Jak weterani ATO „wytłumaczyli” Białorusinom czym jest wstążka św. Jerzego

11 stycznia 2018

Jak reagują na wstążkę św. Jerzego? Przekonało się o tym pięciu niefrasobliwych Białorusinów. 10 stycznia w Iwano-Frankiwsku zatrzymano ich samochód z flagą w czarno-pomarańczowym kolorze na przedniej szybie.

zostali poproszeni przez przechodniów o zdjęcie symbolu rosyjskiej agresji na Ukrainę i znak rozpoznawczy wspieranych przez Moskwę separatystów z Donbasu, ale stanowczo odmówili. Wsiedli do samochodu z zamiarem odjechania.


Jak zareagowali Ukraińcy na to jawnie lekceważące zachowanie? Otoczyli auto Białorusinów, a jeden z nich miejscowy Andriej Maryjczyn odkręcił numery rejestracyjne samochodu, by turyści nie mogli odjechać i zadzwonił na policję. Zadzwonił też do swoich przyjaciół-weteranów .

Jedni i drudzy pojawili się natychmiast. wyjaśniła turystom, że wstęga świętego Jerzego jest prawnie zabroniona na Ukrainie. Białorusini zostali zabrani na posterunek policji, i ukarani maksymalnie wysoką grzywną przewidzianą za to wykroczenie w kodeksie, czyli 2,5 tys. hrywien.


„Przed policją przyjechali nasi chłopcy „atowcy”, dwudziestu na raz. Białorusini długo będą pamiętać, jakie mogą być u nas używane. A sąd i policję powinni potraktować jak ułaskawienie”- powiedział Maryjczyn portalowi Kurs.

Bracia Białorusini – trzej mężczyźni i dwie kobiety przybyli w turystycznie.

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

53 odpowiedzi Jak weterani ATO „wytłumaczyli” Białorusinom czym jest wstążka św. Jerzego

 1. pyra Odpowiedz

  11 stycznia 2018 w 19:54

  A czy Ukraińcy pamiętają żeby nie przyjeżdżać do Polski z barwami czarno-czerwonymi???

  • ktos Odpowiedz

   12 stycznia 2018 w 07:18

   U nas barwy czarno czerwone nie sa prawnie zakazane, taki niuans.
   Poza tym wstazka posluguja sie aktualnie atakujacy Ukraincow separatysci a flaga czarno czerwona dotyczy organizacji ktora atakowala Polakow prawie wiek temu… dostrzegasz pewnie roznice?

   • DDt

    12 stycznia 2018 w 09:22

    W sensie logicznym nie ma żadnej różnicy pomiędzy przytoczonymi przykładami

    Ponadto jak widać czas nie leczy ran wręcz odwrotnie. W Polsce nasila się świadomość ukraińskiej pogardy wobec ofiar ich przodków.

   • Rah Warsz

    12 stycznia 2018 w 20:55

    Nie dostrzegam „ktos”…. może na oczy mi padło? Jak już posługujesz się rodzimą pisownią to stosuj polskie znaki, nie kalecz lechickiej mowy. Dla mnie i moich rodaków malinowo brunatne barwy to barwy bestialskich zwyrodniałych morderców siekierników i hańby ciążącej na części mieszkańców dzisiejszej zachodniej Ukrainy. Ot, mam te barwy w takim samym poważaniu ( w bardzo głębokim, ciemnym i wietrznym miejscu) jak moskiewskie barwy Św. Jerzego, kacapską czerwoną szmatę z sierpem i młotem i szmatę ze sprofanowaną przez Niemców swarzycą. A że barwy przypominające kolorystycznie efekt ostrej czerwonki (dezynteri) nie są jeszcze prawnie zakazane, to spokojna głowa, będą szybciej niż ci się zdaje.

   • Jacenty

    14 stycznia 2018 w 19:38

    Separatyści atakują Ukraińców?! Ale gdzie ich atakują – we Lwowie, Winnicy, w Kijowie? Nie, oni ich „atakują” na swej rodzinnej ziemi, która należy do nich od pokoleń, od setek lat. To tak samo jak Polacy atakowali Niemców albo Rosjan na swojej ziemi w czasach wojen i mieli do tego święte prawo.

   • Darek

    14 stycznia 2018 w 19:58

    Rah Warsz, dzięki za komentarz który w 100% oddaje także moje poglądy. Te symbole są shańbione na wieki i obnoszenie sie z nimi w praworządnym państwie powinno być zakazane.

 2. Paweł Bohdanowicz Odpowiedz

  11 stycznia 2018 w 20:01

  UKRAIŃSKIE ODZNACZENIE DLA ŻOŁNIERZA NIEZŁOMNEGO

  Ta wiadomość umknęła Redakcji,

  http://www.polukr.net/blog/2017/12/36667/

  chociaż o Franciszku Jakowczyku Kresy24 już pisały:

  https://kresy24.pl/wolnosc-lub-smierc-wspomnienia-zolnierza-ak-z-zytomierza/

  ———————

  Konflikt polsko-ukraiński był bardzo krwawy. Krew lała się już na przełomie 1938/39 i z początku była to głównie krew ukraińska.

  JEDNAK UKRAIŃCY NIE WRZUCAJĄ WSZYSTKICH DO JEDNEGO WORKA i POTRAFIĄ DOCENIĆ RÓWNIEŻ POLSKICH BOHATERÓW

  REDAKCJO! DOCEŃMY TEN GEST.

  • Rah Warsz Odpowiedz

   12 stycznia 2018 w 21:11

   Panie Bohdanowicz, opary absurdu w jakich się poruszasz pan zgęstniały bardziej niż smog w Krakowie. Jaki konflikt, jakie porównywanie, gdzie Rzym a gdzie Krym… Weź no się człowieku ogarnij, bo coraz bardziej śmieszny jesteś. Kiedyś czasem coś sensownego udało ci się napisać, teraz… Powiem tak, że gdybym był podejrzliwym to pomyślałbym panie Bohdanowicz, że nadajesz z jakiegoś biureczka w Petersburgu. To co piszesz, absolutnie nie pomoże w poprawie relacji Polski z Ukrainą a wręcz przeciwnie. Może więc rację mają ci którzy twierdzą, że chłopców w malinowo-brunatnych wyszywankach sponsoruje Moskwa. Czytając cie panie Bohdanowicz zaczynam temu przyklaskiwać. Po raz kolejny żegnam sie i cała nieprzyjemność po mojej stronie. Bez odbioru

 3. Polak z Białorusi Odpowiedz

  11 stycznia 2018 w 21:46

  Wiwat Ukraińcom!Szacun!

  • Cassubica Odpowiedz

   12 stycznia 2018 w 05:34

   Od kiedy to krew polskich kobiet, z których brzuchów Ukraińcy wycinali płody jest krwią ukraińską?

  • Cassubica Odpowiedz

   12 stycznia 2018 w 05:36

   Ukraińcom Szacun? – Czyżby za wymordowanie kilkuset tysięcy polskich kobiet i dzieci na Wołyniu?

  • Lenkas Odpowiedz

   12 stycznia 2018 w 08:21

   Polak z Białorusi, pisz po polsku, bez błędów prawie w każdym komentarzu, sprawdzaj swoje teksty…

   • Polak z Białorusi

    14 stycznia 2018 w 09:09

    Przepraszam, ależ wyraźnie napisałem:jestem z Białorusi i nie rozmawiam codziennie po posku! Czego chcecie? Czego się czepiacie?Chcecie żebym pisał po rosyjsku? Ja nie chcę. W razie czego mogę po białorusku

   • DDt

    14 stycznia 2018 w 21:12

    „polaku” z Białorusi!

    Nie chodzi o twoją ortografię, stylistykę czy frazeologię.

    Meritum zarzutów wobec twoich postów jest związana z treścią pisanych przez ciebie postów przesiąkniętych bezrefleksyjnym zachwytem neobanderyzmem bez krzty wrażliwości wobec swoich przodków (czyt. Polaków).

  • DDt Odpowiedz

   12 stycznia 2018 w 09:25

   Z ciebie taki Polak jak ze mnie Eskimos …

   • Polak z Białorusi

    14 stycznia 2018 w 09:13

    No to jesteś eskimosem, bo wyraźnie napisałem:jestem z Białorusi i nie rozmawiam codziennie po posku! Jakiś DDT, zbyt zarozumiały jesteś

   • DDt

    15 stycznia 2018 w 09:34

    Raz jeszcze wyraźnie powtórzę, nie chodzi o twoją znajomość języka polskiego.

    Po prostu, jako Polak nie byłbyś aż tak podniecony banderyzmem i równocześnie pozbawiony wrażliwości wobec swoich rodaków.

 4. Leon Z. Odpowiedz

  12 stycznia 2018 w 00:23

  O masz. To Papież Franciszek też by oberwał od weteranów?:)

 5. Fox Odpowiedz

  12 stycznia 2018 w 00:39

  BBIAŁORUSY, NASTEPNYM RAZEM PRZYJEŻDŻAJCIE DO POLSKI LUB JEDŹCIE NA KRYM. UPAina, to dziki kraj.

  • Polak z Białorusi Odpowiedz

   14 stycznia 2018 w 10:32

   Foxowi i inn.kto jeszcze nie rozumie.Na Donbasie wśród ochotników walczą również i Polacy. Radzę ich zapytać:jak odbierają tę wstążkę św. Jerzego, tzn.czarno-pomarańczową i flagę czarno-czerwoną? Obecnie Ukraińcy bronią swój kraj od Imperium- spadkobiercy ZSRR, bronią w tym i Polski. Co dotyczy rzezi wołyńskiej, niech tym zajmują się historycy.Narzekacie na P.Bohdanowicza? Moim zdaniem, on co najmniej dązy dotrzeć do prawdy obiektywnej. A u was jedynie są emocji i refleksji.A przecież, jak ważne jest to, co dzieje się teraz!

   • Jacenty

    14 stycznia 2018 w 19:44

    Polacy walczą po stronie napadniętych przez banderowców mieszkańców Donbasu, o tym słyszałem i wydaje mi się to całkowicie zrozumiałe. Ale żeby jacyś „Polacy” walczyli pod flagą banderowską? Nie wierzę.

   • DDt

    14 stycznia 2018 w 20:45

    Piszesz jak leming!

    Ponadto nie nazywaj się więcej Polakiem!!!
    …bo po protu nim nie jesteś.

    I wstążka i szczególnie dla nas ta czerwono czarna szmata połączona z peanami na rzecz Szuchewycza czy innych ludobójców wcale ale to wcale nie broni Polski od putinowskiego imperializmu. Rzekłbym raczej że go wznieca!

    Prawda obiektywna czerpana z mitologii… Bez zrozumienia historii i wyciągnięcia właściwych etycznie wniosków nigdy nie dojdzie do zbliżenia z wiatrwiczowską wizją podwalin narodu ukraińskiego

    Jak my Polacy nie możemy emocjonalnie odbierać pogardy wylewającej się u sąsiada na zabronione mogiły naszych rodaków?

   • Polak z Białorusi

    16 stycznia 2018 w 00:03

    DDtowi….Wcale ani gloryfikuję Benderę i Szuchewycza , ani usprawiedliwiam wykonawców rzezi wołyńskiej, ani mam, jak piszesz „postów przesiąkniętych bezrefleksyjnym zachwytem neobanderyzmem bez krzty wrażliwości wobec swoich przodków”, ani zgadzam się z Wiatrowiczem…Bo też mam i pamięć i serce i głowe… To dopiero twój wniosek….To po pierwsze. Po drugie:piszesz” Prawda obiektywna czerpana z mitologii”. Każdy wie, że prawda to jest tylko prawda., więc, Prawda obiektywna bazuje się na świadkach, przeważnie….a nie na mitologii. Po trzecie,mam dobrego znajomego-Ukraińca, pewnego razu go zapytałem, czy wiedzą banderowcy i w ogóle ukraińcy o rzezi wołyńskiej? Odpowiada: większość nie ma zielonego pojęcia, natomiast doskonale wiedzą ,że tylko dzięki „prawemu sektoru” zwyciężył Majdan i że naidzielniejsimi i odważniejsimi są bojownikami na wojnie….Więc, wnioskuję, że musimy to objaśniać, banalnie prosto.(Wróg mojego wroga jest moim…nie powiem-przyjacielem, lecz sprzymieżeńcem…Dokładnie tak uważał J.Piłsudski). Co dotyczy Wiatrowycza, zbezczeszczania pomników Polakom,niedopuszczenia do badań naukowców i historyków z Polski- to rzecz rządów dzisiejszej Ukrainy a nie nastawienie zwykłych Ukraińców.Różnica rządów Polski i Ukrainy polega na tym,że w Polsce obecna władza jest po raz pierwszy-narodową i patriotyczną , czyli wyrazicielem woli całego społeczeństwa polskiego, w Ukrainie zas nie to są rządy narodowe, a jakiś …bigos,jak na razie .Znam wielu Ukraińców. Ani razu nie usłyszałem nic złego i nieżyczliwego wobec Polski i Polaków….Po prostu uważasz benderowców za większych zbrodniarzy od putinowców-kgbowców……Do rzeczy:Jaką mam narodowość… Moja babcia była Polka, mój dziadek był Białorusinem z Podlasia. Bracia mojej babci- jeden rozstrzelany przez NKWD, jeszcze trzech zostali zesłani do łagrow na 5-10 lat. Wyrok dwoim wyniesiono na podstawie zarzutu:szpiegostwo na rzecz Polski. P.S. Nie przechodź na osobowość, bo ja cię nie obrażałem

   • Pafnucy

    17 stycznia 2018 w 23:13

    Ktoś kto walczy pod czerwono – czarną banderowską szmatą nie jest Polakiem. Swoją drogą „Polaku z Wielkiego Księstwa Litewskiego” uważam, że masz bardzo dobry polski. Pozdrawiam

 6. peter Odpowiedz

  12 stycznia 2018 w 01:27

  Mi sie wydaje ze ta Wstazka Swietego Jerzego to jakas parodia albo nieporozumienie
  W zasadzie ma upamietniac weteranow 2 WW i zwyciestwo nad faszyzmem
  Problem w tym ze w czasie 2WW ta wstazke nosili tylko rosyjscy oficerowie bedacy na sluzbie Hitlera

 7. Cassubica Odpowiedz

  12 stycznia 2018 w 05:33

  A Polska jak ta panna na wydaniu pozwala Ukraińcom czcić symbole Rzezi Wołyńskiej – masowego mordowania Plaków przez ukraińskich oprawców.

 8. edzio Odpowiedz

  12 stycznia 2018 w 09:31

  a w przemyslu ukry dumnie maszeroja z flagami banderowskimi na klapie ,i sie ich nikt zato nieczepia.A jak maja swoje swieta to z flaga upa maszeruja po ulicy i dotego graja hymn OUN-UPA kalinke.

  • andrzej Odpowiedz

   12 stycznia 2018 w 20:50

   Edzio – popracuj dziecko nad ortografią i stylistyką bo Twoje wpisy są żałosne.

 9. ddsfsdf Odpowiedz

  12 stycznia 2018 w 11:58

  @Pawel Bohdanowicz
  jaki konfikt polsko-ukraiński? Nie było czegoś takiego. Było zaplanowane i wykonane przez UPA z przerażającym okrucieństwem ludobójstwo na Polakach na dawnych teranach wschodnich II RP.
  I co to za brednie o tej krwi ukraińskiej lejącej sie na początku. Propaganda UPowców i tyle.

  • Mike Odpowiedz

   12 stycznia 2018 w 15:38

   Pawło to wie, ale ma inne zadanie od tymy.

  • andrzej Odpowiedz

   12 stycznia 2018 w 20:52

   Mistrzu – poczytaj sobie, co się działo na tzw. Kresach w przed wojną.
   Ja wiem że Polska to najwspanialszy kraj na świecie a Matka Boska była Polką ale może warto troszkę poczytać zanim zacznie się pisać?

   • Kasko

    15 stycznia 2018 w 17:40

    A co się działo? Wojewoda Józewski Ukraińcom „miodem d…y smarował”. Co niby miało się dziać takiego, co usprawiedliwiałoby mordowanie polskiej ludności w czasie II wojny przez ukraińskich bandytów? Bo jeżeli chodzi o słynną pacyfikację w Małopolsce Wschodniej, to była tylko odpowiedzią na terror OUN. Nikt też nie został w trakcie tej operacji umyślnie pozbawiony życia. Nawet Liga Narodów uznała że lamenty i skargi Ukraińców są bezzasadne, a władze II RP mają prawo stosować represje w stosunku do terrorystów.

   • Pafnucy

    17 stycznia 2018 w 23:25

    A co się działo ? Było tak „źle” że ta wasza wyszywankowa kultura i język przetrwały. Było tak „źle” że żaden ukrainiec nie umarł z głodu. Było tak „źle”, że istniało ukraińskie szkolnictwo a ukraińcy mieli przedstawicieli w parlamencie. Było tak „źle”, że polskie państwo zamiast terrorystów ukraińskich wieszać klepało ich po plecach. Gdyby nie ta tzw „polska okupacja ukrainy” to nikt by teraz nie wiedział co to jest język ukraiński i nikt by nawet nie odróżniał ukraińca od Rosjanina. A ta różnica jest wyraźna tylko na polskich Kresach. Od Podola i Wołynia na wschód to same sowiety

 10. franciszekk Odpowiedz

  12 stycznia 2018 w 15:43

  @Pawel Bohdanowicz —>
  Czy w/g. cywilizacji turańskiej (prof. Feliks Koneczny-Cywilizacje) mord cywilnej ludności a zwłaszcza: kobiet, starców, dzieci a nawet niemowląt ze szczególnym okrucieństwem za tzw. Rodinu, Stalinu, Ukrainu jest czynem bohaterskim czyli tzw. hieroizmem?.

  • andrzej Odpowiedz

   12 stycznia 2018 w 20:55

   A Franciszek naczytał się o cywilizacji turańskiej.
   Dziś w Polsce sąd utrzymał wyrok na człowieka, który podpalił własny dom, w którym spłonęli żywcem jego żona i czworo dzieci.
   Do jakiej cywilizacji zaliczysz go Franciszku?

   • DDt

    13 stycznia 2018 w 08:59

    Nie bądź koleś lemingiem!

    Wystarczy odrobina myślenia aby uznać oba przykłady za absolutnie nieporównywalne.

   • franciszekk

    13 stycznia 2018 w 13:04

    Panie Andrzeju, Andrzeju…… na litość Boską! Jakiś wyodrębniony, sporadyczny mam nadzieję pojedynczy przypadek nie odzwierciedla statystycznej zbiorowości ludzkiej.
    Mam nadzieję, Że wiesz co to jest takiego; statystyka, logika, rachunek prawdopodobieństwa, mnie tego uczyli kiedyś w średniej szkole!
    Jak słyszałem, czytałem i oglądałem w internecie to na Ukrainie nie ma chyba miejscowości gdzie by nie było POmnika ludzi, którzy za tzw. samoistną Ukrainu riezali cywilną ludność tzw. cudzeńców: kobiety, starców dzieci a nawet nieświadome niczego niemowlęta bo uważani byli przez tych tzw. hieroji za wrogich samoistnej Ukrainy!
    POdobnie POstęPOwali w sposób niezwykle brutalny i okrutny sowieci wobec POdbitych cudzeńców – cywilnej ludności: gwałcąc, rabując, mordując, głodząc…zabijając szybko lub POwoli w wymyślny okrutny sposób!
    Ciała ofiar były traktowane z POgardą i wrzucane do ziemi POdobnie jak ciała zwierząt!
    W cywilizacji łacińskiej jeśli doczesne szczątki ludzkie (ktokolwiek nim był) zostały POchańbione to należy im się POwtóny POchówek!!..
    Czy tak oczywistych, cywilizacyjnych reguł nie POjmujesz Panie Andrzeju???…
    Zarządzający obecnie Ukrainą zabraniają ekshumacji szczątków POmordowanych na Ukrainie Polaków i na godne powtórne ich pochowanie.
    WNIOSEK jest prymitywnie prosty – nie należą do cywilizacji łacińskiej a do PRZECIWSTAWNEJ jej cywilizacji turańskiej!

 11. andrzej Odpowiedz

  13 stycznia 2018 w 14:32

  oczywiście.
  Przecież to zrobił Polak, więc tego porównywać – wara.

  • franciszekk Odpowiedz

   14 stycznia 2018 w 01:49

   Jeden: Polak, Rosjanin, Ukrainiec, Francuz, Somalijczyk, Egipcjanin, Grek ……. itp. stanowi mikro procent statystyki i nie stanowi podstawy oceny całej zbiorowości – społeczeństwa!
   Pytanie do Pana!
   Czy Pan się uczył podstaw; statystyki, logiki, rachunku prawdopodobieństwa?
   Mnie tego uczyli kiedyś w szkole średniej!
   Bez znajomości podstawowych elementów stanowiących płaszczyznę porozumienia, jakakolwiek dyskusja na każdy temat jest daremna!!!..

   • andrzej

    18 stycznia 2018 w 14:39

    Panie Franciszku – mógłbym długo wyjaśniać ale prawdę mówiąc – już mi nie bardzo się chce.
    Historia Ukrainy jest bardzo skomplikowana.
    Jakich byśmy tu mądrości nie wypisywali – Ukrainie nijak jest się odciąć od Szuchewycza i UPA. Tłumaczyłem dlaczego. Naród ukraiński miał niewielki wybór – albo trwać przy Rosji i ginąć milionami na froncie (niedozbrojony i niewyszkolony) ( ponadto rusyfikowany i gnębiony) albo – co zrobiła część Ukraińców – uwierzyć, że Hitler pomoże wyzwolić się spod komunistycznego jarzma. Hitler dosyć szybko pokazał swoje oblicze. UPA podjęło beznadziejna walkę – najpierw z Niemcami a potem – jeszcze bardziej beznadziejną, z komunalistyczną Rosją. Także na terenie Zakierzonia z komunistyczną Polską. Niestety – jakiś szaleniec doprowadził do rzezi na Wołyniu.
    Wielu dowódców UPA było temu przeciwnych.
    Są na to dokumenty. Ale stało się i tylko trzeba mieć nadzieję, że mimo ran, które wciąż bolą – młode pokolenia będą potrafiły żyć zgodnie.
    Pozdrawiam.

  • Rah Warsz Odpowiedz

   14 stycznia 2018 w 15:10

   Andrzeju, po pierwsze znajdź solidną ścianę, najlepiej betonową nie tynkowaną (to ważne). Po drugie, odejdź od niej na kilka metrów. Jako punkt trzeci proponuję zdjąć czapkę z głowy jeśli ją nosisz, bo ona uwiera w głowę, przegrzewa zwoje mózgowe i będzie przeszkadzała w realizacji kolejnych punktów. Po czwarte pochyl się pięknie jak Kamil Stoch na progu skoczni, osiągając optymalną charakterystykę dla oporów powietrza. Po piąte poproś dobrze życzącą ci osobę aby prawą lub lewą nogą nadała ci odpowiednią prędkość startową. Po szóste, postaraj się na dystansie do ściany maksymalnie zwiększyć prędkość. Po siódme, postaraj się trafić idealnie powierzchnią czoła w płaszczyznę ściany (już wiesz teraz dlaczego prosiłem o zdjęcie czapki i aby była ona bez tynku). Jeżeli uda ci się wszystko wykonać według instrukcji i niczego nie pomylisz, powinno ci to pomóc. Jeżeli nie zadziałało po pierwszym razem proszę się nie zrażać i powtórzyć wszystkie punkty dodatkowo zwiększając odległość do ściany aby uzyskać większą prędkość i siłę przyłożenia czoła do ściany. Jeśli po kilku powtórkach nic się nie zmieni i nie nastąpi widoczna poprawa, pozostaje jedynie wizyta u dobrego specjalisty. Zaznaczam, że nie chodzi tutaj o specjalistę proktologa a o znawcę przeciwległych rejonów organizmu. Bez odbioru i cała nieprzyjemność ponownie po mojej stronie.

 12. andrzej Odpowiedz

  14 stycznia 2018 w 10:32

  Panie Franciszku – na litość boską.
  Coś tam czytałeś , coś widziałeś. Czy naprawdę uważasz, że pomniki na Ukrainie stawiają za mordowanie ludności?
  Chyba aż tak naiwny nie jesteś. Próbowałem to tłumaczyć już kilka razy ale tu na tym forum po prostu się nie da.
  UPA była jedyną siłą, która walczyła ze wszystkimi okupantami. To, co się stało na Wołyniu, to straszna rzecz. Niech ofiary spoczywają w pokoju. Nawet w samej UPA były głosy oburzenia. Mam nadzieję, że kiedyś historycy dojdą do tego co tak naprawdę się stało na Wołyniu. Oczywiście wiem jak niektórzy tu zaczną na mnie psy wieszać.
  Franciszku, Moje nieszczęście polega na tym, że znam racje jednych i drugich JESZCZE RAZ – tym razem ostatni _ POMNIKI NA UKRAINIE STAWIAJĄ ZA WALKĘ UPA Z OKUPANTEM. Jeszcze w 50-tych latach oddziały UPA walczyły z władzą radziecką.
  Ale czy jest sens o tym pisać?

  • DDt Odpowiedz

   14 stycznia 2018 w 21:02

   Dlaczego wręcz nie istnieje na Ukrainie dyskusja, która ewidentnie byłaby pomocna w oddzieleniu „zieren od plew” OUN/UPA?

   Na wszelkie sposoby ludobójstwo na naszych rodakach jest dławione z przestrzeni publicznej.

   Tylko ktoś z aberracjami czy podobnego kroju etycznego jak ty może usprawiedliwiać bohaterstwo walką z sowietami zapominając jednocześnie że chwilę wcześniej ów bohater był barbarzyńcą mordującym bez opamiętania Bogu ducha winne kobiety i dzieci wyłącznie z powodów przynależności narodowej!!!

  • Ula Odpowiedz

   16 stycznia 2018 w 08:11

   A czy ktos tu napisal, ze pomniki sa za mordowanie Polakow stawiane?????

   Wszyscy pisza, ze pomniki MORDERCOW POLAKOW sa stawiane.

   Czatanie ze zrozumieniem to trudna sztuka, a jeszcze trudniejsza, jak ktos nie chce pisanego slowa zrozumiec, i odwraca kota ogonem

 13. franciszekk Odpowiedz

  14 stycznia 2018 w 19:48

  Panie Andrzeju na litość Boską!!!
  Hitlerowcy tez walczyli za wielkie Niemcy ale ze względu na obrzydliwe morderstwa – ludobójstwo cywilnej ludności – tzw. cudzeńców, póki co nikomu w Niemczech nawet przez myśl nie przejdzie budowa POmników chwały oprócz normalnych grobów. Normalny grób jako miejsce wiecznego spoczynku każdemu człowiekowi się należy, nawet bandycie!!…
  Te tzw. ukraińscy hieroje, których mamy na myśli nie tylko współpracowali z oprawcami hitlerowskimi potępianymi obecnie przez Niemców ale sami samodzielnie wykazywali się czynami niegodnymi cywilizowanego człowieka!
  Ukraińscy hieroje z słynnej formacji SS-Galizien na pewno wiesz o tym, obecnie z wielką estymą są czczeni na Ukrainie.
  Jeśli uważasz, że wszystko nie jest ważne a jedynie tylko i wyłącznie to, że walczyli za tzw. samoistą Ukrainu, to nie ma między nami jakiejkolwiek PŁASZCZYZNY porozumienia!
  Żadna walka o idee jak; poglądy, religię, suwerenne państwo… itp. nie może USPRAWIEDLIWIĆ bandytyzmu ludzkiego, mającego znamiona okrutnego ludobójstwa zwłaszcza cywilnej ludności jak; kobiety, starcy, dzieci a nawet nieświadome niczego niemowlęta!
  Jeśli nie przyjmujesz takiego rozumowania to widocznie należymy Ty i ja do innych CYWILIZACJI!!!!.

 14. andrzej Odpowiedz

  15 stycznia 2018 w 14:37

  Panie Franciszku – na litość Boską!!!.
  A może spróbować poznać troszkę więcej faktów, niż podrzucają Wam pseudo historycy?
  1. Czy słyszał Pan o tym, że ofiary były po obu stronach? Pewno nie. Były też akcje Polaków na ukraińskie wsie i ofiary były równie okrutne.
  2. A teraz fakty – nie historia czerpana z książek –
  – mój znajomy Ukrainiec mając kilka lat widział jak polski żołnierz zabija jego matkę. Ten człowiek żyje, niestety z wiadomych względów nie mogę podać jego namiarów.
  – moja znajoma (obecnie mieszka w Kanadzie) była świadkiem jak polska banda zabijała ludzi w Pawłokomie.
  Inne setki przykładów później. A znam ich wiele, proszę mi wierzyć. I to nie wiedza książkowa a rozmowy z ludźmi, którzy to przeżyli.
  Pisze Pan o współpracy z Niemcami. Cóż. Gdyby się Pan przez chwilę zastanowił, pewno by Pan wiedział dlaczego tak było. A o granatowej policji Pan coś słyszał?
  Mam propozycję – niech Pan uzupełni wiedzę a w tedy pogadamy.
  Na pewno należymy do różnych cywilizacji. W mojej szukamy obiektywnej prawdy.

  • franciszekk Odpowiedz

   15 stycznia 2018 w 18:24

   Twoim moralnym obowiązkiem jest wskazanie tego bandyty i nie rób z Polskiego państwa potwora cywilizacyjnego!
   Obowiązkiem wszystkich w cywilizacji zachodniej jest ściganie bandytów byłych i aktualnych!!!!..
   Niemcy rozliczyli się z udokumentowanego bandytyzmu i Żaden Niemiec publicznie nie gloryfikuje żadnej niemieckiej formacji faszystowskiej krwawo pacyfikującej Polaków!!!
   Moralnie i prawnie pomiędzy Polakami jest przyjęte pojednanie a między Polakami i Ukraińcami oficjalnie jeszcze nie poza deklaracjami!
   Aaaa…. o granatowej policji słyszałem ale nie widziałem i nie słyszałem aby ktokolwiek w Polsce z takim namaszczeniem ich uwielbiał i czcił jak na Ukrainie SS-Galizien. To powód do wstydu a nie do dumy.
   Aaa… tak przy okazji czy mógłby Pan racjonalnie wytłumaczyć dlaczego Rada Miejska Lwowa umieściła na budynku „polskiej” szkoły tablicę poświęconą ukraińskiemu nacjonaliście Romanowi Szuchewyczowi?.
   Czy zadowoleni byliby Ukraińcy w Polsce gdyby na murze szkoły ukraińskiej Rada; miejska, osiedlowa … itp. powiesiła popiersie jakiegoś polskiego rzeźnika Ukrainców???…
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie

   Aaaa… o zdziczałym, nieludzkim bandytyzmie jaki tam był na Ukrainie i ile ofiar liczebnych pochłonął zwłaszcza Polaków, wiem z pierwszej ręki!
   Wiele miejscowości zamieszkałych przez Polaków zniknęło z powierzchni ziemi.
   Mój św.p. teść był z Ukrainy i cudownie przeżył to piekło na ziemi!
   Wiele czeka przed nami wyjaśnień bo przecież nie o krwawą zemstę chodzi w wydaniu pogańskim ale o POJEDNANIE w PRAWDZIE i tylko w PRAWDZIE!

   • andrzej

    16 stycznia 2018 w 14:48

    Franciszku – powoli zaczynasz rozumieć. Ukraina miała i ma skomplikowaną historię.
    Rzecz w tym aby mądrzy ludzie podali sobie ponad tym rękę.
    Jeśli chodzi o miejscowości, w których Ukraińcy ginęli z rąk Polaków, niepełną listę przedstawił p. Bogdanowicz.
    Piszesz o Niemcach – myślisz, że tam pewne idee z „brunatnych czasów” całkiem zamarły?
    O zdziczałym , nieludzkim bandytyzmie mógłbym Ci co nieco powiedzieć ale Ty i tak tego nie przyjmiesz do wiadomości.
    Może i Ty mi odpowiesz na jedno pytanie?
    Na portalu wciąż czytam o tym, że Polacy to taki wspaniały naród i nikomu nie wyrządził żadnej krzywdy. A jak to jest, że sąsiedzi ( mówię tu o obywatelach sąsiednich krajów) nie bardzo nas kochają?

   • franciszekk

    16 stycznia 2018 w 23:51

    Do Pana Andrzeja poniżej! —>
    Ani ja ani Pan nie jest idealny!
    Ideałem jest jedynie Pan Bóg!
    Fałszem logicznym jest określenie szerokiego zbiorowiska ludzkiego WSPANIAŁYM w wartości liczbowej 100 procent! Tak nigdy nie było, nie jest i nigdy nie będzie bo to nie jest możliwe!!!
    Polaków w całej „masie” nie tylko z powyższej przedstawionego rozumowania nie uważam za wspaniałych ale także z powodu, że musiałem się jako Polak wstydzić za zachowanie moich rodaków!
    Dobrych ludzi można spotkać wszędzie, w każdym narodzie. Jednak ludzie głupieją zwłaszcza kiedy stają się fanatykami: religijnymi, ideologicznymi, skrajnymi nacjonalistami a w sytuacjach zagrożenia życia własnego czy osób bliskich mogą zachować się różni ludzie różnie!
    Uważam za niedopuszczalne słowne określenie, że każdy Polak to bandyta albo każdy Ukrainiec to bandyta!
    Na koniec prosiłbym Pana skomentowanie tego co w poprzednim poście napisałem o popiersiu upamiętniającym osobę R. Szuchewycza na murze tzw. „polskiej” szkoły we Lwowie.
    Moim zdaniem nie powinno tego być w myśl zasady – nie rób bliżniemu swojemu tego co Tobie nie jest miłe a tym bardziej, ze już najwyższy czas na na prawdziwe pojednanie bo tego oczekuje chyba większość ludzi i jak na ironię losu znowu przychodzi nam żyć w Polsce razem tak jak kiedyś już było.
    Podobno do Polski przyjechało z Ukrainy ponad 2 miliony ludzi i nie uważam, że jest to niedobre!
    Jak będzie zgoda to i Pan Bóg da wszystkim to co potrzebne jest im do życia!.
    Pozdrawiam.

  • MISZA Odpowiedz

   16 stycznia 2018 w 18:03

   BYŁEM świadkiem mając 14 lat jak w czasie Powstania Warszawskiego na ul.Belgijskiej – ukraińscy żołnierze
   z trójzubem na furażerkach – w służbie hitlera wymordowali około 1oo osób i to tylko w jednym domu nie oszczędzając nikogo – a ile jeszcze takich domów było na Warszawskiej Ochocie i Woli – dziesiątki ? I ja mam temu narodowi wybaczyć – w imię czego ? Dzielić się z nimi chlebem ? Co mam powiedzieć prawnukom ????

   • andrzej

    21 stycznia 2018 w 21:53

    Mój znajomy był świadkiem jak żołnierz z orzełkiem na czapce zabija jego matkę.

 15. Kasko Odpowiedz

  15 stycznia 2018 w 18:16

  Ależ są. Tylko do tej pory policja i prokuratura „rżną głupa” i udają że o tym nie wiedzą. Art. 256. kodeksu karnego zakazuje propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego lub nawoływania do nienawiści.

  § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,
  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  § 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.

  Chyba nikt rozsądny nie ma wątpliwości, że ideologia integralnego nacjonalizmu ukraińskiego jest odmianą faszyzmu i to odmianą wyjątkowo jadowitą, zakładającą budowę państwa ukraińskiego o ustroju totalitarnym. Wobec tego, symbole OUN oraz UPA są w Polsce zakazane na podstawie art 256 §2. k.k.

  • Kasko Odpowiedz

   15 stycznia 2018 w 19:21

   To była odpowiedź na komentarz „ktosia” z 12.01.2017 godz 07.18, który twierdził powyżej, że „U nas barwy czarno czerwone nie sa prawnie zakazane”. Chyba błędnie została opublikowana za nisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *