Prezydenci Polski i Ukrainy nie porozumieli się w sprawie obchodów Dnia Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej? Gdy Duda będzie na Wołyniu, Poroszenko przyjedzie do Sahrynia

6 lipca 2018

W niedzielę 8 lipca, gdy prezydent RP uda się na Ukrainę, by wziąć udział w uroczystościach  75. rocznicy rzezi wołyńskiej, ukraiński prezydent przyjedzie do Polski. Petro odwiedzi tego dnia Sahryń, gdzie odsłoni upamiętniający zamordowanych Ukraińców, poinformował ukraiński portal .ua, powołując się na swoje źródło w kręgach dyplomatycznych.

„W niedzielę będzie prezydenta RP na Wołyniu. w tym dniu odwiedzi Sahryń, gdzie odsłoni pomnik upamiętniający zamordowanych Ukraińców”, – podał portal podkreślając, że w związku z przypadającą rocznicą, każdy z prezydentów będzie realizował własny program obchodów.


Spotkanie prezydentów nie jest przewidziane.

Oficjalna strona polskie prezydenta opublikowała dziś komunikat, potwierdzający plany Andrzeja Dudy na najbliższą niedzielę;


W drugą niedzielę lipca tradycyjnie obchodzić będziemy rocznicę Krwawej Niedzieli –  r. miało miejsce apogeum ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów pod przywództwem .

w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku weźmie udział we Mszy św. w intencji ofiar mordu, koncelebrowanej przez metropolitę lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego i ordynariusza diecezji łuckiej biskupa Witalija Skomarowskiego.

Prezydent RP przekaże także na ręce biskupa pamiątkowy krzyż poświęcony pamięci pomordowanych Polaków.

Andrzej Duda odda również symboliczny hołd ofiarom ludobójstwa na terenach nieistniejących już dzisiaj polskich wsi na Wołyniu oraz złoży wieniec na cmentarzu – w miejscu bezimiennego pochówku w zbiorowej mogile zamordowanych Polaków.

Tymczasem źrodło ukrinform.ua próbuje odpowiedzialnością za to dyplomatyczne faux pas obarczyć kancelarie prezydenta;

„Strona ukraińska zaproponowała, by razem uczcić pamięć ofiar tragedii wołyńskiej Polaków i Ukraińców, jednak Polska strona odmówiła wspólnego przeprowadzenie obchodów”, – powiedział rozmówca agencji.

Kresy24.pl/ukrinform.ua/prezydent.pl/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

7 odpowiedzi Prezydenci Polski i Ukrainy nie porozumieli się w sprawie obchodów Dnia Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej? Gdy Duda będzie na Wołyniu, Poroszenko przyjedzie do Sahrynia

 1. raczej tylko czytam Odpowiedz

  6 lipca 2018 w 18:06

  100 tys w ludobojstwie w 43m a 200 ludzi w 44tym…

 2. tagore Odpowiedz

  6 lipca 2018 w 18:57

  Widać scenariusz proponowanych uroczystości był nie do strawienia dla strony polskiej.

 3. kresowiak Odpowiedz

  6 lipca 2018 w 19:22

  Mam juz powyzej uszu tego Petro Prosiaczenko, z domu Waltzmann, Pasozyda udajacego ukrainskiego patriote i usilujacego „zajechatj dalsze” na fali banderyzmu, ktora ostatnio na dobre ogarnela Ukraine, nie bedaca nigdy ojczyzna specjalnych intelektualistow, a raczej czerni (nawet ich idol, poeta Taras Szewczenko, przez wiekszosc zycia mieszkal i tworzyl w jezyku rosyjskim a przypomnial sobie, ze jest Ukraincem dopiero jak go wywalili z roboty w St. Petersburgu)…

  • peter Odpowiedz

   7 lipca 2018 w 16:28

   kresowiak a w jakim jezyku mial tworzyc jak maloruski byl zakazany

  • andrzej Odpowiedz

   8 lipca 2018 w 17:42

   nie pisz już więcej….

 4. Jarema Odpowiedz

  7 lipca 2018 w 09:22

  Poroszenko staje po stronie ukraińskich czcicieli ukraińskiego, zbrodniczego nazizmu obok ex prezydenta Juszczenki, Wiatrowycza, Seremeta, okok miast ukraińskich wystrojonych w nazistowskie flagi czerwono-czarne.

 5. observer48 Odpowiedz

  8 lipca 2018 w 16:15

  Ten film dokumentalny BBC mówi więcej o ludobójstwie wołyńskim, niż film fabularny Smarzowskiego. Ukraina jeszcze za tę zbrodnię zapłaci kolejnym zniewoleniem, jeśli się w porę nie opamięta. To zbankrutowane i upadłe państwo. https://www.youtube.com/watch?v=1fSPJ-wuYgI&lc=UgyiDEc-lM2NMF0QTKR4AaABAg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *