Przełom w historii stosunków międzywyznaniowych na Białorusi?

10 stycznia 2018

W prawosławnym soborze Świętych Piotra i Pawła w Homlu rozpoczynało się właśnie całonocne czuwanie, poprzedzające Narodzenia Jezusa, gdy u wrót świątyni pojawiły się harcerki, niosąc ze sobą – symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei, zapalony w Grocie Narodzenia Chrystusa w .


W Wigilię Bożego Narodzenia, które wyznawcy prawosławia obchodzą 7 stycznia, ogień z Betlejem, miejsca ziemskiego narodzenia Jezusa Chrystusa został wniesiony do prawosławnego soboru Świętych Piotra i Pawła w Homlu.  Przekazały je harcerki – katoliczki. To wydarzenie można nazwać przełomowym w historii stosunków międzywyznaniowych nie tylko w Homlu, ale i całej Białorusi, pisze portal katolik.life.


Przekazanie ognia miało miejsce wieczorem 6 stycznia, kiedy obchodzili Wigilię, a – Święto Trzech Króli (Objawienia Pańskiego).

O zmierzchu, u wrót świątyni pojawiły się dziewczęta – harcerki, które przemaszerowały w procesji do głównej cerkwi prawosławnej Homla. Powitał je uroczyście Homelski i Żłobiński Szczepan wraz z duchowieństwem i świeckimi. Wielebny Stefan zapalił świece od harcerskiej lampy, i tym samym symbolicznie wniósł ogień z Betlejem do świątyni. Harcerki korzystając z okazji, złożyły wszystkim świąteczne życzenia, a najmłodsi mogli liczyć na słodkie prezenty, donosi Katolik.life.

Kresy24.pl/ab

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Przełom w historii stosunków międzywyznaniowych na Białorusi?

  1. Maciej H.-Horawski Odpowiedz

    10 stycznia 2018 w 12:53

    Bzdura, to nie są harcerki, ale skautki. Harcerstwo to nazwa wyłącznie polskiej odmiany skautingu, skauting białoruski nie ma nic wspólnego z harcerstwem.

  2. desay Odpowiedz

    12 stycznia 2018 w 10:50

    a praktyka w rodzinach wygląda bardzo międzywyznaniowo gdzie małżonkowie i rodziny żyją w zgodzie gdzie często ojciec jest Katolikiem a matka wyznania prawosławnego lub odwrotnie. Wiele razy widziałam na cmentarzu współczesne podwójne groby małżonków o różnych wyznaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *