Czekistowskie odrodzenie: Całe upadłe imperium Putina jest 2,5 razy tańsze niż Apple!

16 maja 2016

rosja

„Wartość rynkowa” całej Rosji na podstawie to obecnie 276 miliardów USD – o 15% mniej niż wartość Facebooka. Zarazem to 2,5 razy mniej niż wartość amerykańskiej korporacji Apple.

Śmierć putinowskiej Rosji jest już przesądzona. Wskazują na to nieubłagane fakty. Oto kilka z nich:


W 2008 roku Gazprom był wart 365 mld $. Jego szef obiecał zwiększyć wartość spółki do 1 biliona w ciągu 6 lat. Minęło lat 8 i Gazprom jest wart  41 mld $, a firma Apple – 619 miliardów. Przy czym, co warto odnotować, udział Gazpromu w rosyjskim PKB to 22% (a takie firmy można w Rosji policzyć na palcach), podczas gdy udział Apple w amerykańskim PKB to 3,2% .

Więcej faktów? Oto one:  W 2013 roku Rosnieft’ kupiła TNK-BP za 55 miliardów USD. Teraz Rosnieft’, która połknęła BP jest warta… 39 miliardów. Brylantowy „sukces” menedżerów Putina!


Chcecie jeszcze? Proszę bardzo: Kilka lat temu zapowiedział podwojenie PKB. Rezultat jest odwrotny – gwałtowny spadek. „Podnoszący Rosję z kolan” prezydent FR zapowiedział, że Rosja stanie się energetycznym supermocarstwem. No, chyba się nie do końca udało. Wyniki wskazują na coś zupełnie innego.  O ile w 1990 r. Rosja miała 16% udziału w światowym rynku sprzedaży ropy i 29,7% w sprzedaży gazu, teraz wynosi to odpowiednio 12,6% i 16,7%.

Idźmy dalej: Putin zapowiedział, że Rosja stanie się pomostem transportowym między Europą a Azją. W rezultacie natężenie ruchu tranzytowego na Kolei Transsyberyjskiej wynosi 7 milionów ton rocznie, a przez Kanał Sueski (dane za ub. rok) – przeszło 823 mln ton.

W Rosji za rządów Putina, w czasie najbardziej „tłustych” dla ropy naftowej lat, nie powstał ani jeden nowy port morski. W Chinach w tym samym czasie wybudowano ponad 15, przy czym wszystkie porty Rosji łącznie obsługują 20-25% mniej przeładunków niż tylko jeden port w Szanghaju.

Ale jest jeszcze gorzej! Przez Przejście Północno-Wschodnie – szlak morski łączący Europę z Pacyfikiem, przez które za czasów Jelcyna przewożono 460 tysięcy ton ładunków rocznie, w 2015 roku przeszło jedynie … 39 tys. ton.

Rosyjska propaganda zapomniała już o drogowo – kolejowym „Jedwabnym Szlaku” z Chin do Europy przez Rosję? „Miał być”. Ale nie ma. Powstaje – choć w bólach, z ominięciem Rosji – przez Azerbejdżan, Gruzję i inne kraje. Warto przy okazji odnotować, że pod rządami Putina dróg buduje się w Rosji 4 razy mniej niż za późnego Jelcyna.

„Przy Putinie” w Rosji nie wybudowano ani jednego nowego lotniska dla obsługi pasażerów podróżujących z Europy do Azji. Port lotniczy, który w 2015 r. obsłużył 75 mln osób, powstał… w Dubaju.

Linie lotnicze Turcji i Emiratów Arabskich zbudowały euroazjatycki most, zamiast tego, o którym kremlowska propaganda opowiada swoim „powstającym z kolan obywatelom” już przez tyle lat.

Ale coś jednak w tym czasie poszło do przodu. W przystaniach całego świata stoją setki luksusowych jachtów, pysznią się dziesiątki pałaców, do rajów podatkowych wyciekło ponad 1,3 biliona dolarów, a przyjaciele Putina nakupili wiolonczel za 2 miliardy USD.

Zaś „wstający z kolan” – tak jak dawniej – chleją wódę, patrzą w telewizor i w propagandowo-alkoholowym zamroczeniu wołają: „krymnasz!”…

(Czytaj również: Putin przegrał wojnę. Iskandery poległy w starciu z iPhone’ami)

Kresy24.pl­­­­­­­­­­­­­

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

26 odpowiedzi Czekistowskie odrodzenie: Całe upadłe imperium Putina jest 2,5 razy tańsze niż Apple!

 1. obserwator Odpowiedz

  16 maja 2016 w 16:40

  Chyba wam się roczny PKB z wyceną majątku kraju „pomylił”.

  • JURIJ RUSKI BANDYTA Odpowiedz

   16 maja 2016 w 17:09

   NIKT SIĘ NIE „POMYLIŁ” – WARTOŚĆ DO WARTOŚCI, SOWIECKI RELATYWISTO… })

   • obserwator

    17 maja 2016 w 13:40

    Z treści wynika co innego, sowiecki trollu.

 2. JURIJ RUSKI BANDYTA Odpowiedz

  16 maja 2016 w 17:08

  PUTLERKOWI W PUPCI SIĘ GOTUJE – NO CÓŻ, NEOMARKSISTOWSKA TEORIA „WOLNOŚCI” DAŁA W KOŚĆ KREMLOWSKIM PRZYGŁUPOM, TO ZNACZY ŻE SAMI JEJ NIE ZROZUMIELI I WYPRODUKOWALI MŁOTEK KTÓRY CELNIE WALI TYLKO W ICH WŁASNY, BRUDNY PALEC… })

 3. ZdrowaWoda Odpowiedz

  16 maja 2016 w 17:35

  PKB nie równa się wartości kraju. To szacunkowy roczny dochód. Proszę poprawić.

  • MAB - Kresy24 Odpowiedz

   16 maja 2016 w 17:44

   W sensie dosłownym nie ma przecież czegoś takiego jak wartość rynkowa kraju i nikt normalny nie jest w stanie czegoś takiego policzyć, ani nikt się tym nie posługuje bo przecież kraju nie można „kupić”. To jest chyba oczywiste? Podobnie jak to, że to sformułowanie jest tu użyte w przenośni i dlatego jest po pierwsze – w cudzysłowie, a po drugie – jest zaznaczone, że chodzi o PKB.

 4. gość Odpowiedz

  16 maja 2016 w 17:40

  bzdury i tyle. liczy się terytorium i zasoby. swoje porównanie z apple to sobie możecie włożyć…

  • MAB - Kresy24 Odpowiedz

   16 maja 2016 w 17:59

   Tak, również zasoby intelektualne, technologiczne, społeczne, produkcyjne oraz infrastrukturalne plus stan gotówki na koncie. Od dawna to jest znacznie ważniejsze od tego, co zalega pod ziemią. A jakie są one obecnie w Rosji to chyba nie tajemnica. Prawda boli, ale co robić…

   • lew

    17 maja 2016 w 07:34

    Wystarczyło jedno zdanie z Chin i wartość giełdowa Apple spadla , tyle jest warta ta wirtualna wartość firm, sam swego czasu doświadczyłem i moja przygoda z giełdą w Polsce skończyła się na zawsze.

  • miki Odpowiedz

   16 maja 2016 w 18:04

   Liczy się terytorium, zasoby i sprawna gospodarka ,która daje ciągłe możliwości aby te rzeczy chronić i nadawać im odpowieni wymiar. Co prawda mam mieszane uczycia czy aby gospodarka USA jest zdrowa ale o tej ruskiej to już w ogóle wolę się nie wypowiadać i ta ruska jako pierwsza padnie na pysk tak myslę że już może w przyszłym roku 🙂

   • lew

    17 maja 2016 w 07:35

    Nie martw się nie padnie , bo według różnych „proroków” miała paść w 2014, pozniej w 2015

 5. cała prawda Odpowiedz

  16 maja 2016 w 18:06

  generalnie artyków trochę podkoloryzowany ale generalnie coś w tym jest

 6. observer48 Odpowiedz

  16 maja 2016 w 19:33

  Agonia kacapii może potreać ładnych kilka lat, bo zamrożenia takiego dinozaura na śmierć będzie wymagało utrzymania obecnych i być może nałożenia nowych sankcji z równoczesnym wypieraniem z globalnych rynków energetycznych. Jedyna nadzieja w tym że USA utrzymają obecną politykę i doprowadzą do podpisania TTIP przez Unię, co efektywnie zakończy niemieckie inwestycje w Liliputinostanie. Chiny rozparcelują Syberię i Putlerreich wyląduje na śmietniku własnej historii.

  • lew Odpowiedz

   17 maja 2016 w 07:39

   A ty pajacu observer48 już nie bredzisz o ropie 10$ za baryłkę , która miała usmiercic Rosję, ropa wczoraj bez kilkudziesieci centów 50$ za baryłkę , twoje niedoczekanie ukropski trollu, a TTIP nie bedzie podpisany, bo Europą rządzą pożyteczni idioci ale nie na tyle aby być samobójcami.

 7. kulkadlaputina Odpowiedz

  16 maja 2016 w 21:11

  marzenie , zeby rosja doszla do dna , dno musi byc muliste , zeby nie bylo odbicia .
  z drgiej strony strach , gdyz ruskie docisniete do muru , zrobia wszystk0
  wszystko znaczy wszystko , zeby wyjsc na prosta
  kazdy kij ma dwa konce

 8. KANGUR Odpowiedz

  17 maja 2016 w 06:44

  Szanowni Dziennikarze i Rodacy
  Lubie czytac Wasze artykuly i komentarze tutaj,
  ale zwracam Wam uwage na bledne podawanie informacji,
  bo to moze wygladac jak manipulacja …albo jeszcze gorzej.
  Rozrozniajcie prosze polski ‚BILION” od zachodniego „BILLION”
  …to 1000 razy bledne porownanie.
  Na Zachodzie nie uzywa sie ‚MILLIARD’…ale ‚BILLION’ …itd.
  Jak rowniez, logicznym jest stawianie przecinka miedzy trzema liczbami i kropki, a potem centy czy grosze.
  W Polsce i na Wschodzie Europy jest inaczej, kropki sa miedzy tysiacami, a przecinek jest dla oddzielenia groszy.
  To nie jest logiczne matematycznie i stylistycznie jezykowo.
  To tak jak ‚zdanie zlozone’, przecinki sa miedzy ‚zdaniami pojedynczymi’, a kropka konczy ‚zdanie zlozone’. Tak i tu, przecinki powinny byc miedzy ‚tysiacami’ zlotowek czy rubli, a kropka powinna oddzielac zlotowki czy ruble, od groszy czy kopiejek.
  Wierze, ze kiedys zaczniecie uzywac zachodnich metod podawania danych finansowych.

  Tak wlasnie wyglada ten caly artykol …„Wartość rynkowa” całej Rosji.
  Ktos ‚zmanipulowal’ to celowo,
  albo jest ‚…nie-douczonym ‚dziennikarzem’ !!!

  Rosyjskie ‚BILLIONY’ porownane sa z amerykanskimi ‚BILLIONAMI’.
  Tyle, ze Rosyjski ‚Billion’ jest tysiac razy wiekszy od amerykanskiego ‚Billiona’.
  Chyba tylko male dziecko lub dorosly nieuk moglby uwierzyc w Wasze slowa przedstawiaja prawde, ze …”„Wartość rynkowa” całej Rosji’ jest mniejsza od wartosci Facebooka … ha ha ha
  Nie uprawiajcie nauk Goebelsa …prosze !
  Pozdrawiam
  Kangur z Downunder

  • Darek Odpowiedz

   17 maja 2016 w 11:12

   W Rosji tak jak na zachodzie używa się krótkiej skali gdzie bilion ma 9 zer. U nas uzywa się długiej i bilion to „podwojny milion” z 12 zerami, trylion „potrójny” z 18 zerami itd.

   Owszem, porownywanie PKB do wyceny firmy pasuje trochę jak pięść do nosa ale w publicystyce można go użyć. Normalnie należałoby porownywać jedno PKB do innego (takie drobiazgi jak identyczna metoda liczenia to oczywista oczywistość). Faktem jest, że PKB Rosji jest niższe niż Wloch, o Francji czy Niemczech nie wspominając. Polska, Szwecja i Norwegia w sumie mają zbliżony PKB.

   Putin miał szczęście, że przez większość jego rządów ropa drożała. Jelcyn mial pecha, że taniała i wzięło się u nich mniamanie o geniuszu pierwszego i nieudolności drugiego. Ale jak ropa zatrzyma sie na 50$ (bardzo prawdopodobne) za kilka lat jelcynowską smutę Rosjanie będa wspominali jako okres prosperity.

 9. janekz rudego Odpowiedz

  17 maja 2016 w 07:15

  wg mnie powinniśmy podziękować Ukraińcom za drugi majdan jakby nie zryw to putler dalej byłby postrzegany jak zbawca Europy i całego świata a tak musiał pokazać swoje parszywe oblicze druga sprawa że niemcy włosi i francuzi tego nie rozumieją nic ich nie nauczyła Pierwsza i Druga Wojny światowe żabojadom i makaroniarzom się nie dziwię są daleko ale niemcom wystarczyło 7o lat żeby zapomnieli co ta ruska dzicz potrafi zrobić.

  • lola Odpowiedz

   17 maja 2016 w 13:16

   „zryw” na Majdanie doprowadził Ukrainę na dno, janek z rudego)), ale „to li jeszczo budiet”

 10. Kwarc Odpowiedz

  17 maja 2016 w 07:50

  Z jednej strony może i całe imperium Putina jest mnie warte niż Facebook i Apple.Ale ile wart są te firmy jak zabraknie prądu ??
  Gdy zabraknie prądu Rosja nadal ma mnóstwo bogactw naturalnych z których może korzystać , a Facebook …. co najwyżej będzie miał na koncie kilka tysięcy (milionów) samobójstw uzależnionych od internetu i Facebooka 🙂
  Nie jestem żadnym rusofilem …. tylko tak na „chłopski” rozum kombinuje … co mi będzie po milionie „lajków” jak nie będe miał co do garnka włożyć ?

 11. iks Odpowiedz

  17 maja 2016 w 08:22

  Moim zdaniem póki co jest to dzielenie skóry na nie upolowanym niedźwiedziu. Na razie przy obecnej sytuacji z emigrantami i pomysłach Brukseli względem niepokornych krajów Unia może pierwsza się rozlecieć.

 12. olek Odpowiedz

  17 maja 2016 w 08:57

  co to za bełkot jakiegoś nawiedzonego neobanderowca wściekłego z nienawiści do wsztkiego i wszystkich co nie upaińskie.

 13. el putlero Odpowiedz

  17 maja 2016 w 11:01

  russkij mir w całej krasie, ci bandyci tylko zabijać umieją, mają tak olbrzymie państwo a dziadostwo jak diabli.

 14. a Odpowiedz

  17 maja 2016 w 11:49

  Muzykalni są ci przyjaciele Putina od wiolonczel i luksusowych jachtów…

 15. AlfRed Odpowiedz

  17 maja 2016 w 15:59

  Co do spadku wartości rosyjskiej gospodarki autor ma rację, zwłaszcza jeśli chodzi o wartości nominalne „w dolarach” . Wynika to w znacznej mierze ze spadku wartości rubla i związanej ze spadkiem cen ropy przeceny aktywów państwowych molochów surowcowych. Oczywiści nie twierdzę że nie ma w tym winy rządu który od lat prowadzi nieodpowiedzialną i krótkowzroczną politykę gospodarczą. Ale mimo wszystko momentami autor się zagalopowuje. Transport kolejowy jest znacznie droższy od morskiego dlatego porównywanie transportu tranzytowego przez Rosję do tranzytu przez kanał Suezki jest bez sensu. Twierdzenie że w czasie prosperity nie zbudowano żadnego portu też jest „nieprecyzyjne” . Powstał i to całkiem spory w Ust Łudze nad Bałtykiem.

 16. vox15 Odpowiedz

  22 maja 2016 w 13:58

  Bzdurny artykuł- PKB to nier jest wartośc kraju. Policzcie iloczyn powierzchni Rosjii z wolnorynkową cena km kw. w $ i macie astronomoczną sumę nieporównywalną z tą podawana pzrez autora.
  Może szykuja wycenę gruntów jak za PO w Polsce. Wyceniano nawet Parki Narodowe . Żydostwo planuje zagarnąć ile się da .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *