71- letni poeta wyszedł na wolność. Odsiedział wyrok za uczczenie zwycięstwa nad Moskwą

22 września 2017

Jeden z liderów Białoruskiego Kongresu Narodowego, poeta i były na prezydenta Białorusi Uladzimir wyszedł na po odbyciu siedmiodniowego aresztu za udział w mitingu, zorganizowanym z okazji rocznicy zwycięskiej bitwy nad moskalami.

71- letni polityk mówił, że zawsze kiedy wychodzi z więzienia odczuwa wielką radość, ale ten ostatni, siedmiodniowy pobyt za kratkami był dla niego szczególnie uciążliwy i napawa go pesymizmem.


Jak powiedział, aresztując go regularnie władze liczą, ze za którymś razem opuści on „nogami do przodu”.

„Po raz kolejny się przekonałem, że żyjemy w kraju policyjnym i musimy walczyć. Wzywam wszystkich Białorusinów, aby nie pozostawali w domu, ale by byli prawdziwymi obywatelami”, powiedział Nieklajeu po opuszczeniu więzienia.


Złapany po drodze do kliniki

Uładzimir Nieklajeu został zatrzymany 15 września, kiedy udawał się na umówioną wizytę do lekarza. Czuł się źle, ale mimo to sędzia Fiodorowa z sądu dla dzielnicy Sowiecka, przed której oblicze został doprowadzony, nie przychyliła się do prośby o umożliwienie mu doleczenia się, i odbycia kary po dojściu do zdrowia.

Polityk powiedział, że wieczorem przed aresztowaniem rozmawiał z Mikołą Statkiewiczem, mówił mu o swoich planach. To tylko potwierdza raz jeszcze, że ich telefony są podsłuchiwane przez , a więc odbywa się nie tylko na płaszczyźnie politycznej, ale dotyczy też życia prywatnego.

Przypomnijmy, że Uładzimir Nieklajeu został skazany za udział w akcji zorganizowanej na Placu Październikowym w Mińsku 8 września. Tego dnia białoruska obchodzi Dzień białoruskiej chwały wojskowej, na pamiątkę zwycięstwa w bitwie pod Orszą połączonych sił Wielkiego Księstwa Litewskiego wraz z kawalerią z Królestwa Polskiego nad Moskwą.
Manifestacja przebiegała pod hasłem „Za pokojową ”, a w wystąpieniach polityków akcentowano zagrożenie dla państwa z powodu udziału rosyjskich żołnierzy w manewrach wojskowych „”.

Kresy24.pl/svaboda.org/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi 71- letni poeta wyszedł na wolność. Odsiedział wyrok za uczczenie zwycięstwa nad Moskwą

  1. Ania Odpowiedz

    25 września 2017 w 13:30

    Uładzimir Nieklajeu został zatrzymany 15 września, kiedy udawał się na umówioną wizytę do lekarza. Czuł się źle, ale mimo to sędzia Fiodorowa z sądu dla dzielnicy Sowiecka, przed której oblicze został doprowadzony, nie przychyliła się do prośby o umożliwienie mu doleczenia się, i odbycia kary po dojściu do zdrowia. A tymczasem w 1996 roku Eugeniusz Chomicz, oprawca okresu stalinizmu, związany ze śledztwem Witolda Pileckiego został skazany w procesie Adama Humera na 7,5 roku więzienia, nie odbył ani dnia kary ze względu na zły stan zdrowia.

  2. Ania Odpowiedz

    25 września 2017 w 13:31

    Rzecz jasna Chimczak nie Chomicz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *