23 września w Historii Kresów

23 września 2013

Starcie Kozaków Chmielnickiego z polską husarią

Starcie Kozaków Chmielnickiego z polską husarią

1648: pod Piławcami rozpoczęła się 3-dniowa bitwa z Kozakami – jedna z największych klęsk w dziejach oręża polskiego, zakończona ucieczką Polaków.

25 tysięcy Kozaków założyło dwa ufortyfikowane obozy – na prawym i lewym brzegu rzeki Ikwy, na granicy Wołynia i Podola. 30-tysięcznymi wojskami polskimi dowodzili regimentarze – Dominik , Mikołaj Ostroróg i Aleksander , gdyż polscy hetmani Mikołaj i Marcin zostali wcześniej wzięci do niewoli przez Kozaków po klęsce pod Korsuniem.


Na skutek kłótni między regimentarzami Polakom nie udało się przeprowadzić pod Piławcami decydującego uderzenia – miały miejsce jedynie potyczki poszczególnych oddziałów. W końcu w polskich szeregach rozeszła się paniczna pogłoska o przybyciu na pomoc Chmielnickiemu potężnych sił tatarskich. W rzeczywistości Tatarów  pod wodzą Islam Gireja przybyło tylko 4 tys.

W końcu przeszedł do kontrataku. Polska obrona była pasywna, a wkrótce rozeszła się nowa paniczna pogłoska – o ucieczce regimentarzy z pola boju. Porzucając tabory i broń polskie wojska zaczęły w panice wycofywać się z pola walki. Jedynie piechota pod wodzą Samuela Osińskiego starała się w sposób zorganizowany osłaniać odwrót, ponosząc jednak duże straty. Wkrótce zajęli polski obóz, zagarniając tabory i aż 100 dział.


Skutki klęski pod Piławcami były dla Polski opłakane – połączone wojska Chmielnickiego i Islam Gireja ruszyły w głąb Rzeczypospolitej docierając bez przeszkód pod i . Polska utraciła na kilka lat kontrolę nad znacznymi obszarami Podola i Wołynia.

1492 – odbyła się koronacja Jana Olbrachta na króla Polski. Za jego panowania doszło do wielkiej klęski wojsk polskich z siłami mołdawsko-tureckimi pod Koźminem. Przeczytaj artykuł o Janie Olbrachcie.

1771: zwycięstwo Rosjan w bitwie pod Stołowiczami.

1930 – zmarł Antoni Prochaska – historyk zajmujący się dziejami polsko – litewskimi w XIV-XV w. oraz historią Rusi Czerwonej. W latach 1878-1929 pracował jako archiwista w Archiwum Akt Grodzkich i Ziemskich we Lwowie. Urodzony w 1852 r.

1943 – rozpoczęła się likwidacja przez Niemców getta w Wilnie. Przeczytaj artykuł o Getcie w Wilnie i zagładzie wileńskich Żydów.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 23 września

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *