Abp. Kondrusiewicz upomina się o Kuropaty i cmentarz wojskowy w Mińsku: „naród, który zapomina o swojej historii, nie ma przyszłości”

9 lipca 2018

Zwierzchnik białoruskich katolików ks. Abp Tadeusz wystosował do władz białoruskich apel o godne traktowanie miejsc pochówków. Impulsem do napisania listu otwartego były informacje o niszczeniu grobów podczas renowacji Cmentarza Wojskowego w Mińsku – poinformował portal Catholic.by.

W liście opublikowanym na oficjalnym portalu Kościoła katolickiego na Białorusi, Kondrusiewicz podkreśla doniosłość wydarzenia, jakim było otwarcie memoriału pod Mińskiem, na terenie byłego niemieckiego obozu śmierci  – czwartego co liczby w nim zamordowanych po Oswiecimiu, Treblince i Buchenwaldzie.


– Takich miejsc w naszym kraju jest wiele, i wiele z nich, w tym , czekają na czas, kiedy pamięć ofiar zostanie właściwie upamiętniona. Mamy nadzieję, że ten czas nadejdzie, pisze Kondrusiewicz

– Jednocześnie jesteśmy świadkami negatywnego stosunku do naszej historii. Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów jest tzw.  „porządkowanie” Cmentarza Wojskowego w Mińsku – obiektu mającego wartość historyczno -kulturową dla Białorusi.  Pochowani są na nim ludzie różnych narodowości i wyznań, znane osoby z Białorusi, w tym narodowi poeci Janka i Jakub Kołas.


Stojący na czele Kościoła katolickiego na Białorusi Kondrusiewicz przypomina, że cmentarz wojskowy  jest obok Kalwarii jednym z najstarszych cmentarzy w Mińsku. „To – nasza , która – jak napisano w słynnym zdaniu, jest „nauczycielką życia”. Musimy z niej czerpać wiedzę, dlatego nie wolno zapominać. „, który zapomina o swojej historii nie ma przyszłości”.

Hierarcha zwraca uwagę, że „porządkowanie” cmentarza, jakie rozpoczęto na wojskowej nekropoli, często oznacza niszczenie pomników i krzyży nagrobnych, co niszczy autentyczność cmentarza, jako obiektu posiadającego wartość historyczną, kulturową i religijną.  Zniknięcie z nich krzyży demonstruje spychanie chrześcijaństwa – tradycyjnej religii w naszym kraju – na peryferie życia.

– We wszystkich kulturach świata i w całej historii ludzkości do grobów i cmentarzy odnoszono się z szacunkiem. Ten sakralny stosunek jest dowodem wiary w wieczne i pamięci o zmarłych. W Kościele katolickim groby to miejsca święte i miejsca kultu religijnego – podkreślił w apelu ks. abp Kondrusiewicz.

– Zwracam się do władz państwowych Białorusi i organizacji społecznych z apelem, by zrobiły wszystko, co możliwe, by zachować historyczną wartość grobów na Cmentarzu Wojskowym w Mińsku, nie dopuścić do niszczenia świętych miejsc, jakimi są cmentarze i by zachować naszą historię – zaapelował mińsko-mohylewski.

Kresy24.pl/catholic.by/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *