2023 r. przez sąd w Grodnie na cztery lata więzienia. W więzieniu Łukaszenki przetrzymywani są ponadto jeszcze dwaj Polacy, Roman Gluza i Robert Tąpała. Wszyscy czterej zostali uznani przez obrońców praw człowieka za więźniów politycznych.

Igor Lenkiewicz przypomina na portalu Reform.by, że w kwietniu 2023 r. szef KGB Białorusi Iwan Tertel zapowiedział zatrzymanie „pewnej liczby obywateli polskich w trakcie prowadzenia aktywnych działań wywiadowczych na naszym terytorium. Zdrajcy, z którymi współpracowali na naszym terenie, zostali zatrzymani”.

Autor materiału zwraca uwagę, że szczególnie interesująca jest jednak kontynuacja cytatu Tertela. „Oczywiście strona polska chce w jakikolwiek sposób doprowadzić do wymiany za któregokolwiek z tych obywateli. Żadna jednak z zatrzymanych przez nich osób, rzekomo działających w interesie Republiki Białoruś, nie wypełnia zadań służb specjalnych Republiki Białoruś” – powiedział wówczas szef KGB.

Sam Aleksander Łukaszenka oświadczył, że Polska chce wymienić przetrzymywanych w Polsce na szpiegostwo. I twierdził, że wpłynęły już oferty wymiany.

Portal Reform.by przypomina, że w marcu 2023 r. polski kontrwywiad wojskowy poinformował o zatrzymaniu mężczyzny oskarżonego o pracę dla białoruskich służb specjalnych. Następnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) poinformowała o skierowaniu do sądu sprawy karnej o szpiegostwo na rzecz białoruskiego KGB. Zarzuty postawiono 53-letniemu obywatelowi Białorusi Mikołajowi M. i 59-letniemu obywatelowi Polski Bernardowi S. Według wersji ABW, zbierali oni informacje o lotnisku wojskowym i placówce Agencji w Białej Podlaskiej, infrastrukturze kolejowej, ruchach sprzętu wojskowego, a także organizowali kanały łączności z KGB. Oskarżeni mieli pracować dla białoruskiego wywiadu w latach 2018-2023 i obaj „przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw”.

Polska twierdziła ponadto, że odkryła siatkę szpiegowską, która zbierała informacje o transportach broni do Ukrainy i przygotowywała sabotaż na kolei. W ramach tej sprawy poinformowano o zatrzymaniu trzech Białorusinów. Znamienne, że strona polska nie ujawniła nazwisk zatrzymanych. Zrobili to białoruscy propagandyści, podając nazwiska oskarżonych – Uładzisłaua Posmitiukha, Marii Miedwiediewej i Mikałaja Moskalienki. Później cyberpartyzanci poinformowali, że Moskalenko pojawił się w bazie danych osób uprawnionych do korzystania z polikliniki dla funkcjonariuszy KGB.

W lipcu 2023 r. Stanisław Żaryn, ówczesny przedstawiciel ministra-koordynatora służb specjalnych, poinformował, że w ciągu ostatnich 14 miesięcy polskie służby specjalne zatrzymały ponad dwanaścioro szpiegów z Białorusi i Rosji.

W sierpniu tego samego roku Biuro Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych RP poinformowało o zatrzymaniu kolejnego obywatela Białorusi – Michaiła A. Według strony polskiej zajmował się on rozpoznaniem polskich obiektów wojskowych i portów, a także propagandą na rzecz Rosji.

W maju 2024 r. premier Donald Tusk poinformował o zatrzymaniu dziewięciu osób podejrzanych o przygotowywanie aktów sabotażu na zlecenie rosyjskich służb wywiadowczych. Wśród zatrzymanych, jak powiedział, byli obywatele Ukrainy, Białorusi i Polski.

Autor materiału zwraca uwagę na pewną cechę zachowania białoruskiego reżimu – to, o co jego przedstawiciele oskarżają swoich przeciwników, sami chętnie by zrobili. Tak więc, oskarżając Polskę o „chwytanie tam ludzi w celu zaoferowania Rosji lub Białorusi wymiany za kogoś”, białoruskie siły bezpieczeństwa działają właśnie w ten sposób, aby zmusić drugą stronę do wyrażenia zgody na transakcję. Nie jest wykluczone, że Polacy z jakichś powodów nie spieszyli się z forsowaniem transakcji. Albo przedstawili warunki, które nie odpowiadały reżimowi. Być może Rosjanie, którzy są zainteresowani uwolnieniem swoich licznych agentów, wywierali ostatnio presję na Mińsk.

I tak powstał film „Kontrwywiad KGB Białorusi przeciwko służbom specjalnym Polski. Agenci i zdrajcy”. Z jego pomocą KGB RB rozwiązuje kilka zadań.

Po pierwsze – pisze Lenkiewicz – ważne jest dla nich przekonanie krajowej publiczności, że skazani polscy obywatele rzeczywiście są „zwerbowanymi szpiegami”. Oznacza to, że muszą oni publicznie wyrazić skruchę i przyznać się do winy. W przeciwnym razie, jeśli tak po prostu zostaną wymienieni, historia wzięcia zakładników w celu wymiany może przyjść do głowy zbyt wielu Białorusinom.

Po drugie, trzeba pokazać społeczeństwu, że „winni” i „sprawiedliwie skazani” Polacy zostaną wymienieni na „niewinnych” obywateli Białorusi, którzy wpadli pod wpływy „złego sąsiada” i których reżim stara się uwolnić wszelkimi sposobami. I jest nawet gotów dać w zamian „prawdziwych zdrajców”.

Wreszcie, po trzecie, konieczne jest wywarcie presji na opinię publiczną w Polsce poprzez pokazanie, ilu „skruszonych” obywateli tego kraju odsiaduje wyroki w białoruskich koloniach. Kalkulacja może bazować na przekonaniu, że opinia publiczna skłoni rządzących w naszym kraju do większej uległości.

W tym miejscu należy przypomnieć stosunkowo niedawną historię obywatela Niemiec Rico Kriegera, skazanego na śmierć na Białorusi na podstawie sześciu artykułów kodeksu karnego.Najpierw w telewizji ukazał się wywiad z nim. Kilka dni później Aleksander Łukaszenko podpisał ułaskawienie dla Kriegera. A zaledwie dzień później Krieger staje się uczestnikiem zakrojonej na szeroką skalę wymiany więźniów między Rosją a krajami zachodnimi. Został przekazany Niemcom.

Tak więc wniosek jest prosty: KGB natarczywie oferuje Polakom wymianę…

Igor Lenkiewicz/reform.news

< Idź pod prąd Zobacz inny >
Ważne? Ciekawe? Podaj dalej:

Nie przegap w tym temacie:

Ukraina odzyskała z rosyjskiej niewoli kolejnych ponad 300 żołnierzyUkraina odzyskała z rosyjskiej niewoli kolejnych ponad 300 żołnierzy Białoruś zdobyła niesamowity towar na eksport! Oferuje Europie w każdej ilościBiałoruś zdobyła niesamowity towar na eksport! Oferuje Europie w każdej ilości K24Miłość mimo wszystko. Ślub dwojga więźniów politycznych w rosyjskim areszcie
  • Tagi
  • jeńcy wojenni
  • KGB
  • reformy
  • służby białoruskie
  • służby rosyjskie
  • służby specjalne
  • wymiana jeńców
Sekcja komentarzy tymczasowo niedostępna

W związku z przygotowaniami do uruchomienia platformy wsparcia portalu Kresy24.pl oraz walką z zalewem toksycznych treści, możliwość komentowania została czasowo zawieszona. Już wkrótce przywrócimy sekcję komentarzy w nowej, kulturalnej formule – jako przestrzeń dostępną wyłącznie dla naszych stałych Czytelników i Patronów wspierających utrzymanie redakcji.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Totalny odwrót z całego obwodu! "Gest dobrej woli"

Totalny odwrót z całego obwodu! "Gest dobrej woli"

Dugin: Nie będzie Moskwy, ani Petersburga! Koniec

Dugin: Nie będzie Moskwy, ani Petersburga! Koniec

Najnowsze wiadomości
Tylko tak przeżyją. Exodus Rosjan przed jesienną branką (WIDEO)

Tylko tak przeżyją. Exodus Rosjan przed jesienną branką (WIDEO)

Kliczko pożegnał Panettiere

Kliczko pożegnał Panettiere

Łukaszenka wysyła buldożery na polską spuściznę. Tysiące zabytków zniknie!

Łukaszenka wysyła buldożery na polską spuściznę. Tysiące zabytków zniknie!

Koniec kremlowskiego propagandysty na wizji!

Koniec kremlowskiego propagandysty na wizji!

Polak, dziennikarz, prezydent i noblista... Na kogo polują Putin z Łukaszenką

Polak, dziennikarz, prezydent i noblista... Na kogo polują Putin z Łukaszenką

Niemcy dopadli kolejnego. Drugi Ukrainiec zatrzymany za wysadzenie Nord Stream

Niemcy dopadli kolejnego. Drugi Ukrainiec zatrzymany za wysadzenie Nord Stream

Iran uderzy w Europę?! Teheran planuje ataki na amerykańskie bazy

Iran uderzy w Europę?! Teheran planuje ataki na amerykańskie bazy

Były minister obrony Ukrainy miesza szyki Zełenskiemu

Były minister obrony Ukrainy miesza szyki Zełenskiemu

„Najlepszy syn białoruskiej ziemi”. W sobotę Warszawa pożegna Aleksandra Milinkiewicza

„Najlepszy syn białoruskiej ziemi”. W sobotę Warszawa pożegna Aleksandra Milinkiewicza

Front jak front. Ale na tyłach to istny horror! (WIDEO)

Front jak front. Ale na tyłach to istny horror! (WIDEO)

Blackout w Moskwie. To nie jest zwykła awaria

Blackout w Moskwie. To nie jest zwykła awaria

Rosję ścięło z kół! Sucho w bakach. Ta liczba powala

Rosję ścięło z kół! Sucho w bakach. Ta liczba powala

Gdzie koniec kolejki? Pewnie za Uralem... (WIDEO)

Gdzie koniec kolejki? Pewnie za Uralem... (WIDEO)

Opozycjonista znaleziony martwy w Warszawie

Opozycjonista znaleziony martwy w Warszawie

Gwiazda Hollywood jako wolontariusz

Gwiazda Hollywood jako wolontariusz

Zełenski pogrzebał założyciela OUN. Komuś zabrakło politycznej mądrości

Zełenski pogrzebał założyciela OUN. Komuś zabrakło politycznej mądrości

Ambasador Ukrainy rozpala emocje na odchodne: Polska się nie wywiązuje!

Ambasador Ukrainy rozpala emocje na odchodne: Polska się nie wywiązuje!

Szokujące ustalenia wywiadu. Chodzi o Białoruś

Szokujące ustalenia wywiadu. Chodzi o Białoruś

Projekt finansowany ze środków MSZ
Zmień ustawienia cookies
© Kresy24.pl 2026. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. O nas i Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja