Dwaj Białorusini skazani na 1,5 roku więzienia za zbezczeszczenie ofiar Oświęcimia

17 stycznia 2018

Dwaj usłyszeli dziś wyroki skazujące za zbezczeszczenie i zabicie zwierzęcia. Skazani to artyści, którzy brali udział w antywojennym pod bramą obozu zagłady -. Przed rozprawą tłumaczyli mediom, że chcieli pokazać cynizm świata, który jest głuchy na los niewinnych ofiar współczesnych wojen, tak jak przed laty nie interesował się losem ofiar nazizmu.

Jak podaje , mężczyzna, który przyznał się do zorganizowania wydarzenia został skazany na 1,5 roku . Drugi ze skazanych Białorusinów – na rok i 2 miesiące. Obaj muszą zapłacić  grzywny w wysokości 2 tys. złotych. Mają też posiadania zwierząt przez najbliższe 10 lat.


W uzasadnieniu wyroku sędzia powiedziała, że performerzy mieli świadomość, że łamią ustawę o ochronie zwierząt, ale przede wszystkim znieważają miejsce uświęcone krwią setek tysięcy ludzi.

„Wszyscy oskarżeni wiedzieli, jakim miejscem jest Państwowe Muzeum w Oświęcimiu. Nikt nie jest nieświadomy tego, co się tam działo w czasie wojny, ile setek tysięcy ludzi straciło życie. To jest miejsce, w którym żadne stworzenie nie powinno stracić swojego życia” – powiedziała sędzia Holecka.


W happeningu brali też udział młodzi i Polacy. Oni również zostali skazani, ale wyroki są mniej surowe – 1 rok ograniczenia wolności i w wysokości 10 tys. złotych.

Do incydentu doszło w marcu ubiegłego roku. 11 osób, pięciu Białorusinów, Polacy i Niemcy obnażyli się przed bramą byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Performerzy zasłonili transparentem z napisem „Love” pierwsze słowo na obozowej bramie.  Odpalili race, po czym jeden z uczestników zabił zwierzę.

Jeden z organizatorów „spektaklu” pod bramą Auschwitz w wywiadzie dla Radia Svaboda tłumaczył, dlaczego on i jego przyjaciel zdecydowali się na tę skandaliczną akcję.

„My tylko chcieliśmy pokazać, że Auschwitz niczego nas nie nauczyło”

„Celem naszego występu było zwrócenie uwagi na to, że prawdopodobnie nic nie rozumieliśmy z tego, co się wydarzyło w Auschwitz. Jakoś tak źle nam wyjaśniono, że nie można zabijać (…) A jagnię było symbolem niewinnej istoty, która rękami cynicznych polityków i mediów została cynicznie zadźgana. To o cynizmie było. Ja sam jestem Żydem. Moi krewni zginęli podczas Holocaustu, wiem o czym mówię – tłumaczy 27 -letni Nikita.

„Ale głównym celem performance było pokazanie niesprawiedliwości. Pytają mnie, dlaczego wybraliśmy Auschwitz? Wszak to święte miejsce, które czcimy. A mnie się wydaje, że tak naprawdę nie cenimy tego miejsca. Bezmyślnie, tak po prostu wtłaczają nam fałszywe informacje, że ta straszna tragedia już nigdy się nie powtórzy. Tymczasem wysyłamy do Syrii ludzi, , ingerujemy w nieswoje konflikty. Nie chodzi o żołnierzye sił pokojowych. Niszczymy miasta z żyjącymi tam ludźmi! , , Irak … ciągle tam jesteśmy i kogoś zabijamy. Nasze podają, że „zniszczone zostały trzy nasze samoloty”. A tam miasta w ruiny się obracają, nie wiadomo ile kobiet i zabito (…). My, jako artyści, bardzo silnie to przeżywamy” – tłumaczył Nikita.

nie jest prawomocny.

Kresy24.pl/jn

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

9 odpowiedzi Dwaj Białorusini skazani na 1,5 roku więzienia za zbezczeszczenie ofiar Oświęcimia

 1. gegroza Odpowiedz

  17 stycznia 2018 w 20:39

  powinni surowo debili ukarać. Artyści myślą ze wszystko im wolno

  • peter Odpowiedz

   18 stycznia 2018 w 01:41

   I kto tu debil ot to jest pytanie?
   Ci ludzie ktorzy tak pisza?
   /Celem naszego występu było zwrócenie uwagi na to, że prawdopodobnie nic nie rozumieliśmy z tego, co się wydarzyło w Auschwitz. Jakoś tak źle nam wyjaśniono, że nie można zabijać/

   Czy moze komentator ktorych tych ludzi nazywa /debilami/

 2. apud Odpowiedz

  17 stycznia 2018 w 22:50

  Idea bardzo dobra, tylko dlaczego w taki debilny sposob zorganizowali ten pokaz?

  • peter Odpowiedz

   18 stycznia 2018 w 01:47

   Moze nie debilny a kontrowersyjny Normalny sposob poruszania tego tematu nikogo nie zainteresuje

   • bp

    18 stycznia 2018 w 23:24

    Mogli owieczki nie zabijać, tylko z nią kopulować. Byłoby i kontrowersyjnie i postępowo
    towarzyszu nowoczesny.

   • Star

    19 stycznia 2018 w 02:44

    Dlaczego zwierze zabiliscie ?
    Nie mogles poprostu sie podpalic ?
    Zwierze nic Wam nie zrobilo

   • ziutek

    19 stycznia 2018 w 07:05

    skoro tobie trzeba takich bodźców by się czymś zainteresować, to może idź do psychiatry

 3. HRABIA Odpowiedz

  21 stycznia 2018 w 18:04

  Jeśli mieli szczytne cele, powinni nie jagnię poświęcić, jako ofiarę ich protestu, a np. swoje wacki lub… jajeczka. Po prostu, obciąć solidarnie kozikiem. Ciekawe, jakby zrobili coś takiego przy wejściu do Mekki… ale by się działo!

 4. Jan Odpowiedz

  22 stycznia 2018 w 19:12

  Co za bandziory. Nie tylko, że Auschwitz ale, że zwierzę zabijać. Z drugiej strony i tak to jagnię zostałoby zabite za jakiś czas. Jestem przeciwko zabijaniu zwierzą. Nie jem mięsa od wielu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *