Czy wiedzą, co czynią? Omilanowska honorowym obywatelem Połągi

2 stycznia 2017

Na ostatniej w 2016 r. sesji samorządu miejskiego w Połądze postanowiono, że była minister kultury RP Małgorzata Omilanowska (ur. 1960) zostanie honorowym obywatelem miasta.

W zasadzie należałoby tej inicjatywie przyklasnąć. Oto bowiem polski naukowiec, były (wysoki) urzędnik państwowy zostaje uhonorowany przez Litwinów – wprawdzie nie na poziomie centralnym, tylko miejskim, no ale przecież zbliżenia między naszymi narodami potrzeba jednym i drugim, jak powietrza.


Nie można też powiedzieć, że inicjatywa jest kompletnie irrelewantna, że Omilanowska nie ma zasług dla Połągi. Ma. Jest autorką książek popularyzujących kurort na przełomie XIX i XX w. oraz jego faktycznych twórców: Antoninę i Feliksa Tyszkiewiczów.

W swej pasji do dziejów miasta jest chyba szczera, o czym świadczą wypowiedziane przez nią słowa: „jestem zakochana w Połądze”, jakie padły na prezentacji litewskiego tłumaczenia jej publikacji.


W niczym nie zmienia to jednak sytuacji, że Omilanowska była ministrem w rządzie Donalda Tuska, a następnie Ewy Kopacz. Pal sześć, że jest to kuksaniec dla nowej władzy w Warszawie. Były szef PO zmienił o 180 stopni politykę wschodnią Lecha Kaczyńskiego, w której to Litwa była sojusznikiem, a Rosja – wrogiem.

Oczywiście nie uhonorowano samego Donalda Donaldowicza, ale w jakimś sensie, poprzez wyróżnienie jego oficjalnego – choć byłego – przedstawiciela, uderzono w pokłon przed nim samym.

Czego, jak czego, ale takich głupstw bracia Litwini z Połągi robić nie powinni, nawet jeśli ich sympatia do kogoś, kto promuje im miasto, jest absolutnie zrozumiała.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

8 odpowiedzi Czy wiedzą, co czynią? Omilanowska honorowym obywatelem Połągi

 1. ltp Odpowiedz

  3 stycznia 2017 w 06:51

  Ten komentarz jest bez sensu. No i co z tego , że minister rządu kierowanego przez D. Tuska?

 2. Andrzej Odpowiedz

  3 stycznia 2017 w 09:43

  „W niczym nie zmienia to jednak sytuacji, że Omilanowska była ministrem w rządzie Donalda Tuska, a następnie Ewy Kopacz.”

  Bo przecież nie ma na świecie większej zbrodni! :)))
  No gościu, lepiej skończ i wstydu oszczędź!

 3. Jurek Odpowiedz

  3 stycznia 2017 w 10:32

  Czytam Was od jakiegoś czasu i generalnie Was popieram, ale ten artykuł jest najzwyczajniej w świecie głupi.

 4. Jarosław Odpowiedz

  3 stycznia 2017 w 12:09

  Redakcja kresy ulegla jakiś czas temu zmianie powoli dociera do mnie na czym ta zmiana polegała ale daleko wam do tzw dobrej zmiany idziecie w ślepy zaułek siejąc bezmyślne nienawiść i propagandę.
  Stracicie w ten sposób czytelników i zniszczycie kresy24.pl

 5. Victor Odpowiedz

  3 stycznia 2017 w 21:18

  Czy redakcja ma informować o Kresach czy też promować określoną politykę w Polsce?
  Jeśli będziemy patrzeć w ten sposób to zgnoimy wszystkich Polaków nie będących w służbie obecnej władzy, niezależnie od ich zasług. To przykre ale jakże typowe dla Polaków. A co do polityki polskich władz wobec Litwy, to można by dyskutować o tym w nieskończoność. A tory z Łotwy do Możejek i tak nie odrosną.
  Ja tylko ciągle pamiętam jak krótko przed swoją tragiczną śmiercią prezydent L. Kaczyński był na Litwie. I pamiętam co Litwini mu zgotowali.
  Ale autor artykułu tego nie pamięta. Lub nie chce pamiętać.
  Dobra, wiem że i tak tego nie opublikujecie ale musiałem to wyrzucić z siebie.

 6. W.Litwin Odpowiedz

  4 stycznia 2017 w 08:39

  Artykuł nie podpisany, ale jakbym Radczenko czytał. Bzdury i wypociny.

 7. agent Odpowiedz

  9 stycznia 2017 w 21:15

  A o TYM uhonorowanie kto w RP, napisał?
  https://regnum.ru/news/polit/2225090.html

 8. Tomasz Otocki Odpowiedz

  15 marca 2017 w 12:50

  Ten artykuł jest tak głupi, że słychać pukanie od dołu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *