W wystąpieniu z okazji rosyjskiego Dnia Zwycięstwa na pamiątkę kapitulacji nazistowskich Niemiec wobec ZSRS prezydent Rosji Władimir Putin powiedział między innymi, że to święto najważniejsze dla Rosjan.
Oddając hołd poległym w II wojnie światowej wyraził przekonanie, że “świat obronił i uchronił radziecki żołnierz”.
Putin złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza pod murami Kremla. Powiedział potem w transmitowanym wystąpieniu, że 75. rocznica zakończenia II wojny światowej zostanie jeszcze raz uczczona bardziej godnie w terminie późniejszym, po ustąpieniu pandemii koronawirusa.
– To nasza pamięć i duma, historia naszego kraju, historia każdej rodziny, część naszej duszy – mówił o dzisiejszym rosyjskim święcie. Rosyjski prezydent mówił o kombatantach walczących w wojnie, którzy – według jego słów – “wyzwolili Europę, uchronili pokój”. Zaznaczył, że “miliony poległych nie zobaczyły i nie doczekały zwycięstwa”.
Dodał, że Rosjanie przychodzą “pokłonić się wszystkim obrońcom ojczyzny, bohaterom, którzy na zawsze pozostali w zbiorowych i nieznanych grobach pod Moskwą i Smoleńskiem, Stalingradem i Kurskiem, pod Sewastopolem i Mińskiem, Kijowem i Rygą, pod Berlinem i Wiedniem (…) na brzegach Newy, Dniepru, Dunaju, Wisły i Odry”.
– Oddali swoje życie, abyśmy żyli my, nasze dzieci i wnuki; ci, którzy jeszcze się nie urodzili i jeszcze mają przyjść na ten świat, który obronił i uchronił radziecki żołnierz – powiedział Putin.
– Wiemy, mocno wierzymy, że jesteśmy niezwyciężeni, gdy jesteśmy razem – stwierdził prezydent Rosji.
Z powodu kwarantanny i zagrożenia koronawirusem odwołano doroczną paradę, ograniczając się tylko do uroczystego przelotu samolotów wojskowych nad Moskwą, które zakreśliły na niebie flagę rosyjską.
Wczoraj zaś w rosyjskiej telewizji państwowej Putin powiedział, że zajęcie przez Polskę Zaolzia w 1938 roku było „tajnym spiskiem z Niemcami przed wybuchem II wojny światowej”. Więcej na ten temat tutaj.
Oprac. MaH, bankier.pl, themoscowtimes.com, rp.pl
fot. kremlin.ru


