Prezydent Ukrainy w Sahryniu: „Naszym głównym, ludzkim i chrześcijańskim obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o niewinnych ofiarach i uczynienie wszystkiego, by między naszymi narodami nigdy nie było rozbratu i konfliktu”

9 lipca 2018

Prezydent Ukrainy Petro wziął udział dziś udział w Sahryniu na lubelszczyźnie w uroczystości upamiętnienia kilkuset Ukraińców pomordowanych podczas akcji przeprowadzonej w 1944 r. przez polskie podziemie zbrojne.

Do zbrodni doszło 10 marca 1944, oddziały i Batalionów Chłopskich zabiły, według różnych szacunków, od 200 do 800 Ukraińców, w tym kobiety i dzieci. Do dziś trwają spory historyków, czy był to odwet za zbrodnie na Wołyniu, czy zaplanowana akcja pacyfikacji wsi, w której oddziały miały oparcie, czy też niezaplanowana zbrodnia wojenna dokonana wbrew rozkazom przez niższych rangą żołnierzy i BCh. Pomnik został wzniesiony na cmentarzu w Sahryniu w 2008 r., po polsko-ukraińskich negocjacjach międzypaństwowych. Jego centralnym elementem jest prawosławny krzyż, pod którym – po polsku i po ukraińsku – napisano: „Święty Boże! Daj wieczny odpoczynek Ukraińcom – mieszkańcom wsi , Pasieka, Niewirków, Koniuchy, Rudka, Modryń, Cześniki, którzy 10 marca 1944 r. tragicznie stracili życie i spoczywają na tym, cmentarzu jako ofiary wojny i bratobójczych walk”. Na płytach po obu stronach krzyża wypisano natomiast nazwiska zabitych (pomnik na zdjęciu powyżej).


-Niezwykle ważne jest dla mnie, że właśnie dziś jestem z wami, w tym miejscu, w Sahryniu, na oficjalnym otwarciu memoriału pamięci Ukraińców, którzy zginęli z rąk polskich Batalionów Chłopskich i jednostek Armii Krajowej w 1943 roku. Naszym głównym, ludzkim i chrześcijańskim obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o niewinnych ofiarach i uczynienie wszystkiego, by między naszymi narodami nigdy nie było rozbratu i konfliktu – powiedział Poroszenko na uroczystości, na której obecni byli m.in. przedstawiciele społeczności ukraińskiej w Polsce, w tym hierarchowie Kościołów prawosławnego i greckokatolickiego.

Prezydent Ukrainy potwierdził ustalenia w sprawie gotowości do odblokowania prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy zawarte z prezydentem Andrzejem Dudą w grudniu ub. roku w Charkowie. „Oczekujemy, że w najbliższym czasie nasi eksperci rozpoczną odpowiednie prace” – dodał Poroszenko. O przywrócenie możliwości prowadzenia prac ekshumacyjnych przez stronę ukraińską apelował dziś na Wołyniu prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 75. rocznicy zbrodni dokonanej na Polakach przez nacjonalistów z UPA. Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach, do czego doszło w kwietniu 2017 r.


Więcej o tej sprawie i uroczystościach w Sahryniu tutaj.

Oprac. MaH, dzieje.pl

fot. CC BY-SA 4.0

 

 

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

10 odpowiedzi Prezydent Ukrainy w Sahryniu: „Naszym głównym, ludzkim i chrześcijańskim obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o niewinnych ofiarach i uczynienie wszystkiego, by między naszymi narodami nigdy nie było rozbratu i konfliktu”

 1. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  9 lipca 2018 w 01:28

  observer48
  ,,Polowanie na Polaków”
  http://www.bezc.pl/artykul/230/polowanie-na-polakow

  JAK PRZERWAĆ WSPÓŁPRACĘ moskali i prusaków?? atakując Białorusinów i Ukraińców i nie budując Międzymorza? jak chcemy przestać być ofiarami? czy uznajemy że tylko polityka historyczna zamiast celów geopolitycznych……????!!!

  czy tak jak mówi sputnik…jako roślinożercy powinniśmy wybrać sojusz z mięsożercami typu berlin i moskwa przeciw innym roslinożerocom???????? to nas uchroni przed byciem ofiarą???? albo wzmocni? tego Tagore nie pisze….ON LEJE PALIWO….ALE NA CZYJ SILNIK????

  Rozumiem wrogi stosunek do ofiar moskalskiej agresji, ok.
  nie mamy wielu powodów aby lubić Kijów i jego liberalno-lewicowe rządy….ok.

  tylko największym problemem Ukrainy nie jest IPN… i nie jest żadnym rozwiązaniem,wzmocnieniem… ale taką chorobą są postkomunistyczne elity i oligarchowie, agenturalne służby, brak sprawiedliwości, nierówności społeczne, brak kanałów awansu dla wykluczonych a kończąc na słabej władzy centralnej….

  TAM NAJWIĘKSZĄ TRAGEDIĄ JEST BRAK PARTII TYPU PIS i REALNYCH REFORM…. ale są wszyscy inni … TAM BRAK ALTERNATYWY!!!!!!!

  A CZY BUDUJEMY TAM NASZE WPŁYWY? nasza opozycja totalnej wojny domowej bez jeńców liczy na berlin i brukselę…że nas wzbogacą i obronią????? a co jest naszą racją stanu? jak przerwać 300- letni dylemat geopolityczny….tego Pan Tagore Nigdy nie napisał…..ale dlaczego?
  Pan Jarema odpisał mi enigmatycznie o sojuszu ze Szwecją mającą 18 tys. zawodowych żołnierzy oraz z berlinem…..ale…..na jakich warunkach? nie napisał….i dlaczego do tej pory się nie udało ….też nie napisał…..WSZYSTKO WE MGLE ….LEJEMY GNOJÓWKĘ…LEJEMY PALIWO… POMSTUJEMY NA WIAROŁOMNY ZACHÓD….ZŁORZECZYMY REZUNOM Z upa i…..co?jaka strategia Panie tagore?????? udajemy że nas nie ma i że nie musimy odpowiadać na te wyzwania??????????????????????????????????

  • observer48 Odpowiedz

   9 lipca 2018 w 09:40

   @polak a nie riusski troll
   A gdzie jest mój komentarz? 🙂

   • polak a nie riusski troll

    9 lipca 2018 w 19:23

    observer48
    od 3 dni próbuję zamieścić komentarz….
    przeszła jedna z trzech części….najlepsze że to ostatnia…..awaria??

  • polak a nie riusski troll Odpowiedz

   9 lipca 2018 w 19:25

   observer48

   TO KTO NAS ATAKUJE??
   TO JAK SIĘ BRONIĆ PANIE JAREMA I TAGORE???? ATAKUJĄC UKRAINĘ????? WYGRAMY? ODPADNIE DYLEMAT SILNIEJSZYCH BERLINA I moskwy?????

   Czy wyjściem jest teraz konflikt z Kijowem?

   wniosek:stały dylemat Rzeczpospolitej od 300 lat…..upadamy bo jestesmy słabsi od prusakó i moskali…ale możemy być silniejsi od moskwy…a berlin ma wrogów za plecami….II RP miała sojusznikó przeciw berlinowi ale przeciw sowietom sojusz obronny mieliśmy tylko z Rumunami!!!!!!!

   albo będziemy silniejsi od moskwy albo nas nie ma…..

   albo się reformujemy, szukamy sojuszników i budujemy Międzymorze albo gnijemy, płacimy haracze i czekamy na mirotworców…..co Wybierzemy…..?

   jak zapobiec katastrofie typu Wołyń, Katyń??????????????
   ps: prusacy i moskale budowali i budują własne opcje, stronnictwa na Ukrainie…
   moskwa zlikwidowała liderów upowców, ale tylko tych którzy chcieli wspólpracy z Polską….
   zwalczajmy anty polaków, morderców ok. ale budujmy Petlurowców GDYŻ INACZEJ ZNOWU BĘDZIEMY TYLKO OFIARAMI…CHOĆBY TYLKO NASTĘPNEJ JAŁTY….

 2. Ryszad Felsztyński Odpowiedz

  9 lipca 2018 w 07:16

  Ciekawe ?jakoś nikt tego pomnika nie wysadza , oblewa farbą

 3. Jarema Odpowiedz

  9 lipca 2018 w 09:49

  Cała treść wypowiedzi prezydenta jest skandaliczna jeżeli weźmie się pod uwagę, że jest wypowiadana przed 11.07. – rocznicą ataku ukraińskich nazistów na 100 polskich wsi.
  Poroszenko domaga się, 1. aby polska zrezygnowała z mówienia (jednostronnym) o Wołyniu, 2. zrezygnowała z karania gloryfikowania ukraińskiego nazizmu, 3. oddała sprawę „historykom”, takim jak propagandzista nazizmu ukraińskiego Wiatrowycz;
  Dalej jest rzecz jasna o tym, ile nas łączy (co jest po części prawdą – dzieli nas m.in. stosunek do nazizmu); nie ma rzecz kluczowej różniącej Polskę i Ukrainę – potępienie przez Ukrainę SPRAWCÓW LUDOBÓJSTWA DOKONANEGO NA POLAKACH. TO JEST ISTOTA SPORU

  Sahryń to była umocniona i uzbrojona baza wypadowa nazistów z UPA, skąd atakowano polskie wsie. Czy zdaniem Ukraińców Polacy mieli dawać się wyżynać ukraińskim nazistom?

  • observer48 Odpowiedz

   10 lipca 2018 w 04:42

   @Jarema
   Zgadzam się. Należy z Ukrainą współpracować militarnie, ale twardo obstawać przy prawdzie historycznej. Warunkiem koniecznym powinny się stać ekshumacje IPN szczątków polskich ofiar ludobójstwa z lat 1943-1945 na terenie Wołynia i całej zachodniej Ukrainy bez żadnych restrykcji i z udziałem ukraińskich specjalistów. Bez spełnienia tego warunku przez stronę ukraińską należałoby zamrozić kontakty na najwyższym szczeblu i blokować kontakty Ukrainy z NATO do momentu złamania oporu kijowskiej kleptokracji.

 4. tak tak Odpowiedz

  10 lipca 2018 w 10:56

  „Obchody” rocznicy krwawej niedzieli przez Ukraińców to tak jakby w rocznicę akcji Wisła uczcić bohaterskich żołnierzy LWP walczących z bandami w Bieszczadach 🙂

 5. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  10 lipca 2018 w 13:54

  polecam genialny komentarz geopolityczny:

  http://www.fronda.pl/a/przyszlosc-rosji-rewolucja-albo-chinski-protektorat,112080.html

 6. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  11 lipca 2018 w 02:13

  obserwer.
  dopominał się Pan o pytanie…więc poszło….

  jak te zagrożenia geopolityczne widać z Kanady????????

  1. https://www.youtube.com/watch?v=RSzMAEMO1Io

  2. https://www.defence24.pl/antyiranski-pakt-trumpa-i-putina-polska-najwiekszym-przegranym

  jakie wnioski ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *