Sondaż wyborczy: Litewski Związek Rolników i Zielonych na czele stawki

17 marca 2017

Rządzący Litwą od zeszłego roku wraz z socjaldemokratami Zieloni pozostają najpopularniejszym ugrupowaniem w kraju.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, w skrócie LVŽS  otrzymałoby 29% głosów, gdyby wybory odbyły się w przyszłą niedzielę, tzn. 26 marca.


Tak wynika z sondażu opublikowanego przez działający od 12 lat litewski ośrodek badania opinii publicznej RAIT.

Drugą pozycję, z wynikiem 14%, utrzymuje prawicowe ugrupowanie Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, rządzące ostatnio w latach 2008-2012.


Koalicjant Zielonych, socjaldemokraci mogliby liczyć na 9% głosów, co stanowi poważny spadek w porównaniu z zeszłorocznym wynikiem ok. 15%.

Do sejmu weszliby jeszcze liberałowie z poparciem na poziomie 7%. Blisko co trzeci obywatel Litwy nie wie, na kogo oddałby w przyszłą niedzielę głos.

Powyższe jest sygnałem, że obecny centrolewicowy rząd nie budzi silnych emocji negatywnych.

Gdyby tak było, to niezależnie od poparcia, jakie ma on w społeczeństwie, wzrosłyby notowania partii stojących doń w najsilniejszej opozycji – przede wszystkim konserwatystów i liberałów. Tak się nie stało, jako że oba ugrupowania maja razem 2o%, czyli mniej, niż kilka miesięcy temu.

Co ciekawe, do parlamentu nie dostałaby się . Z poparciem na poziomie „trzy setne” nie przekroczyłaby bowiem wymaganego również dla mniejszości narodowych 5-procentowego progu wyborczego.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

7 odpowiedzi Sondaż wyborczy: Litewski Związek Rolników i Zielonych na czele stawki

 1. tagore Odpowiedz

  17 marca 2017 w 16:17

  Litewskie sondaże wyborcze są w kwestii AWPL szczególnie „wiarygodne”.

  • Dominik Odpowiedz

   17 marca 2017 w 16:21

   To fakt!
   Ukłony,
   Redakcja

 2. leśnik Odpowiedz

  17 marca 2017 w 19:47

  To że Żmudzini manipulują to rozumiem,ale za redakcję jest mi poprostu wstyd.

 3. Jan K. Odpowiedz

  17 marca 2017 w 21:10

  Proszę litewska propaganda i się wbiła. AWPL jeszcze nigdy nie miał w sondażach przekroczonych 5-ciu % i to przy wszystkich rodzajach wyborów. Ale jakoś we wszystkich od wielu lat przekracza ten próg, w samorządowych nawet znacznie. Po co ten portal powiela te brednie nie mam pojęcia.

 4. Antoni M. Odpowiedz

  18 marca 2017 w 14:22

  Co ciekawe, coraz częściej kresy24 idą łeb w łeb z lietuviską propagandą, z gadzinowymi mediami ZW i wszystkimi, którzy źle życzą Polakom na Litwie.
  Jak zauważyli inni internauci, lietuviskie sondaże zawsze znacząco obniżają wyniki polskiej partii.
  Dla pokrzepienia i odkłamania:
  Sondażownia „Spinter tyrimai” na zamówienie portalu Delfi przeprowadziła sondę, z której wynika, że w lutym, w porównaniu ze styczniem, poparcie dla AWPL-ZCHR wzrosło z 5,6% do 5,82% proc., odrzucając osoby niezamierzające brać udziału w wyborach i niezdecydowane.
  Ot takie sprostowanie antypolskiej propagandy, w której niestety udziela się także ten portal.

 5. mocna pozycja AWPl-ZCHR Odpowiedz

  19 marca 2017 w 17:54

  W ostatnich wyborach sejmowych w 2016 r. AWPL-ZChR zdobył 5,48 proc. głosów, a prognozowano 3-4-procentowe poparcie. Przed ostatnimi wyborami prezydenckimi w 2014 roku sondaże wieściły poparcie na poziomie 1,1 proc., zaś Waldemar Tomaszewski otrzymał 8,4 proc. głosów.
  W 2014 roku AWPL prognozowano jedynie 2-procentowe poparcie, tymczasem ugrupowanie uzyskało 8 proc. głosów, czyli czterokrotnie więcej niż zakładały prognozy.

 6. Anna Odpowiedz

  20 marca 2017 w 15:18

  Polacy oraz inne mniejszości narodowe (białoruska, rosyjska, tatarska) mocno popierają Akcję Wyborczą. Także coraz większy odsetek etnicznych Litwinów głosuje na Akcję, doceniając uczciwość, pryncypialność, wierność zasadom i wartościom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *