Ruszył Jedwabny Szlak z Chin na Ukrainę! Omija Rosję

1 lutego 2016

Jedwabny_Szlak

Pierwszy testowy pociąg towarowy z Ukrainy dotarł właśnie do Chin nowym Jedwabnym Szlakiem handlowym omijającym Rosję. Trasa przebiegała z ukraińskiego portu w Iljiczewsku kontenerowcem przez do Gruzji, stamtąd koleją przez do kaspijskiego portu Alyat, ponownie kontenerowcem do Kazachstanu i dalej koleją – do Chin.

Nowy szlak jest najkrótszą drogą towarową z Chin do Europy, alternatywną wobec Magistrali Transsyberyjskiej przez Rosję, którą podróż trwa 2 tygodnie. Dzięki temu planują w ciągu najbliższych 5 lat zwiększyć wysokość obrotów handlowych z Europą z obecnych 600 mld USD rocznie do 1 biliona USD. Pekin inwestuje w nową magistralę 40 mld USD.


Zaleta nowej trasy – oprócz tego, że jest najkrótsza – to przede wszystkim gotowa infrastruktura przeładunkowa i kolejowa, funkcjonująca już wcześniej, której nie trzeba tworzyć od nowa, a jedynie rozbudować. Odgałęzieniem Jedwabnego Szlaku będzie trasa przez Turcję do Europy. Równolegle do kolejowego będzie funkcjonować połączenie drogowe, a także energetyczne.

Dla Chin bardzo ważny jest też czynnik polityczny – mając alternatywną możliwość transportu towarów na Zachód to one będą teraz dyktowały Moskwie warunki przewozów. Ponadto – w odróżnieniu od Moskwy – ani , ani , ani Azerbejdżan nie będą traktowały tranzytu jako politycznego narzędzia nacisku na Chiny czy UE – dla nich jest to możliwość sporych zarobków.


Słabszą stroną nowej trasy jest natomiast konieczność dwukrotnego załadowywania i rozładowywania kontenerów na statki, które będą przewozić towary przez Morze Czarne i Kaspijskie. Biorąc jednak pod uwagę obecne możliwości techniczne i potencjał rozbudowy portów nie stanowi to większego problemu.

Część chińskiego eksportu do Europy będzie jednak zapewne nadal odbywać się tradycyjną drogą morską – przez Ocean Indyjski, Kanał Sueski, Morze Śródziemne i wokół Półwyspu Iberyjskiego – do portów północnej Europy, gdyż w przypadku wielu towarów transport drogą morską jest znacznie tańszy niż koleją.

Jedwabnym Szlakiem ma zarządzać konsorcjum z udziałem firm ze wszystkich państw, przez które on przebiega, a także Turcji.

Rosyjskie media, które z dużym zaniepokojeniem obserwują rozwój Jedwabnego Szlaku, uważnie śledziły też przejazd pierwszego transportu testowego i w pewnym momencie ogłosiły z satysfakcją, że „projekt nie zdał egzaminu, gdyż transport zaginął”. Okazuje się jednak, że pociąg spokojnie dotarł do Chin.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

20 odpowiedzi Ruszył Jedwabny Szlak z Chin na Ukrainę! Omija Rosję

 1. miki Odpowiedz

  1 lutego 2016 w 16:09

  Może być tak , że to nie jest projekt typowo biznesowy ale strategiczny na czas…….wojny z Rosją. Dzisiaj to nieprawdopodobne ale za lat ileś tam wcale nie. Wszystko kwestia opracowania przez Chiny odpowiedniego systemu rakietowego będącego w stanie niwelować rosyjskie pociski balistyczne. A to może mieć miesjce za lat 20, 10, a może i bardziej 5 , bo pewno od jakiegoś czasu już nad tym pracują.

 2. Barnaba Odpowiedz

  1 lutego 2016 w 16:23

  Chińczycy czują że nadchodzi ich czas. Raczej ta trasa będzie wybitnie alternatywna i niezbyt mocno obłożona, ale w każdej chwili będzie się to mogło zmienić. Ja powątpiewałem w to że Ukraińcy ze swoja skłonnością do rewolucji będą dla Chińczyków partnerem ,ale proszę- program pilotażowy zrealizowany.

 3. kuba9131 Odpowiedz

  1 lutego 2016 w 16:30

  To się Putin wścieknie.Nie ma lepszej wiadomości od tej kiedy władze na Kremlu są przerażeni i wściekli.

 4. pyra Odpowiedz

  1 lutego 2016 w 16:32

  Widziałem port w Batumi i codziennie przechodziłem przez „magistralę” kolejową nad morzem. Bardzo sceptyczny jestem – nie bardzo widzę jak można to rozbudować. Ponadto już dziś na tym odcinku jest spory ruch cystern wożących Azerską ropę do tego portu.

 5. Gienek Odpowiedz

  1 lutego 2016 w 16:59

  Znając mentalność Rosjan, gdyby to się udało to zrobią aneksję całej Gruzji lub Kazachstanu i nie będą się bawić. Zawsze tak robili.

  • Garret Odpowiedz

   1 lutego 2016 w 18:11

   Aneksję całego Kazachstanu?
   Krymu nie mogą utrzymać.

 6. cherrish Odpowiedz

  1 lutego 2016 w 17:41

  Podkreślanie, że szlak jest najkrótszy nie zmieni rzeczywistości, nie jest, nie jest ani najkrótszy ani najtańszy.

  • MAB - Kresy24 Odpowiedz

   1 lutego 2016 w 17:48

   Który szlak jest krótszy?

   • cherrish

    1 lutego 2016 w 20:26

    Każdy, który nie omija Rosji. Chociaż, jeśli o nie chodzi to Rosja wcale na tym świecie nikomu do szczęścia potrzeba nie jest, jak i Ukraina;-).

   • SyøTroll

    2 lutego 2016 w 07:58

    Ukraińska odnoga przechodzi przez więcej obszarów celnych, oraz korzysta z większej liczby punktów przeładunkowych, co oznacza zwiększone koszty transportu. To bardziej alternatywa dla Ukrainy niż dla Chin.

   • MAB - Kresy24

    2 lutego 2016 w 17:22

    Polecamy mapę i linijkę. 🙂

   • cherrish

    25 kwietnia 2016 w 17:46

    Korzystając z linijki i mapy najkrótsza droga z Aten do Izmiru biegnie przez Morze Egejskie,a nikt tamtędy pociągów nie wysyła. Dziwne.

 7. tagore Odpowiedz

  1 lutego 2016 w 17:55

  Magistrala północ południe z Gdańska do Rumuńskiej Konstancy
  jako końcówka szlaku do Chin bardziej Polsce pasuje.

 8. xxl Odpowiedz

  1 lutego 2016 w 17:59

  Na tym szlaku biegnącym przez Ukrain€ Polska może nie mieć żadnejroli do odegrania

  • Piotr Odpowiedz

   1 lutego 2016 w 18:16

   A szeroki tor do Sławkowa w woj. śląskim?

 9. hahaha Odpowiedz

  1 lutego 2016 w 18:46

  Chinczycy o Jedwabnym Szlaku do Polski
  https://www.youtube.com/watch?v=8sUG8IFcm2o
  Chiny czekaly wiele lat z tym projektem na oddzew polskiego rzadu.Dopiero Prez. Dudy to zrobil.( ten projekt moze byc zagrozeniem ekonomicznym dla niemiec)
  Dla Chin Polska to imperium Lechistanu bedace w defenzywie przed moskalami – polecam video z prof Dziakiem.

  • obserwator Odpowiedz

   25 kwietnia 2016 w 17:55

   Po pierwsze, naucz się pisać po polsku.

   Po drugie (i to już piszę z perspektywy czasu), Chińczycy to nard, który (szczególnie politycy) znany jest z okrągłych słów i napuszonych obietnic (cecha generalna polityków komunistycznych). Niedawno Czechy ogłosiły, że podczas rozmów w Chinach zapewniano, że to właśnie Czechy staną się chińską bramą do UE. O tym na kresy24.pl jakoś cicho.
   No to jak to Panie Prezydencie Duda, co w końcu konkretnie „Chińczyki” obiecali i czy jest to na papierze?

   Po trzecie, same kresy24.pl poinformowały, że z tym Szlakiem nie tak szybko, bo transport powrotny do Chin utknął na trasie dwukrotnie na tak długo, że w praktyce ta alternatywa wobec oceanicznych kontenerowców została wsadzona do szuflady.

   • MAB - Kresy24

    25 kwietnia 2016 w 18:16

    No tak, ale to była informacja wcześniejsza – jak pierwszy pociąg pojechał. Potem dopiero okazało się, że wprawdzie dotarł, ale utknął tam beznadziejnie. I o tym też pisaliśmy.

 10. adrianboss11 Odpowiedz

  2 lutego 2016 w 21:52

  a z ukrainy dalej jak bedzie biegł?

 11. agent-wpływu Odpowiedz

  9 czerwca 2016 w 00:39

  Jest parę dodatkowych szczegółów realizacji programu Nowy Jedwabny Szlak – http://tlustekoty.pl/nowy-jedwabny-szlak/. Pojawiły się w mainstreamie mapy, na których szlak wyjątkowo chętnie zakręca do Moskwy…. Szczególnie w anglojęzycznych mediach i w US. Skąd ten zakręt? Przecież są trzy drogi, z których dwie prowadzą naturalnie przez Rosję, i trzecia, która kończy się w Grecji (i ta „zakręca”).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *