Kulisy prowokacji w Hucie Pieniackiej (WIDEO)

11 stycznia 2017

Nie milkną echa wydarzeń do jakich doszło w Hucie Pieniackiej na początku tygodnia. Chodzi o wysadzenie pomnika upamiętniającego Polaków zamordowanych w 1944 r. przez 4. pułk policyjny SS złożony z ochotników ukraińskich.

Wczoraj – kiedy opadły już pierwsze emocje –  na temat wydarzenia wypowiedzieli się w programie „Minęła dwudziesta” eksperci w dziedzinie stosunków polsko-ukraińskich: dr Adam , Wojciech oraz Rafał .


Adam Erberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, wymieniał przesłanki świadczące o tym, że cała sprawa jest de facto kremlowską prowokacją, np. fakt, że o wysadzeniu pomnika pierwsze poinformowały media rosyjskie.

Ważniejsze jego zdaniem jest jednak przesłanka inna: cui prodest? Komu zależy na zaognianiu stosunków polsko-ukraińskich, a w w tych kategoriach należy rozpatrywać  pieczołowicie dokonaną dewastację pomnika.


Ze swej strony Rafał Dzięciołowski, członek Narodowej Rady Rozwoju, wskazywał na pewien proces, którego skandal w Hucie Pieniackiej jest jedynie elementem. Ten proces należy interpretować jako wojnę hybrydową. Polacy i Ukraińcy nie są tu jednak bez winny, ponieważ dają się wmanewrować w tę grę „stronie trzeciej”(oglądaj całość od ok. 31’20):

Wojciech Mucha, dziennikarz Gazety Polskiej, mówił o tym, że scenariusze przyszłych prowokacji są łatwe do przewidzenia. Już niedługo może dojść do ataku „nieznanych sprawców” na grupkę Ukraińców mieszkających w Polsce; w odwecie pobici zostaną Polacy spędzający weekend we Lwowie… Między naszymi narodami dojdzie do zniszczenia relacji na poziomie już nie politycznym, lecz społecznym.

Dzięciołowski pointował: ceną, jaką przyjdzie zapłacić za tę zabawę zapałkami, to coś więcej niż wybite zęby i zdewastowane groby. Tym czymś będzie porażka pewnej koncepcji polityki wschodniej, której realizacji pragnął śp. , a która przywraca Polsce prawdziwą podmiotowość.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

24 odpowiedzi Kulisy prowokacji w Hucie Pieniackiej (WIDEO)

 1. Kazimierz S Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 17:58

  Typowe kółko wzajemnej adoracji. Od półtora roku w wykonaniu PiS.

  • żal ci? Odpowiedz

   12 stycznia 2017 w 11:11

   I co żal ci ruski trollu?

 2. :( Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 18:22

  Jak coś jest białe to po co wmawiać wszystkim ,że jest czarne ?
  Jeśli mamy za granicą wschodnią kochających i przyjacielskich banderowców to co się dziwić , że niszczą polskie pomniki .
  Jeśli potrafią wywlec polskich turystów z autobusu i grozić im śmiercią to pomnik to przy tym betka .
  Tu stary link : http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/napad-na-polski-autobus-na-ukrainie/h2ccc92
  Polacy doszukują się jak zwykle podwójnego dna : To Ruscy !!! ,tego nie mogli zrobić” nasi najwięksi przyjaciele ukraińcy”
  Buhahaah

  • żal ci? Odpowiedz

   12 stycznia 2017 w 11:16

   Ruski trollu idź do FSB oni ci tam wygarbują skórę i nie przejmuj się tak tymi prowokacjami.

 3. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 18:47

  będzie coraz gorzej – prowokacja , zastraszanie, awarie sieci energetycznych, hakerzy, ataki na miejsca kultu religijnego i pomniki…ekumenizm według moskali….chociaż ta nahajka może wymusić współpracę przeciw moskwie, zobaczymy.
  To już widać, następny poziom to powstanie partii masowego buntu ludowego, przeciw stabilności i wszystkim elitom….że niby niezależni, żeby rozbić system aby nas rozkołysało….że musimy być neutralni, że będziemy drugą szwajcarią – chociaż z punktu geopolityki, każdy większy konflikt idzie przez teren Polski, Białorusi i Ukrainy- uderzyć w kościół aby nie było mediacji (teczki, afery) powstanie prawicowych ugrupowań anty ukraińskich u nas a radykalnych na ukrainie – na youtube już są, organizują nawet manewry z ruskimi flagami( wspierają werbalnie odwiecznych wrogów Polski moskali…!!!), prowokacje na marszach …rozkołysać emocje….i zobaczymy… moskale mają doświadczenie w prowokacjach- oni nie budują a tylko zbierają…tylko wiara w nahajkę…czy ukraińcy przeproszą za wołyń? czy powstaną warunki do pojednania Polsko-Ukraińskiego, czy pomożemy wybudować społeczeństwo obywatelskie na Białorusi? a prusacy będą się biernie przyglądać? czy też rozgrywać Polaków, Ukraińców i litwinów.

  ciekawy wątek – Dr Jerzy Targalski dla Frondy:
  ,,Nie jest przypadkiem, że do tego zniszczenia doszło w chwili, kiedy wojska amerykańskie pojawiły się na polskiej ziemi. Po prostu chodzi o to, żeby zgodnie z przekazem rosyjskiej propagandy pokazać, że Amerykanie są tu po to, żeby niszczyć Polaków i ich kosztem dbać o interesy ukraińskie i żydowskie, szczuć przeciwko Polsce – i agentura jest gotowa do wysuwania takich haseł”.
  tak jak mówił PIŁSUDSKI – musimy być silniejsi od moskwy lub prusaków albo nas niema …
  pytanie czy po kacapskim prl-u , mamy na tyle dojrzałe pokacapskie elity, służby i media, aby nie dać się sprowokować?? Czy Ukraińcy się nie załamią…Białoruś przetrwa np pałacowy przewrót …więcej pytań niż odpowiedzi, ale na szczęście nie decyduje w tej grze liczba czołgów….jeszcze 2 lata i moskwa sama się załamie i po przewrocie … nowy car-reformator po zamrożeniu konfliktów na Białorusi i Ukrainie, zderzy się z Chinami w Azji środkowej a na kaukazie z Turcją i Iranem i zacznie się na nowo Wielka Gra….

  • Anton Odpowiedz

   12 stycznia 2017 w 10:14

   Zmień płytę, bo już się tego słuchać nie daje !

   • Polak Patriota

    12 stycznia 2017 w 11:24

    Ruski trollu sam sobie zmień i wracaj do Rosji i pław się w rosyjskiej kłamliwej propagandzie.
    Rosyjski trollu nikt nie nabierze się na rosyjskie prowokacje i kłamstwa.

  • Polak Patriota Odpowiedz

   12 stycznia 2017 w 11:17

   Bardzo dobry wpis.

 4. tagore Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 19:04

  Bystre chłopaki już wiedzą kto to zrobił? Swobodowcy też są za zaostrzeniem sytuacji na polskiej granicy.

 5. Ula Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 19:41

  Szkoda, ze ci „eksperci” nie mowia o tym, ze to co przewiduja juz sie stalo, Polacy zostali wprawdzie nie we Lwowie, ale w drodze do Lwowa juz w lecie poprzedniego roku brutalnie pobici.

  A co do reszty: to Putin stawia pomniki Bandery i innych bandytow? To Putin nazywa nazwiskami bandytow ulice w ukrainskich miastach? A moze Putin podjal w ukrainskim parlamencie ustawe o „bohaterach narodowych” Ukrainy? A moze wreszcie Putin wprowadzil do Ukrainskich szkol nowy program nauczania gloryfikujacy UPA, OUN?

  Najwiekszymi putinowymi trollami sa na Ukrainie Wiatrowycz a w Polsce Tyma i inni kowale, grajewscy vel nie wiem co i inni. Putin nie musi nic robic, wystarczy, ze te osobniki sie odezwa, a w Polsce „nagle niespodziewanie”pogarsza sie stosunek do Ukrainy.

  A cierpia na tym normalni mieszkancy Ukrainy, ktorych jest niemalo, tylko nie maja takiej sily przebicia, jak te banderowskie …….. (brak mi kulturalnego slowa na okreslenie, a niecenzuralnych staram sie nie uzywac)

  • SyøTroll Odpowiedz

   12 stycznia 2017 w 09:25

   Obce nacje, przeciwne ukraińskim szowinistom, na Ukrainie zwalczać można, ponieważ jest to zgodne z ich rozumieniem „proeuropejskości” i patriotyzmu.

   • Polak Patriota

    12 stycznia 2017 w 11:22

    Rosyjski trollu nikt nie nabierze się na rosyjskie prowokacje i kłamstwa.

  • Anton Odpowiedz

   12 stycznia 2017 w 10:14

   100 % racji !

   • Polak Patriota

    12 stycznia 2017 w 11:23

    Rosyjski trollu nikt nie nabierze się na rosyjskie prowokacje i kłamstwa.

  • Polak Patriota Odpowiedz

   12 stycznia 2017 w 11:18

   Ruski trollu nikt nie nabierze się na ruskie prowokacje i kłamstwa.

 6. Jan53 Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 20:02

  Ruskie maja straszny potencjal – nawet potrafią zmobilizować Poroszenke oraz jego rząd i wielu „działaczy społeczno-politycznych” do gloryfikacji banderyzmu na Ukrainie wiec takie zniszczenie pomnika to zapewne przygrywka do wprowadzenia 2017/2018r „roku banderowskiego” z sprowadzeniem jego części truchla na Ukraine.Kiedy ci kacapy Poroszence i jego dupowlazom zdazyli „wszczepić” te banderowskie czipy do pustych glow?
  Prawda jest taka: Jak Ukraincy szukają w d……mozgow to obudza się szybciej z reka w nocniku niż nawet by chciał Putin.

  • Ula Odpowiedz

   11 stycznia 2017 w 21:58

   Co do sprowadzenia truchla bandyty ny Ukraine, ja jestem za, byle do Kijowa, nie do Lwowa, bo jak Lwow wroci do Polski, to nie trzeba bedzie ekshumacji przeprowadzac. Polacy mieliby z tym problem, bo dla nas groby to rzecz nietykalna. Zostawimy to Rosyjskojezycznym, oni takich problemow nie beda mieli. Dlatego pomysl banderopitekow o utworzeniu w Kijowie panteonu „ukrainskich bohaterow narodowych” bardzi mi sie podoba. Po zmianie wladzy w tym panstwie Kijowianie sami ten panteon „uporzadkuja”. I jak beda mieli wszystkich w jednym miejscu, nie zapomna o nikim a i eliminacja tego wrzoda na historii naszego wschodniego sasiada bedzie dla nich latwiejsza.

 7. SyøTroll Odpowiedz

  12 stycznia 2017 w 08:13

  Zgadzam niedługo może dojść do ataku „nieznanych sprawców” na grupkę Ukraińców mieszkających w Polsce, zwłaszcza jeśli ci będą reprezentowali tradycyjny banderowski patriotyzm. Może dojść również do ataku na Rosjan zamieszkujących jeśli będą prezentowali moskiewski a nie kijowski punkt widzenia na konflikt ukraiński. Pytanie co w tym drugim wypadku ? zaryzykujemy oskarżenie ukraińskich „braci” o prowokację czy jak zwykle o wszystko (w tym opady śniegu w Warszawie), oskarżymy Putina.
  ps.
  Co mam oglądać, skoro „ten film wideo został usunięty przez użytkownika” ?

 8. Anton Odpowiedz

  12 stycznia 2017 w 10:18

  O podgrzewanie nastrojów anty-ukraińskich w Polsce najlepiej zadba ich związek, a także d…lizy udająće politków, czy ekspertów takich jak pewien były pisor, potem pjn, a teraz wysiadywacz stołka w pan -nazwisko pominę…

 9. Wołyń1943 Odpowiedz

  12 stycznia 2017 w 10:49

  Idąc tropem pewnych siebie poszukiwaczy rosyjskiej prowokacji (jak wszyscy wiemy bracia Ukraińcy przecież nie są zdolni do takiej podłości!), to następny w kolejce będzie pomnik w Pawłokomie. Czy władze Województwa Podkarpackiego już objęły go monitoringiem? Czyżby nie czuły na plecach oddechów zielonych ludzików?

  • Ula Odpowiedz

   12 stycznia 2017 w 11:18

   Cmentarz Orlat Lwowskich byl tez wymieniany przez przywodce „patriotow” (nazwiska nie pamietam) jako jeden z obiektow do zniszczenia po uporaniu sie z postkomunistycznymi sladami.

   A swoja droga ciekawe, ktora nacja bylaby zdolna niszczyc postumenty ludzi, dzieki ktorym istnieje jako kraj?

   • Wołyń1943

    12 stycznia 2017 w 16:24

    Fakt. Cmentarz Obrońców Lwowa to sól w ukraińskim oku. Nijak się ma do mitu o „prastarym ukraińskim lvivie”. Ale czy Ukraińcy (o, przepraszam, poprawność polityczna nadal obowiązująca nakłada na nas obowiązek posługiwania się terminem „rosyjscy prowokatorzy”) odważą się podnieść rękę na nasze campo santo? Trochę w to powątpiewam (ale tylko trochę). Pamiętajmy, że walka z polskością Lwowa i Małopolski Wschodniej, to wyznacznik ukraińskiego „patriotyzmu”.

 10. jubus Odpowiedz

  12 stycznia 2017 w 10:59

  Co warto podkreślić Azow potępił ten czyn:
  http://azov.press/ukr/nevdahi-vandali-shkoli-dzerzhins-kogo
  Podobnie zresztą zrobił Prawy Sektor, co można przeczytać na serwisie informacyjnym Nacjonalista.pl

 11. krzysztof Odpowiedz

  24 maja 2017 w 17:35

  Nooo to wypowiedzieli się „eksperci”właśnie ci,kturzy
  bardzo kochają upadlinę,do kompletu jeszcze kilku brakuje.
  A tak się tym wszystkim ukraińcy przejmują:http://kresy.pl/wydarzenia/w-tarnopolu-tysiace-ludzi-maszerowalo-z-okazji-banderowskiego-swieta/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *