„Trudno się dziwić Litwinom i Ukraińcom”

12 sierpnia 2017

„Dla mnie to jasne, że pomysłodawcy projektu nie chcieli prowokować Ukraińców i Litwinów. Ale gdybym był Ukraińcem albo Litwinem, to bym w to nie uwierzył.” – napisał publicysta „Gościa Niedzielnego” Franciszek Kucharczak komentując możliwość umieszczenia na paszportach na 100. lecie odzyskania niepodległości motywów nawiązujących do Wilna i Lwowa oraz kontrowersje, jakie wywołał ten pomysł.

„Na stronach wizowych nowych paszportów mają się pojawić grafiki przedstawiające najważniejsze dla odzyskanej przez Polskę niepodległości osoby, symbole, zdarzenia i obiekty. Można głosować na motyw, który się najbardziej podoba. Pomysł ma być zrealizowany z okazji nadchodzącego jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Dwa motywy wzbudziły jednak protesty naszych wschodnich sąsiadów – te, które odnoszą się do obiektów znajdujących się obecnie na ich terenie. Litwie nie spodobał się plan umieszczenia w polskim paszporcie wizerunku wileńskiej Ostrej Bramy, a „nieprzyjaznym krokiem” nazwała umieszczenie tam grafiki z motywem Cmentarza Orląt Lwowskich.” – przypomniał komentator największego katolickiego magazynu w Polsce.


„W mediach i w sieci zdaje się dominować pogląd, że to dowód przewrażliwienia naszych sąsiadów. Nawet jeśli tak, to trudno im się dziwić – cieszą się swoją państwowością od niedawna i mają świadomość, jak jest krucha. Boją się o swoją przyszłość, chyba nawet bardziej niż Polacy przesiedleni po wojnie z kresów za zachód przez długie lata bali się, że Niemcy wrócą na swoje dawne ziemie i zabiorą im domy i pola” – przekonuje Kucharczak.

„Niech pomyśli, jak by się czuł, gdyby Niemcy, dla uczczenia swojej państwowości, umieścili sobie w paszportach wrocławską katedrę albo gdański ratus” – argumentuje publicysta „Gościa Niedzielnego”. Cały tekst tutaj.


MaH, Gosc.pl

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

20 odpowiedzi „Trudno się dziwić Litwinom i Ukraińcom”

 1. prawy Odpowiedz

  12 sierpnia 2017 w 16:32

  O tym tekście zaprzańca narodowego z GN, napisał ks.I I-Z.

  http://isakowicz.pl/pomimo-nagonki-gw-i-goscia-niedzielnego-zaglosuj-na-ostra-brame/

 2. Paweł Bohdanowicz Odpowiedz

  12 sierpnia 2017 w 16:35

  Nie sam obrazek jest największym problemem.

  Problemem jest to, że i w Polsce, i na Ukrainie działają tysiące dolewaczy. Polska jest bezbronna wobec dezinformacji i manipulacji.

  • Mike Odpowiedz

   14 sierpnia 2017 w 15:30

   @pavlo bohdanowvich – blelebleble bez odbioru

   • Dominik

    14 sierpnia 2017 w 23:38

    Niezwykle merytoryczna odpowiedź!

   • Litwin

    3 września 2017 w 18:28

    Po ile komentarz?

 3. józef III Odpowiedz

  12 sierpnia 2017 w 18:07

  jest różnica, Niemcy wywołali wojnę i dokonali zbrodni ; Polska była ofiarą wojny i zmowy „aliantów”

 4. M Odpowiedz

  12 sierpnia 2017 w 18:53

  Każdy ma swoje zdanie na ten temat. Całkowicie nie zgadzam się z twierdzeniami Autora artykułu. Wrocławska katedra w paszporcie Niemców się nie znajdzie, ponieważ jak wszyscy zauważyli Niemcy podczas II wojny Światowej niszczyli i grabili kościoły, a dzisiaj od niego odchodzą i się laicyzują, prędzej Meczet znajdzie się w niemieckim paszporcie niż katedra Wrocławska. Gdański Ratusz nie zauważyłem, żeby miał jakiekolwiek pozytywne i budujące znaczenie dla historii Państwa Niemieckiego, przecież 1 września 1939 roku Niemcy dokonały inwazji na Westerplatte, na Gdańsk i inne miasta, wioski na Pomorzu. Niemcy od wieków próbowali te tereny germanizować i to nieustannie czynili, ale doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że pomimo przewagi np. w Gdańsku mieszkańców posługujących się językiem niemieckim to miasto miało, ma i będzie mieć duszę polskości, dlatego aktem agresji i użyciem siły próbowali to miasto uczynić niemieckim, to nie tylko im się nie udało, ale także ukazało całemu Światu, że Gdańsk to polskie miasto, którego od Rzeczpospolitej nie jest w stanie oderwać żadna tyrania. Nie godzi się porównywać Polski do Niemiec. Cmentarz Orląt lwowskich jest Cmentarzem Polskim tam są pochowani żołnierze Polscy, wielu z nich to byli młodzi ludzie, którzy do ostatniej kropli krwi walczyli o Niepodległą Polskę. To miejsce święte dla Polski i dla Polaków i tego nic i nikt nie zdoła zmienić. Ostra Brama to Częstochowa Północy tam była i jest Nasza Matka i Królowa, Matka Polaków i Litwinów, Matka, która często w trudnych chwilach Naszego Narodu, ale także litewskiego była Największą i Jedyną nadzieją, pociechą, pomocą. To Matka, która wyprosiła nam u Boga Wolność i Niepodległość. Ona jest chlubą Naszego Narodu, powinna być także chlubą Narodu Litewskiego. Ostra Brama łączy Naród Polski i Litewski a nie dzieli, dlatego też i Polacy i Litwini powinni mieć ją nie tylko w swoim Paszporcie, ale i w Sercu.

 5. szum Odpowiedz

  12 sierpnia 2017 w 21:43

  Jakby nie wyrrzneli Narodu Polskiego to nigdy takie państwa by nie powstały jak Kosowo.

 6. mysz Odpowiedz

  12 sierpnia 2017 w 21:43

  dla mnie to tylko szmaciarze posługuja sie słowami i odwolują sie do niemiec.a jak sie czuł mój pradziadek i jego 3 braci umierając za Polske pod Lwowem ,wtedy to była Polska.a moze teraz w razie wojny to nie bronic ojczyzny,bo za pare lat nie bedzie polski np w białymstoku bo bedzie inne panstwo i taki parch z goscia niedzielnego bedzie tak argumentowal jak ten .niewiem kto zatrudnia takie kanalie jak tan typ.wstyd porównywac niemców do sytuacji Polaków.wstyd,ale anty Polacy,którzy nieszanuja naszej ojczyzny to robią.

 7. Basia Odpowiedz

  13 sierpnia 2017 w 08:48

  Na złodzieju czapka gore. Jakby wszystko było dobrze, to nie musieliby tak zakłamywać historii i drżeć za każdym razem. W Polsce czegoś takiego nie ma.

 8. Marcin Odpowiedz

  13 sierpnia 2017 w 09:39

  Zgadza się, 100 % racji. Sentymenty do kresów ok. ale „co było a nie jest nie pisze się w rejestr”, od 1945 mamy nowe porządki, nowe granice i głupi jest ten kto próbuje otwierać puszkę Pandory, tym bardziej że na zmianie granic Polska wyszłą nadzwyczaj korzystnie.

 9. Japa Odpowiedz

  13 sierpnia 2017 w 10:05

  Historia to fakty, jeszcze raz fakty. Skoro COŚ się wydarzyło, miało miejsce , to jest godne zapisania i powinno funkcjonować w przekazie historycznym.
  Inna sprawa, że wszystko ma swój czas i miejsce. Czy malowanki w paszportach są , w ogóle, potrzebne?
  Każdy ma prawo do wolności osobistej, wiary, tożsamości itd.
  Każdy ma prawo do własnej oceny faktów historycznych i własnego, emocjonalnego, do nich podejścia. To co robią politycy z historią jest karygodne. Szczególnie opcja PiSowska wykorzystuje historię jako element propagandowo-polityczny. Chce narzucić wszystkim obywatelom swój punkt widzenia , który jest nadinterpretacją faktów. To samo wyczyniał nijaki Schetyna, który wypełniał przestrzeń historyczną swoim punktem widzenia spraw ukraińskich. Mnie to nie dziwi, ze to on i takie ma wiedzenia faktów. On musi mieć korzenie „zaburzańskie”. To jego prawo tak myśleć, ale mówić otym publicznie , to nadużycie i buraczenie w głowach ciemnej masie.
  Takoż robi PiS, a raczej Kaczyński, który ma swój stosunek do faktów historycznych i nie tylko. Próbuje narzucić swój punkt widzenia ogółowi. To jest nieetyczne i mija się prawdą. Kreuje różnej maści bohaterów, którzy mają być wzorcami dla młodzieży, a potem pozostać elementem bytu historycznego.
  Reasumując nie widzę , ja nie widzę, potrzeby robienia z paszportu „kolorowego zeszytu”.
  Lepiej skupić się na rzetelnym przekazie historycznym w szkołach i pozostawić wybór i ocenę każdemu z osobna.

 10. MiraS Odpowiedz

  13 sierpnia 2017 w 12:11

  Ten portal został opanowany przez odprysk rządzących proukraińców z nArracją amerykańsko – żydowską. To żadne kresy, to agitka.

  • Dominik Odpowiedz

   14 sierpnia 2017 w 00:54

   Proszę Pana, nie został. Może Pan sobie twierdzić, co chce, nawet to, że Ziemia jest płaska. Ja wiem, to upraszcza Panu obraz świata, ale to co Pan elukubruje w naszym przypadku, to nieprawda.
   Ukłony i pozdrowienia
   Redakcja

   • Paweł Bohdanowicz

    14 sierpnia 2017 w 10:25

    „Elukubracja” – nie znałem tego 🙂 Człowiek uczy się całe życie.

   • Dominik

    14 sierpnia 2017 w 14:53

    To ja Panu podrzucę jeszcze „tekstowy zakalec” (copyright by Andrzej Zybertowicz) 😀

  • prawy Odpowiedz

   14 sierpnia 2017 w 10:04

   Jest k24 polskojęzyczną emanacją tych, co podzielają przekaz, że banderowiec(ukronazista)jest najlepszym Ukraińcem i wzorem dla przyszłych pokoleń Ukraińców.

 11. prawy Odpowiedz

  13 sierpnia 2017 w 15:43

  Jak wynika z komentarzy pod poniższym artykułem Ukraińcy nielicho zdziwieni są samym sobą tj. tym co stało się z UA.

  http://alternatio.org/articles/articles/item/52826-zachem-krymskim-lastochkam-dvuglavyy-oryol

 12. Kazimierz S Odpowiedz

  13 sierpnia 2017 w 23:08

  Mieszkam pod Gdańskiem i pierwszy ratusz został wzniesiony za Króla Łokietka około 1298. Pierwsze fragmenty obecnego zaś rzeczywiście zaczęli budować Krzyżacy około 1327, ale jego główna rozbudowa nastąpiła za Króla Kazimierza Jagiellonczyka oraz w XVI wieku – bez watpienia Gdanski ratusz wybudowali Polacy, a nie Niemcy.

  • Józef Odpowiedz

   14 sierpnia 2017 w 13:34

   Całkowita racja!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *