Rosja wprowadza kartki na żywność

8 lutego 2017

Rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu wraz z Ministerstwem Finansów w 2017 roku ruszą z programem elektronicznych kart na – powiedział minister Denis Manturow. Na kartę będzie można zakupić tylko rosyjskie produkty, podało rmf.fm.

Według Manturowa program pomoże biedniejszym, których nie stać na świeże jedzenie, a przy okazji wspomoże rodzimych przedsiębiorców i rolników. Nad strategią pracowano od 2015 roku.


Zamiast wypłaty zasiłków z opieki socjalnej najbiedniejsi Rosjanie będą dostawać właśnie karty, które będą wyglądała prawdopodobnie jak zwykłe karty bankowe. Każdego miesiąca będzie na nią trafiała ustalona kwota, za którą będzie można kupić m.in. mięso, ryby, owoce, warzywa, nabiał, a także nasiona i sadzonki. Kwota się jednak nie kumuluje, więc jeśli ekwiwalent nie zostanie w całości wykorzystany do końca miesiąca to zwyczajnie przepada.

Wylicza się, ze start programu pomocy żywnościowej w 2017 roku będzie kosztował około 140 miliardów rubli.


 

Nie wiadomo ilu dokładnie ludzi w Rosji miałby objąć system kartkowy, biorąc pod uwagę, że według oficjalnych danych poniżej granicy ubóstwa żyje w tym kraju obecnie ponad 23 mln osób. Realne płace  spadają, a ceny poszybowały gwałtownie w górę.

Wielu starszych Rosjan, podobnie zresztą jak i Polaków, pamięta kartki żywnościowe z czasów komunizmu i budzą one jednoznaczne skojarzenia: z biedą i totalnym deficytem produktów w sklepach. Jak teraz przekonać społeczeństwo, że pod rządami Putina ludziom w Rosji żyje się coraz lepiej?

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

24 odpowiedzi Rosja wprowadza kartki na żywność

 1. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  8 lutego 2017 w 23:23

  ,,Jak teraz przekonać społeczeństwo, że pod rządami Putina ludziom w Rosji żyje się coraz lepiej?”- bardzo prosto…po mongolsku…propaganda, nahajka,znowu pokażą czołgi Armata i samoloty PAK FA, kolejny zagrabiony teren…i…
  http://www.cyberdefence24.pl/543798,krytycy-putina-koncza-w-wiezieniach-kreml-walczy-z-internautami
  cytat : ,,W 2016 roku zanotowano bowiem ponad 116 tys. przypadków nałożenia na internautów zakazu publikacji w sieci.(..)
  Ponadto, wciąż zdarzają się zesłania na Syberię. Tak było w przypadku blogera Aleksieja Kungurowa, który trafił na dwa lata do kolonii karnej za to, że napisał, że naloty w Syrii nie były skierowane przeciwko grupie terrorystycznej powiązanej z tzw. Państwem Islamskim.” – Dlatego jak zapytacie pafnuce, myszy i tym podobnych o Katyń, o to będą o wszystkim tylko nie na pytanie…prosty test na trolla.
  Jeśli mówimy o Wołyniu to jednocześnie o Katyniu i Akcji Polskiej 1937-38….to logiczne.

  • Nauczyciel stary Odpowiedz

   18 lutego 2017 w 17:42

   „Jak teraz przekonać społeczeństwo, że pod rządami Putina ludziom w Rosji żyje się coraz lepiej?” SPOŁECZEŃSTWO JUŻ ODPOWIEDZIAŁO _ DAJĄC PUTINOWI 89,6 % poparcia . Jak to tłumaczyć ???

 2. Kiedy 4 RP? Odpowiedz

  9 lutego 2017 w 00:30

  Ty to Ukraińcu przestań się podszywać pod Polaka.Żaden Polak nie pisze riusski ,tylko normalnie ruski.Już samo to cie zdemaskowało. Co do Katynia i akcji NKWD. OCZYWISTE ,ŻE NALEŻY PRZYPOMINAĆ I NIE ULEGAĆ MANIPULACJOM ZE STRONY ROSJI ,ALE O WOŁYNIU TEŻ NAM NIE WOLNO ZAPOMINAĆ ,PRZYSZEDŁ CZAS ,ŻE SIĘ POLACY O NICH UPOMNIELI I NIE INTERESUJĄ NAS TŁUMACZENIA ,ŻE UKRAINA JEST W TAKIEJ SIAKIEJ CZY OWAKIEJ SYTUACJI ,MIAŁA 25 LAT ŻEBY TO ZAŁATWIĆ.Powiem wiecej.Tym bardziej w jej sytuacji powinno jej zależec na trzymaniu „sztamy” z Polakami ,bo chyba aż na tyle głupi nie są i widzą ,że w kazdej chwili mogą sie dogadać w jej sprawie ,ponad głowami .I pytanie co wtedy?Płacz? Skomlenie? A może ,że to wina tych Polaków ? Bo się stawiali ,żeby na pomniki nie wynosić morderców?

  • Maciej H.-Horawski Odpowiedz

   9 lutego 2017 w 03:45

   Ja piszę „riusskij mir” bardzo często, a w odróżnieniu od niektórych, czy to jakichś Mazguł, czy jakichś Słomek, polskość mojego rodu jest udokumentowana między innymi nadaniami królewskimi za zasługi wojenne. Może dlatego nie wstydzę się swojego nazwiska i nie muszę się podpisywać jako jakiś „Kiedy 4 RP?”.

   • Kiedy 4 RP?

    9 lutego 2017 w 12:16

    Moja prywatna sprawa ,jak się podpisuje.Jest gdzieś tu w regulaminie ,że muszę się podpisywać imieniem i nazwiskiem?Pozatym nie muszę tu na prawo i lewo „wieszczyć” ,że moja rodzina ma jakieś zasługi „wojenne „. Dlaczego podpisuje się Kiedy 4 RP? Dlatego ,że czekam z utęsknieniem ,kiedy moja ojczyzna będzie świecić blaskiem i chwałą.Kiedy to będzie raj na ziemi dla Polaków. Nie dla jakichś Rrosjan, Ukrainców,Niemców i innych.

  • polak a nie riusski troll Odpowiedz

   9 lutego 2017 w 09:55

   Kiedy 4 RP
   Ale was rusków boli…co drugi wpis zamiast polemiki to amerykanski, potem był antytroll, teraz Ukrainski…hahah..czyli po kacapsku…jeśli nie można polemizować, to należy podważyć wiarygodność…
   Pisz merytorycznie..jak już piszesz po polsku…
   ps: uwiarygodnij się! napisz o Katyniu i kremlu…tylko wam niewolno…i znowu d….

   • Kiedy 4 RP?

    9 lutego 2017 w 12:29

    Co ty tak na tą Rosję plujesz ,co? Nie ,że ich bronię ,bardzo wiele mi się nie podoba w działaniach Rosji,żeby było jasne .Łatwo kogoś oskarżyć o jakieś działania na rzecz Rosji. Za to powiem Ci ,że czytam od ďłuższego czasu artykuły na tej stronie i jedna rzecz mi sie rzuciła w oczy.Mianowicie twoje komemtarze. (A raczej wypociny) Obrażasz każdego ,posądzając ludzi o „ruskie trollowanie”wielu ludzi na tym forum,którzy mają trzeźwe spojrzenie na obecną wschodnią polityke państwa polskiego.Mało tego ,pod każdym artykułem ,nawet jeżeli tematyka odbiega mocno od Rosji ,to TY na nią nastajesz.Za to nie widziałem z twojej strony komentarzy ,tak jednoznacznie krytykujących działania banderowców.Może ty jesteś od Tymy? Hm? Nie pozostaje mi nic innego ,jak być dłużnym i nazwać cię Ukraińskim trollem .

  • polak a nie riusski troll Odpowiedz

   9 lutego 2017 w 13:22

   Kiedy 4 RP?
   Napisałem tylko :Jeśli mówimy o Wołyniu to jednocześnie o Katyniu i Akcji Polskiej 1937-38….to logiczne.
   napisz o Katyniu i kremlu. …i był twój atak i trollowanie. to raz.
   Dwa-cytat:,, Co ty tak na tą Rosję plujesz ,co?” Tu was boli!a o kim mam pisać? tylko o Ukrainie? Równowaga ..Kto nam zagraża Ukraina czy moskale?
   trzy-cytat -,,Za to nie widziałem z twojej strony komentarzy ,tak jednoznacznie krytykujących działania banderowców.” – wielokrotnie pisałem o Wołyniu i banderowcach…co ci się nie podoba ? Że nie wzywam do pogromów jak wy od 300 lat? Że nie jestem nowym waszym eligiuszem niewiadomskim? zatruliście sporo pobratymczej krwi…do czego nas wzywacie?
   Co do moskwy to oceny i analizy zgodne z Polską Geopolityką i Analizami Strategicznymi….Napisz lepsze…kto ci broni? i KONIECZNIE NAPISZ O KATYNIU I kremlu…Uwiarygodnij się…

   • polak a nie riusski troll

    9 lutego 2017 w 13:43

    Robi się coraz straszniej…nie polemika, analizy,opracowania.. tylko Wielcy moskale wzywający abyśmy wzięli się za łby a oni nową Jałtę…

   • Kiedy 4 RP?

    9 lutego 2017 w 14:14

    Nie zamydlisz tu nikogo ,chłoptasiu z pod tryzuba .Różnica pierwsza: W katyniu i innych kaźniach Polaków z rąk sowieckich stoją płyty i tablice upamiętniające te straszne krzywdy jakie spotkały naszych rodaków.Dwa: Federacja rosyjska ,jako sukcesorka ZSRR jasno i jednoznacznie przyznała się do winy ( inna sprawa ,że ciągle próbuje marginalizować i rozmiękczać te sprawy) Trzy:Federacja rosyjska ,odchodzi od stalinizmu i leninizmu ,powoli bo powoli ale odchodzi.Nie wiem czy wiesz ukraińcu ,że wielu duchownych kościoła prawosławnego wskazuje ,że Lenin,Stalin to mordercy i odpowiadają za smierć wielu milionów ludzi.Za to u was na uKrainie pomniki tych morderców i zbrodniarzy ,którzy mają na rękach krew Polaków ,Żydów ,Ormian, a nawet Ukraińców wyrastają jak grzyby po deszczu. Na naprawę zdewastowanego pomnika w Bykowni to pieniędzy nie mają ,bo to Polska ekipa czysci ten pomnik ,za to na stawianie pomników Szuchesryczom i innym gadom to mają.Ciekaw czy z polskich pieniedzy coś na to poszło ,jestem ciekawy czy Polacy nieswiadomie ,za nasze pieniądze nie stawiają pomników tej czerni.Ponoć teraz uKraiński IPN chce pokazać swiatu ze ich heroje to antynazisci hahahah.Ukrainiec,nie riiiiiiiuski triiiiolu UWIARYGODNIJ SIĘ.

   • Luk

    9 lutego 2017 w 20:04

    @Kiedy 4 RP
    Nie napinaj się tak rosyjski szpionie i nie kłam.
    Rosja od niczego nie odchodzi. W Rosji stoją do dziś setki pomników sowieckich dowódców, często morderców Polaków i innych narodów. Także pomniki katów z Katynia.
    Przypomnij sobie też jakie było w 2014 i 2015 oburzenie Federacji Rosyjskiej kiedy Polacy pozbywali się pomnika Iwana Czerniachowskiego – kata Armii Krajowej.
    W 2014 Dywizji Wojsk Wewnętrznych MSW Rosji przywrócono imię Feliksa Dzierżyńskiego.
    Szef cerkwi prawosławnej w Rosji – niejaki Gundiajew zwany Cyrylem to agent KGB.
    Największe kompanie Rosji są obstawione przez ludzi byłych i obecnych służb.
    Bajki o odchodzeniu Rosji od sowieckich korzeni to możesz sobie opowiadać podobnym sobie na prokacapskich forumkach i blogach…

 3. opoka Odpowiedz

  9 lutego 2017 w 01:37

  No i dobrze jest, na pohybel przeklętej rosji.

 4. ktos Odpowiedz

  9 lutego 2017 w 07:44

  Ale to bardzo dobry pomysl. U nas dostaje sie tez zapomogi od panstwa ale w postaci gotowki. Dzieki temu mozna kupic dodatkowe flachy wodki. Rosjanie pomysleli i zrobili karty za ktore mozna kupic tylko jedzenie a nie alkohol i fajki. Dzieki temu sprzedadza jedzenie i maja pewnosc ze pomoc zostanie wykorzystana na jedzenie. Nie jestem fanem Rosji ale tu akurat mają racje. U nas tez zamiast dawac kase do reki powinno sie dawac bony na jedzenie.

 5. reut Odpowiedz

  9 lutego 2017 w 08:26

  Spokojnie – w US też pomoc społeczna wydaje talony na jedzenie. Nic nadzwyczajnego.

 6. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  9 lutego 2017 w 10:16

  Co wam dają ruscy takie wpisy? 25 wpisów i diengi…to oczywiste, ale poza tym?
  wy nie rozumiecie Europy…nie ma znaczenia Kto pisze tylko jak i co, wymiana poglądów a nie jak u was wulgaryzmy i ile mamy czołgów i niech wszyscy się nas boją bo możemy 70 razy zniszczyć życie na naszej planecie…Absurd…problem z wami jest taki, że myślicie w kategoriach konfliktu i zaboru ziem…średniowiecze…
  Polska była krajem bez stosów i pogromów, to My możemy powiedzieć sąsiadom że mają krew na rękach… i to was boli…
  ps: szkoda że nie piszą tutaj Litwini, Ukraińcy lub tak mało Białorusinów, warto poznać geopolitykę sąsiadów i ich punkt widzenia… ruski znamy…róbcie Wołynie

  • Polak z Białorusi Odpowiedz

   9 lutego 2017 w 14:22

   Wydaje mi się, że Białorusini są bardzo podobni do niektórych Polaków w kwestji niezangażowania się do zewnętrznch sporów międzyetnicznych , w tym sensie ,że nie bardzo im zależy na narodowości, jedynie zależy na pokoju za wszelką cene , lecz taka pozycja „moja chata z kraju” może spowodować okropne konsekwęcję…ale to jest tylko moje zdanie, być może się mylię i no ,właśnie , się spodziewam.Pozdrawiam/

 7. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  9 lutego 2017 w 14:23

  http://www.mowiawieki.pl/index.php?page=artykul&id=676
  cytat:,,Niewiadomski ujawnił podczas procesu, że jego celem nie był Narutowicz, tylko Piłsudski.” – nie wyjaśniono kto był inspiratorem ani zleceniodawcą zamachu… wkrótce rozbito sowiecką grupę dywersyjną, której członkowie wyjaśnili że ich celem strategicznym, było zamordowanie Piłsudskiego, co doprowadziłoby w ich mniemaniu do wojny domowej w Polsce… tak pomieszać obowiązujące pojęcia w głowach abyśmy zaczęli strzelać do siebie…wojna informacyjna…hybrydową mieliśmy potem…Wysadzenie Cytadeli…płonąca granica z sowietami do czasu powołania KOP-u. Wszystko to już przerabialiśmy.

 8. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  10 lutego 2017 w 00:44

  akurat dzieciak nie jest specjalnie…jeszcze…
  w internecie nikt nie jest anonimowy…haha
  akurat wielu biega na południu z flagą donbasu i emitacją…. i jest… …krzyczy wielka rosja i słowiański sojusz…kolejny frustrat i wielbiciel nahajki…owoc tego co sieją moskale…od 300 lat

  Niestety Inicjatywa należy do moskwy, a Rosjanie jak sami Panowie wiedzą… nie tylko nie szukają kompromisu, ale im chodzi o narzucenie swoim ofiarom zasad wojny 4 generacji- których to reguł, u nas nie rozumieją różne agresywne osobniki ze ……..a
  POLECAM:
  [PDF]Michał Wojnowski „Zarządzanie refleksyjne” jako paradygmat …www.abw.gov.pl/download/1/1662/Wojnowski1.pdf

  ,,Zarządzanie refleksyjne” jako paradygmat rosyjskich operacji informacyjno-psychologicznych w XXI w.”

  Głównym rodzajem broni rosyjskiej, decydującym
  o dotychczasowej trwałości Rosji, jej sile i ewentualnych przyszłych zwycięstwach, nie jest normalny w warunkach europejskich czynnik siły militarnej, lecz głęboka akcja polityczna, nacechowana treścią dywersyjną, rozkładową i propagandową.

  W tej też dziedzinie twórczości obronnej
  Rosji skupia się gros wysiłków rosyjskich umysłów, tych
  wysiłków, które w Europie ograniczają się głównie do dociekań na tematy manewrowo-operacyjne” (..)

  ,,rosyjski uczony dowodzi, że każdy konflikt ma miejsce w trzech powiązanych z sobą sferach, do jego opisania zaś należy zastosować trzy schematy, które stanowią odzwierciedlenie tych sfer:
  1) przedstawienie konfliktu jako wzajemnego oddziaływania przeciwników w postaci
  starcia siłowego przebiegającego w przestrzeni fizycznej. Każda ze stron może dowolnie manewrować własnymi siłami, zmieniając ich położenie w zależności od własnych decyzji determinowanych rozwojem sytuacji i działaniami oponenta.
  Głównym czynnikiem, od którego zależy przebieg konfliktu w tej sferze, jest przede wszystkim sposób, w jaki obie strony postrzegają możliwości pozycjonowania własnych sił oraz podejmują działania wynikające z określonego ich postrzegania,

  2) przedstawienie konfliktu jako interakcji przeciwstawnych systemów informacyjno-kierowniczych,
  za pomocą których są wdrażane odpowiednie działania,

  3) odzwierciedlenie konfliktu jako sfery tzw. wzajemnego refleksyjnego oddziaływania obu stron.
  Zachodzi ono w sferze kognitywnej i dotyczy procesów mających wpływ na podejmowanie działań przez uczestników konfliktu.

  Rosyjski uczony uznał, że procesy wywierające wpływ na podejmowanie decyzji skutkujących określonymi działaniami są wynikiem powstających w świadomości przeciwników obrazów poszczególnych faz konfliktu.”

  (..) W ten sposób można tworzyć dowolną ilość cyklów
  odzwierciedlających kolejne obrazy powstające w świadomości jego uczestników, które
  stają się podstawą decyzji powodujących określone działania.
  Prowadzi to do zdobycia umiejętności rozumowania tak jak przeciwnik.
  Dlatego też dążeniem każdej ze stron jest
  przeniknięcie do świadomości nieprzyjaciela i zniekształcenie tkwiących w niej obrazów
  w korzystny dla siebie sposób, co może wpłynąć na podjęte przez niego działania.

  Stwarza to możliwość sterowania czynami oponenta, które polega na przekazaniu mu w sposób dla niego niedostrzegalny przesłanek służących jako logiczne podstawy do podejmowania decyzji skutkujących zachowaniem korzystnym dla inicjatora.

  Władimir Lefewr określił ten proces
  mianem zarządzania refleksyjnego (ros. рефлексивное управление). Punktem wyjścia zrozumienia istoty tego procesu jest pojęcie refleksji.”

  (..) rosyjski uczony sformułował cztery główne zasady zarządzania refleksyjnego:
  1) za pomocą procesu przekazania fałszywej informacji o danej sytuacji lub nieprawdziwego obrazu danego obiektu. Według uczonego to najbardziej rozpowszechniona
  forma sterowania zachowaniami przeciwnika.
  Jej przykładem jest kamuflaż lub działanie polegające na przekazaniu jakoby „własnego” punktu widzenia na temat sytuacji, zdarzenia lub obiektu,

  2) przez wykreowanie celu dla oponenta. Przykładem tego są, zdaniem Lefewra, różnorodne formy prowokacji – od aktów terrorystycznych począwszy, a na dywersji
  ideologicznej skończywszy,

  3) za pomocą sformułowania korzystnej dla siebie doktryny, czyli systemu działania,
  i przekazania jej przeciwnikowi. Pod pojęciem doktryny Lefewr rozumiał algorytm,
  czyli skończony ciąg czynności koniecznych do wykonania określonego zadania lub ułatwiających wybór określonej czynności,

  4) za pomocą neutralizacji dedukcji przeciwnika, czyli jego dezorientacja przez wykreowanie
  kilku fikcyjnych celów uniemożliwiających odkrycie rzeczywistego, zamierzonego celu, do którego osiągnięcia prowadzą działania strony stosującej sterowanie refleksyjne.

  Powyższe cztery zasady stanowiły podstawę do tworzenia różnorodnych kombinacji i schematów postępowania”

  To Wam Uświadomi ich Strategie która w 2014 prawie pokonała naszych wschodnich sąsiadów…. jak próbują modelować percepcje ofiar….reguły wojny informacyjnej Warto przeczytać!!

  • ktosik Odpowiedz

   10 lutego 2017 w 12:18

   Co prawda moj komentarz nie bedzie nawiazywal do tematu artykulu ale..tak z ciekawosci.
   Nie dalo sie wkleic dluzszego komentarza? Sadzisz ze ktos bedzie to czytal?
   Proponuje wkleic pierwsza czesc wladcy pierścieni… a co tam.

   Idea komentarzy jest wypowiedz na jakis temat, przedstawienie swojego pogladu. Wklejanie polowy artykulu lub ksiazki jest bez sensu, i tak nikt tego nie przeczyta, a splendoru tez nie doda komentujacemu.

   • Kiedy 4 RP?

    10 lutego 2017 w 15:09

    Ktosik. Nie czytaj tych bredni banderowca. Oni wszędzie szukają ruskich trolli.Bezpodstawnie. Ja proponuje żeby tam u siebie poszukali ruskich trolli.Tam ich pełno.Niemcy sie odwracają od nich ,już słychać głosy ,żeby przeprowadzic wybory ,na terenach okupowanych .We francuzkich i włoskich gazetach już nie raz padło stwierdzenie: rosyjski Krym.To samo siw tyczy USA.W ich interesie leżą dobre stosunki z Rosją.A ten Polak nie ruski troll,a raczej Banderowiec nie riiiiiiuski troll dalej tu swoje bzudrki wypisuje .Dlaczego? Juz odpowiadam.Grunt się pod nogami pali ,to dobrze ,żeby Polaków w to wciągnąć.Tylko ,że nic z tego ,na marne idą twe wysiłki ,Banderowski trollu.

   • Luk

    10 lutego 2017 w 20:42

    Ani Francja ani Włochy nie uznały aneksji Krymu przez Rosję. To, że rzekomo w jakichś gazetkach coś napisano nie ma żadnego znaczenia.
    Won rosyjskie trolle za Don!

 9. Kiedy 4 RP? Odpowiedz

  10 lutego 2017 w 23:08

  Gdzie masz napisane ,że nie uznały?-oficjalnie? No i gdzie są podane też,że oficjalnie uznały?To ,że rzekomo jakiś Hollande co podpala Francje czy jakiś socjalista Włoski (mówię tu o premierze Włoch- Matteo Renzim) ,ktory jeszcze niedawno ,gdy był szefem włoskiego parlamentu naciskał ,żeby Polska przyjeła imigrantów w ramach tzw.kwot unijnych .Won za Bug ,banderowskie trolle.!!!

  • Darek Odpowiedz

   12 lutego 2017 w 22:22

   Cały czas tłumaczysz, że nie jesteś ruskim trolem. Wiesz jak rozpoznać psa? Szczeka jak pies, wygląd jak pies, macha ogonem jak pies – widzimy psa 🙂

 10. zulu gula Odpowiedz

  15 lutego 2017 w 22:02

  Ruski zamias kasy rozdał kartki,bo zaczął kwitnąć czarnorynkowy chandel towarami z przemytu i zamiast soczystych steków z psa ludzie kupowali wieprzowinę.A tak kartki nie zrealizuje na bazarku ,tylko bedzie musiał iść do sklepu ,gdzie na chakach wisi tylko psina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *