Rosyjski opozycjonista: „Putin jest zainteresowany pogrążeniem Ukrainy w chaosie”

9 stycznia 2017

Ilia Jaszin, z-ca przewodniczącego rosyjskiej partii opozycyjnej PARNAS, przedstawia raport „Hybrydowa wojna Putina”, w którym rozprawia się z imperializmem Kremla.

Raport skierowany jest raczej do tzw. światowej opinii publicznej, nie zaś do czytelnika pochodzącego zza żelaznej kurtyny, dla którego rosyjski modus operandi na Ukrainie – czy szerzej: w dawnej strefie wpływów – nie stanowi żadnego zaskoczenia.


Jest on jednak o tyle ważny – i przez to godzien odnotowania – iż nieczęsto słychać takie głosy w kraju, w którym nawet większość opozycji – np. Żyrinowski – wykonuje polecenia władzy, a media sączą ogłupiającą propagandę 24 godziny na dobę, wobec czego wiele osób po prostu nie ma pojęcia, jak wygląda świat poza matriksem.

I oto pojawia się człowiek, który nie owijała w bawełnę: „wiele osób oswoiło się z myślą, że w zasadzie się skończyła” – pisze Jaszczin. „Tymczasem ona trwa nie tylko na terenach kontrolowanych przez separatystów, ale i w samym Kijowie” – kontynuuje.


Putinowi zależy na tym, „by przywrócić kontrolę nad sąsiednim krajem, by restaurować tam władzę lojalnych polityków”. Ma w tym poparcie ukraińskich oligarchów, „którym zależy na odzyskaniu utraconych przywilejów”.

Powtórzymy: nie ma w tym nic, czego Polacy nie wiedzieliby aż nadto dobrze –  w sensie historycznym – od trzech stuleci. Jednakowoż warto podtrzymywać takie lokalne pożary, od których padają imperia. Niekoniecznie w szczycie swojej chwały.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

6 odpowiedzi Rosyjski opozycjonista: „Putin jest zainteresowany pogrążeniem Ukrainy w chaosie”

 1. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 06:14

  ,,,moskal ukraść krowę …to dobrze, okradziony sąsiad pracuje i kupuje dwie nowe krowy- zamiast kraść i się zbroić- a moskal nieszczęśliwy……to zle i trzeba WYZWOLIĆ KROWĘ….POPROSTU NADA…”
  „Naród rosyjski znajduje się w skrajnie smutnym stanie: jest chory, biedny, zdemoralizowany. W osobie dużej części swojej inteligencji, chociaż i nie może być formalnie uważany za pozbawionego rozumu, jednak opanowany jest przez kłamliwe idee, graniczące z manią wielkości i manią wrogości do niego ze strony wszystkich. (…) Wyobraża sobie nieistniejące niebezpieczeństwa i buduje na nich najbardziej bezsensowne pomysły.
  Rosjaninowi wydaje się, że wszyscy sąsiedzi go krzywdzą, niedostatecznie gną kolano przed jego wielkością i na wszelkie sposoby przeciwko niemu knują. Każdego ze swoich domowników oskarża on o to, że chce mu zaszkodzić, oddzielić się od niego i przejść na stronę wrogów – a za wrogów uważa on wszystkich sąsiadów” –Władimir Sołowiow
   – można dodać ….nieśmiertelny jest tylko kreml….i jego krwawy początek… Szczerze polecam dla każdego , kto chce się dowiedzieć z czego zbudowana jest moskwa — Feliks Koneczny „Dzieje Rosji”, że kupiec ruski, Smoleńszczanin lub Nowogrodzianin, niejaki Kuczko miał nad rzeką Moskwą w miejscu strategicznym politycznie i handlowo, pumkt handlowy obok którego wyrosła osada zwana Kuczkowem. Pojawił się tam w ziemi Muromców wcześniej od drużyny książęcej. Koneczny pisze , że Kuczko miał duże znaczenie i wpływy wśród Muromców.
  Koneczny podaje, iż Kuczko poza terenem księstwa dołgorukiego . Nie prosił o przyjacielską pomoc ani ochronę ( nie płacić haraczu kacapkom???? za ochronę ??? przeciez banderowcy tylko na to czekają….najpierw Polskę a potem moskwę…). Tymczasem dołgoruki nie po to 28 marca 1147 roku ożenił syna Andrzeja z córką Kuczki aby rezygnować z jego bogactw…… Finał był taki , że pacyfistyczny moskal wymordował wszystkich i wyzwolił jego majątek….a na tym terenie dołgoruki założył moskwę….trzeci rzym z siedzibą patriarchy- AGENTA- CZEKA…TAKI EKUMENIZM PO MOSKALSKU….dobre…tylko kogo chcecie nabrać na te Wasze kłamstwa….i ilu Polaków pisze po Waszej stronie….zostały Wam tylko petrosrebrniki i 20 wpisów na dobę….taki ekumenizm według moskali: tylko zle, tylko dzielić, tylko ruska ropa i atom bo jak nie to wyzwalamy…Tylko(Prawda) Ruski Czołg Was Wyzwoli…..dobre

 2. pol Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 09:25

  Szkoda chłopa ,takie wypowiedzi to prosta droga do gułagu ( ładny był ! po paru latach na syberyjskiej wycieczce nie będzie o ile wcześniej go nie zastrzelą jak Niemcowa ).

 3. SyøTroll Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 09:28

  Chęć obrony przez Rosję rosyjskich wpływów na Ukrainie nie powinna nikogo dziwić. A jakimś cudem tego Jaszyna z PARNASu, chęć rozszerzenia wpływów przez UE nie dziwi, a chęć obrony ich przez Rosję owszem.

 4. Tedy Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 10:06

  ładny-da sobie rade w więzieniu

 5. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 15:33

  Ale absurdalna logika moskala…tak Ukraina rozszerza własne wpływy …..pewnie na kaukaz , powołże i pełen ukraińców rostów, a moskwa na połowe Ukrainy i chce aby Ukraina stała się konfederacją….kacapska logika kalego- ruski kali ukraść dobrze, ukradli kalemu to zle….a przecież kłamliwe moskale podpisali gwarancje granic w memorandum budapesztańskim….haha układy z moskalami nic nie znaczą,trzeba rozwijać własny program atomowy….moskale liczą się tylko z silnym….. nie myślą tylko wpisują własne 20 komentarzy za 3000 rubli miesięcznie….kogo oni okłamują….

 6. Stefan Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 20:50

  I bardzo dobrze. Nich już zakończą ten rozbiór upainy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *