Premier Litwy ma „prywatny pomysł”: sprezentuje każdej rodzinie flagę państwową

10 stycznia 2017

Saulius Skvernelis poinformował o swojej inicjatywie, komentując koncepcję lidera Związku Rolników i Zielonych Ramunasa Karbauskisa, który chce podarować około 150 tysiącom dzieci w wieku przedszkolnym stroje ludowe.

Premier oświadczył, że popiera tę ideę (jej realizacja to koszt ok. 3 mln litów). – Będę inicjatorem kolejnego pomysłu prywatnego – zapowiedział. W ciągu 1,5 roku, przed obchodami stulecia państwa litewskiego, chciałby podarować każdemu gospodarstwu domowemu, o ile nie stać go na to, flagęLitwy.


„Kary za niewywieszanie flagi w dniach świątecznych nic nie zmienią. Poczucie wspólnoty narodowej powinno być w sercu” – oświadczył Saulius Skvernelis w wywiadzie dla dziennika Lietuvos Rytas.

Saulius Skvernelis – litewski prawnik i policjant, od 2014 do 2016 minister spraw wewnętrznych Litwy, poseł na Sejm Republiki Litewskiej, od 2016 w 2005 uzyskał magisterium z prawa naUniwersytecie Michała Römera. W latach 1994–1998 był nauczycielem akademickim w Litewskiej Akademii Policyjnej. Następnie obejmował kierownicze stanowiska w strukturach litewskiej policji – w kwietniu 2008 został zastępcą komendanta głównego, a w marcu 2011 komendantem głównym. 11 listopada 2014 rozpoczął urzędowanie na stanowisku ministra spraw wewnętrznych wrządzie Algirdasa Butkevičiusa (został zgłoszony przez partię Porządek i Sprawiedliwość). W marcu 2016 ogłosił zamiar kandydowania do Sejmu z ramienia Litewski Związek Chłopów i Zielonych (LVŽS). W wyborach w październiku 2016 otwierał listę wyborczą partii. Ugrupowanie to zwyciężyło w wyborach, po czym podpisało porozumienie koalicyjne z Litewską Partią Socjaldemokratyczną, wysuwając kandydaturę Sauliusa Skvernelisa na nowego premiera. 15 listopada 2016 prezydent Dalia Grybauskaite desygnowała go na to stanowisko. Tydzień później Sejm zatwierdził jego wybór na urząd premiera (większością 90 głosów za przy 4 przeciw i 33 wstrzymujących się). Urzędowanie na stanowisku premiera rozpoczął 13 grudnia 2016 po zatwierdzeniu programu rządowego przez Sejm i zaprzysiężeniu członków jego gabinetu.


Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Premier Litwy ma „prywatny pomysł”: sprezentuje każdej rodzinie flagę państwową

  1. jw23 Odpowiedz

    10 stycznia 2017 w 14:18

    Czyli pomysł powrotu do historycznej flagi (czerwonej z Pogonią) już zarzucono? Trochę szkoda

  2. tagore Odpowiedz

    10 stycznia 2017 w 17:17

    Na Litwie bez zmian ,dalszy ciąg chocholego tańca wokół problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *