Do Mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego

22 kwietnia 2016

JozefPiłsudski-JózefHaller-BitwaWarszawska1920-480

„Chcę dać Wam możność rozwiązania spraw wewnętrznych narodowościowych i wyznaniowych tak, jak sami sobie życzyć będziecie bez jakiegokolwiek gwałtu lub nacisku ze strony Polski”.

21 kwietnia 1919 roku żołnierze Wojska Polskiego wyzwolili spod sowieckiej okupacji. Dzień później, 22 kwietnia, Józef zwrócił się z odezwą „Do Mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego”, proponując utworzenie wspólnego państwa, nawiązującego do tradycji unii Polski i Litwy. Spotkała się z entuzjazmem miejscowych Polaków.


wilno

Ostra Brama po wyzwoleniu Wilna/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

W odezwie Piłsudski pisał:


„Kraj Wasz od stukilkudziesięciu lat nie zna swobody, uciskany przez wrogą przemoc rosyjską, niemiecką, bolszewicką — przemoc, która nie pytając ludności, narzucała jej obce wzory postępowania, krępujące wolę, często łamiąc życie.

Ten stan ciągłej niewoli dobrze mi znany osobiście, jako urodzonemu na tej nieszczęśliwej ziemi raz nareszcie musi być zniesiony i raz wreszcie na tej ziemi jakby przez Boga zapomnianej musi zapanować swoboda i prawo wolnego, niczem nieskrępowanego wypowiedzenia się o dążeniach i potrzebach.

Wojsko Polskie, które ze sobą przyprowadziłem dla wyrzucenia panowania gwałtu i przemocy, dla zniesienia rządów krajem wbrew woli ludności — wojsko to niesie Wam wszystkim wolność i swobodę.

Chcę dać Wam możność rozwiązania spraw wewnętrznych narodowościowych i wyznaniowych tak, jak sami sobie życzyć będziecie bez jakiegokolwiek gwałtu lub nacisku ze strony Polski.

Dlatego to, pomimo że na Waszej ziemi grzmią jeszcze działa i krew się leje — nie wprowadzam Zarządu Wojskowego lecz cywilny, do którego powoływać będę ludzi miejscowych, synów tej ziemi.
Zadaniem tego Zarządu Cywilnego będzie:

 1. Ułatwienie ludności wypowiedzenia się co do swego losu i potrzeb przez swobodnie wybranych przedstawicieli. Wybory te odbędą się na podstawie równego, tajnego, powszechnego, bezpośredniego, bez różnicy płci głosowania.
 2. Danie potrzebującym pomocy w żywności, poparcie pracy wytwórczej, zapewnienie ładu i spokoju.
 3. Otoczenie opieką wszystkich nie czyniąc różnicy z powodu wyznania lub narodowości.
  Na czele Zarządu postawiłem Jerzego Osmołowskiego, do którego bezpośrednio, lub do ludzi przez niego wyznaczonych zwracajcie się otwarcie i szczerze we wszelkiej potrzebie i sprawach, które Was bolą i obchodzą”. (Wilno, 22 kwietnia 1919)

„Żadnego porozumienia z rządem polskim nie ma i być nie może, dopóki nie uzna Litwy w jej naturalnych granicach, dopóki Polacy nie zwrócą nam Wilna” – napisał wówczas Komitet Obrony Litwy na czele którego stał Antanas .

Odezwa Piłsudskiego spotkała się z atakiem nie tylko na Litwie, ale również w Warszawie – ze strony zwolenników inkorporacji ziem Litwy do Polski.  Negatywnie odniosła się do polskich planów federacyjnych także Ententa – były sprzeczne z jej dążeniem do przywrócenia powojennej równowagi poprzez odbudowę mocarstwowej Rosji.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

10 odpowiedzi Do Mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego

 1. Jan Odpowiedz

  22 kwietnia 2016 w 14:11

  Takie samo g………rozumieli jak i dzisiaj.Jezeli RP będzie istnieć wolna to i Zmudz tez.Bo o WKL niech nawet nie marza.Przes………wszysto w 1918r a swoje frustracje narodowe Nowolitvini pokazali w 1919 i 1920r.Zreszta Rusek im tak we lbach pomieszal ze za najweiekszego wroga uwazaja Polske.Coz.Glupich się nie sieje – sami się rodza.A Zmudz przoduje w tej statystyce.

  • mariusz Odpowiedz

   24 kwietnia 2016 w 13:40

   A ten dalej swoje .Ruski trol choć nie bede obrażał rosjan .Gdyby głupota umiała latac to byś wysoko latał. I co z tym spotkaniem bo nie masz odwagi odpisac synu chłopa z juryszek

   • Jan

    25 kwietnia 2016 w 13:20

    A co zmudzinie – wolne masz i chcesz na zakupy do mnie przyjechać do Warszawy ? Rosjan pisze się z dużej litery(narod)wiec pisząc z malej i tak ich obrazasz.Co do meritium sprawy : jako litvus wiesz ze prawda boli bo podzielibyscie los Jacgwinow gdyby nie Polska.A gdyby nie „Cud nad Wisla” to od 1920r bylibyście sowiecka republika: Co stało się 20 lat później:1940r – Tyle was kosztowalo Wilno .

  • Litwin Odpowiedz

   25 kwietnia 2016 w 09:45

   Zgadzam się

   • Jan

    25 kwietnia 2016 w 13:29

    @Litwin: Najpierw przepros za Ponary.Potem za pogromy Zydow w Kownie.Za wspolprace z NKWD do 1941r i wspólne zsylki Polakow na Sybir.Za ustawe z grudnia 1939r wobec Polakow z Wilenszczyzny.Za wspolprace z gestapo i Ypatingas Burys.Za obecna litaunizacje Polakow i coraz większe zaangażowanie litvuskich politykierów do niszczenia polskości na Wilenszczyznie.
    Potem pisz .

 2. mariusz Odpowiedz

  26 kwietnia 2016 w 08:12

  Wiec trolu moskiewski dobrze sie składa chłopak z mokotowa z kieleckiej jestem wiec gdzie i kiedy ?

 3. mariusz Odpowiedz

  26 kwietnia 2016 w 08:13

  No chyba ze nie masz jaj słoiku z juryszek

  • Jan Odpowiedz

   26 kwietnia 2016 w 11:02

   A co swych ci brak i lubisz cudze?Dalej oglądaj „Boza Podszewke” to może oprócz Juryszek cos innego zapamiętasz,choc czytając takie „rzeczowe”wypowiedzi bardziej pasujesz mi na litvuskiego prowokatorka z delfi.pl.niż mieszkanca Warszawy.

 4. mariusz Odpowiedz

  27 kwietnia 2016 w 07:40

  haha mocny w gębie jesteś internetowy pieniaczu z juryszek a raczej putinowski zołdaku

 5. swiatowid Odpowiedz

  10 maja 2016 w 15:41

  Nie da się ukryć, że carowi, NKWD i KGB udało się wykorzenić z Litwinów, Białorusinów i Ukraińców myśl o Rzeczpospolitej kilku narodów – jedynej przeciwwadze do Rosji i Niemiec. Co gorsza do tego stopnia, że napietnowana niechęć do Polski zaślepia tu racjonalizm.
  Polskich panów co robili syf na kresach sam bym wyłapał i do paki o chlebie i wodzie. Ale i ci co dali się tak łatwo Rosji i Niemcom nastawić przeciwko Polakom powinni być osądzeni, a nie pomniki im stawiane! Polska bez kresów jest słaba, a i kresy bez Polski słabe pozostawione same sobie. Na tym zależało Rosji i Niemcom od czasów bitwy pod Grunwaldem 1410 r. (Niemcy) i zdobycia Moskwy 1610 r. (Rosji). Swego dopięli 🙁 Wstyd!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *