„Kwestia wizowa” zaostrzy stosunki na linii Moskwa – Mińsk

10 stycznia 2017

Podpisany ku ogólnemu zaskoczeniu przez Aleksandra Łukaszenkę dekret o ruchu bezwizowym dla obywateli 80 krajów świata, może zaostrzyć napięte i tak stosunki  rosyjsko-białoruskie. – Moskwa przystąpi wkrótce do ataku informacyjno – politycznego i zwiększy presję na , przewiduje politolog Paweł Usow.

W rozmowie z portalem Białoruska Prauda Usow przekonuje, że decyzja o bezwizowym „wlocie” na Białoruś (na 5 dni, wyłącznie przez przejście graniczne na lotnisku Mińsk) sprawi, że staje się krokiem bardziej symbolicznym niż praktycznym. Według niego z dobrodziejstwa skorzystają jedynie biznesmeni, planujący rozpocząć działalność na Białorusi. Dla turystów zaś, loty do Mińska nie będą aż taką atrakcją.


– Tak, w Europie, gdzie dobrze rozwinięta została sieć tanich linii lotniczych, a samoloty już dawno stały się w pewnego rodzaju „taksówkami powietrznymi”, jest to tani sposób podróżowania. Być może władze białoruskie liczą, że krok, który uczyniły przyciągnie na Białoruś takie linie lotnicze jak „Wizzair” i „Raynair”. Wydaje mi się jednak mało prawdopodobne, że rząd zechce stworzyć konkurencję dla „Belavii”, bo to ona ma być nadal wiodącym przewoźnikiem państwowym, mówi Usow.

W najbliższej przyszłości nie jest za to możliwy ruch bezwizowy dla Białorusi z UE, – uważa Usow i przypomina, że w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, obydwa kraje uczestniczą w procesie euroazjatyckiej integracji.


-Jeśli chodzi o jakąś odpowiedź przede wszystkim ze strony UE, to oczywiście mamy nadzieję, że Bruksela przynajmniej obniży ceny wiz Schengen i uprości sposób ich pozyskiwania. Co do ruchu bezwizowego w odniesieniu do Białorusi, nie sądzę, że jest to obecnie możliwe, biorąc pod uwagę fakt, że między Białorusią i Rosja nie ma przejść granicznych, Białoruś nie dzielą z Rosją żadne granice, obydwa uczestniczą w procesie euroazjatyckiej integracji.

To co może niepokoić, to fakt, że „kwestia wizowa” na pewno może stać się czynnikiem drażniącym w stosunkach rosyjsko-białoruskich, ponieważ w pewnym stopniu wyprowadza Białoruś z kulturowo – politycznej izolacji, choć nie rozwiązuje problemu uzależnienia od Rosji. Należy się teraz spodziewać, że Moskwa szybko przejdzie do ataku informacyjnego i politycznego przeciwko Białorusi i zwiększy na ten kraj presję, – uważa Usow.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi „Kwestia wizowa” zaostrzy stosunki na linii Moskwa – Mińsk

 1. Jerzyk Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 16:47

  I co z tego, jak z Warszawy do Mińska nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego.

  • AGA-Kresy24pl Odpowiedz

   10 stycznia 2017 w 17:17

   Z Warszawy do Mińska jest bezpośrednie połączenie lotnicze

   • Jerzyk

    10 stycznia 2017 w 20:42

    A, rzeczywiście, przepraszam.
    Nie wiem dlaczego, ale wczoraj nie udało mi się znaleźć.
    Jest: http://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-z-warszawy-do-minska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *