Zdewastowany pomnik Polaków zamordowanych w Hucie Pieniackiej – Ambasada RP wystosowała notę do MSZ Ukrainy

10 stycznia 2017

Polski w Kijowie wystosowała do MSZ Ukrainy notę dyplomatyczną w związku ze zniszczeniem pomnika Polaków zamordowanych w 1944 roku we wsi – poinformował  Polską Agencję Prasową ambasador RP na Ukrainie Jan .

„Czekamy teraz na ustalenia grupy dochodzeniowej, która została powołana przez władze obwodu lwowskiego i działa tam na miejscu. Jest deklaracja ze strony władz obwodowych, że postarają się pomóc przy rekonstrukcji tego pomnika” – powiedział ambasador.


28 lutego mają odbyć się obchody 73. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej. Ambasador Piekło zadeklarował, że będzie uczestniczył w tych uroczystościach, żeby – jak powiedział – „podkreślić solidarność polsko-ukraińską i to, że nie damy się sprowokować do tego, żeby nasze stosunki uległy pogorszeniu”.

W poniedziałek w rosyjskich, a za nimi w ukraińskich mediach społecznościowych pojawiły się nagrania i zdjęcia, na których widać rozbity kamienny krzyż i zdewastowane tablice z nazwiskami ofiar mordu w Hucie Pieniackiej. Część jednej z tablic zamalowano niebieską i żółtą farbą, co stanowi odwołanie do ukraińskiej flagi. Drugą tablicę pomalowano w kolory flagi Ukraińskiej Powstańczej Armii (), pod którą umieszczono litery SS.


Incydent potępił ambasador Ukrainy w Polsce Andrij . „Potępiamy akt wandalizmu w Hucie Pieniackiej. Wszczęto śledztwo. Sprawcy powinni być ukarani. Nie dajmy się sprowokować!” – napisał we wtorek na Twitterze ambasady.

Władze obwodu lwowskiego oceniły podczas spotkania z konsulem generalnym RP we Lwowie Wiesławem Mazurem, że zdarzenie w Hucie Pieniackiej to – podała agencja Interfax-Ukraina.

Szef lwowskiej państwowej administracji obwodowej Ołeh Syniutka zapewnił, że dołożone zostanie maksimum wysiłków, by wykryć sprawców tego przestępstwa – poinformowała rzeczniczka administracji Olha Bereziuk.

Kresy24.pl/Dzieje.pl – Jarosław Junko (PAP)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

17 odpowiedzi Zdewastowany pomnik Polaków zamordowanych w Hucie Pieniackiej – Ambasada RP wystosowała notę do MSZ Ukrainy

 1. amtrak1971 Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 14:45

  ,,,, Putin ,,,prowokacja

 2. Jan Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 14:48

  Śpijcie w spokoju.

 3. Wołyń1943 Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 15:13

  A niby jak udział polskiego ambasadora na obchodzie w Hucie Pieniackiej ma wzmocnić relacje polsko-ukraińskie? Gdyby tam się pojawił prezydent Ukrainy, wówczas można byłoby pisać o solidarności polsko-ukraińskiej, ale obecność polskiego ambasadora na polskich mogiłach to przejaw sojuszu polsko-ukraińskiego? Co za bzdury piekielne p. Piekło wypowiada? Z drugiej strony, jeśli faktycznie do Huty Pieniackiej przyjedzie, to może się czegoś nauczy o relacjach z Ukraińcami…

 4. eAe Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 15:32

  Klasyczna rosyjska prowokacja o zabarwieniu putinistyczno nazistowskim.

  • Mathieu Odpowiedz

   10 stycznia 2017 w 17:34

   Zbrodnie upowskich kanalii to też putinowska prowokacja

 5. tagore Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 17:15

  Prowokacja ,to jest na pewno ale w roku jubileuszowym UPA obchodzonym w Lwowie niekoniecznie rosyjska. Dla neobanderowców ludobójcze praktyki to była wojna narodowo wyzwoleńcza przeciwko kolonizatorom. Swoją drogą pomijanie zasięgu i skali prawosławnej kolonizacji realizowanej przez Carat jakoś jest pomijany.

  • tagore Odpowiedz

   10 stycznia 2017 w 17:47

   Powinno być :”jakoś jest nagminne”

 6. Mysz Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 17:58

  a jak pierdyknie w nas meteor i rozdupcy pół świata też bedzie na ruskich,bo niewiem.

 7. kresowiak Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 19:28

  Robota UPAińców. Władze ukrainy oficjalnie wspierają banderyzm, to są nieuchronne skutki takiej polityki.

  Jeśli ktoś ma wątpliwości – czy oligarcha Poroszenko potępił bandytów, zapowiedział odbudowę lub zbudowanie większego pomnika pamięci pomordowanych tam Polaków? Czy może prędzej zbuduje kolejny pomnik Bandery?

  Hańba dla rządów PO i PiS za politykę wobec Ukrów, działają wbrew polskiej racji stanu, jeszcze sprowadzili milion banderowców do Polski

  • eva Odpowiedz

   10 stycznia 2017 w 23:33

   Tak to hańba.Polski rząd zachowuje się tak jakby był ‚”adwokatem” ukraińskiego nacjonalizmu ,a nie obrońcą polskiego interesu.Wybielanie poczynań ukraińcow jest skandaliczne.Można na sprawę spojrzeć jeszcze z innej strony-wykorzystuje Ukrainców do walki z Rosją.Oby te igranie z ogniem polskiego rządu nam Polakom bokiem nie wyszło…A tak naprawdę to nie Noty dyplomatyczne,tylko wezwanie ambasadora ukrainskiego do MSZ i to natychmiast…

 8. dajmy sobie spokój Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 20:19

  Banderowski kult na Ukrainie jest lansowany przez tamtejsze władze państwowe. Nie wykluczam, ze to nie żadna putinowska prowokacja tylko celowe działanie Ukraińców na zasadzie, wy nam rozbijacie nielegalnie stawiane pomniki UPA w Polsce, my wam będziemy rozbijać stojące już pomniki ofiar banderowskich zbrodni na Ukrainie. To ma na celu usankcjonowanie w końcu legalności stawianych obelisków poświęconych banderowskim zbrodniarzom.

 9. daniel Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 20:51

  Panowie kresowiacy, wy jeszcze nie zrozumieliście, kto dla Polaków jest groźniejszy, Moskal czy banderowiec

  • pol Odpowiedz

   11 stycznia 2017 w 09:06

   Oczywiście że moskale są bardziej grożni ( zwłaszcza ci z Grożnego ) ich jest 100% a banderowców tylko 2% .

  • kresowiak Odpowiedz

   11 stycznia 2017 w 11:20

   wiadomo że banderowcy to oni rozdają karty na ukrainie jężdzę tam to wiem jakie to są scierwa

 10. Stein Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 09:09

  Banderowski bandytyzm to dla ambasadora Polski próba pogorszenia stosunków ??? To że wśród polskich polityków jest mnóstwo niemieckich, amerykańskich czy rosyjskich jurgieltników było dla mnie od dawna jasne, no ale żeby nawet Ukraińcy byli w stanie pozyskać naszego ambasadora ???
  No chyba, że on z natury taki bystry jest.
  W każdym razie ja już więcej na PiS nie zagłosuje i będę namawiał innych by przestali popierać tych zaprzańców.

 11. aleks Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 09:42

  Już są dowody na to że to ruskie scierwo zrobiło. Polacy rozliczą kiedyś tą putinowską swołocz.

  • cherrish Odpowiedz

   11 stycznia 2017 w 21:19

   SBU je ma? No brawo, szybko się uwinęli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *