Dzień Rosji w Wilnie przy akompaniamencie gloryfikatorów okupacji Krymu

25 maja 2018

9 czerwca w Wilnie tradycyjnie odbędzie się dla rosyjskiej społeczności mieszkającej na Litwie. Patronem imprezy od lat jest Miasta Wilna. W tym roku krytycy tego rodzaju przedsięwzięcia zwracają uwagę na dobór zespołów – znajdą się wśród nich artyści wychwalający oraz popierający okupację Krymu.

w Wilnie odbędzie się po raz 15. Tradycyjnie biorą w nim udział rosyjscy dyplomaci, można zauważyć nie tylko rosyjskie, lecz także sowieckie .


W tym roku kontrowersje wzbudzają zaproszeni wykonawcy. Jeden z nich – Oleg Pogudin – w ubiegłym roku odbył trasę koncertową po okupowanym Krymie. Inny – Wiktor Sałtykow – w wywiadach ubolewa, że Związek Sowiecki został rozwiązany.

„Będzie to propagandowe święto, jeszcze jeden środek w formacie rosyjskiej wojny informacyjnej. Smutne, że mer zgadza się na takie kompromisy, które nie mają dobrego wpływu na wizerunek Litwy” – oburza się radny miasta Wilna Adomas Bužinskas. Radny uważa, że na taką decyzję mera ma wpływ chęć przypodobania się partnerom koalicyjnym – Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związkowi Chrześcijańskich Rodzin.


„Dlaczego samorząd Wilna pozwala na Dzień Rosji w Parku Vingis i nawet obejmuje patronatem tę imprezę? Dlatego, że nie możemy sobie pozwolić, aby wileńscy myśleli, że nie są ważni dla Litwy, a tylko dla Kremla. A tak właśnie część społeczności by pomyślała, gdyby wieloletnia w tym roku została zmieniona” – odpowiada z kolei mer Remigijus Šimašius.

Włodarz miasta dodaje, że jeżeli zaproszeni na wykonawcy „mają coś na sumieniu”, to Departament Migracji „powinien wykonać swoją pracę i nie wpuścić ich na Litwę”.

Kresy24.pl za zw.lt/fot: /Julius Kalinskas/bab

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Dzień Rosji w Wilnie przy akompaniamencie gloryfikatorów okupacji Krymu

 1. Darek Odpowiedz

  27 maja 2018 w 22:10

  Ciekawe ilu Polaków bawi sie na święcie dla kacapów? Coś mi sie zdaje, że jak sie chce psa uderzyć kij w postaci litewskich Polaków zawsze się znajdzie… Międzywojenne doświadczenia niczego Litwinów nie nauczyły, a obecna jawna współpraca z Rosją jako żywo przypomina ówczesne podlizywanie sie ZSRR. W efekcie zostali ich republiką i co ważne jako jedyne państwo które dotknął ten „zaszczyt” latami mocno na to pracowali. Co ja mówię, wręcz oklaskiwali owo wcielenie bo pochwalili pakt Hitlera i Stalina. Myśleli, że chodzi o rozbiór Polski, a nie znali tajnego protokołu podajacego ich skrajnie nacjonalistyczne państwo na talerzu. ZSRR był ulubionym sąsiadem przedwojennej Litwy i coś z tego „sztokholmskieo syndromu” najwyraźniej im zostało. Nie zdziwiłbym sie gdyby wcielani do FR klaskali głośniej niż wschodni (rosyjskojęzyczni) Białorusini…

  Czy mer zna coś takiego jak salomonowe rozwiązanie problemu? Z powyższego tekstu wynika, że włodaże Wilna sprawują nad tą imprezą „patronat”. Jak znam życie oznacza to jej organizowanie i współfinansowanie. Co za problem nie dać ani eurocenta ani nie skierował do pomocy nawet sprzątaczki ciagle zachowując „patronat”? W kolejnych latach udzaił władz moze być mniejszy, np. czekanie do ostatniej chwili z zezwoleniami itp. Impreza odbywałaby sie na koszt ruskich, a jak oni by ją organizowali ta 15-to letnia tradycja szybko wygaśnie. Kreml ma tyle różnych wydatków, że na Litwę najzwyczajnij może zabraknąć, a taka biba poid gołym niebem ma sens tuż przed aneksją, a nie kilka lat wcześniej. Chcieć to móc, a im najwyraźniej chce się tylko i wyłącznie zacierać ślady polskości. Historia uczy tylko tego, że nikogo niczego nie nauczyła – dedykuję to Litwinom

 2. tagore Odpowiedz

  28 maja 2018 w 20:45

  Nic nie stoi na przeszkodzie temu by Miasto załatwiło jeszcze inne zespoły.

 3. józef III Odpowiedz

  31 maja 2018 w 17:23

  Bużinskas – Burzyński ; Krym ? gdzie Rzym, gdzie Krym gdzie banderowcy ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *