1943 – banda UPA zmasakrowała polską ludność wsi Parośla I na Wołyniu. Zginęło co najmniej 150 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Zbrodnia ta jest uznawana za początek Rzezi Wołyńskiej.
Polacy z Parośli trudnili się przeważnie rolnictwem i pracami w lesie. Wieś liczyła 42 zagrody. Nie spodziewali się ataku. Do wsi weszła ukraińska bandycka sotnia pod wodzą „Dowbeszki-Korobki”, wśród której byli mieszkańcy sąsiednich wsi. Aby uśpić czujność Polaków podawali się za partyzantkę sowiecką. Powiedzieli, że zwiążą ludzi, aby „uchronić ich przed zemstą Niemców za pomaganie partyzantom”. Związanych i bezbronnych zarąbali siekierami i zamordowali nożami. Przeżyło tylko kilka ciężko rannych osób. Dziś po Parośli nie ma śladu. Na miejscu dawnej wsi rośnie las.
1649 – powstanie Chmielnickiego: zwycięstwo wojsk litewskich w bitwie pod Murażnowicami.
1848 – w Zawadyńcach koło Zasławia na Podolu urodził się Piotr Chmielowski – polski krytyk i historyk literatury, profesor Uniwersytetu Lwowskiego. Wielokrotnie zabierał publicznie głos na tematy narodowe. Był więziony przez władze carskie w warszawskiej Cytadeli. W 1882 r. nie przyjął Katedry Literatury Polskiej na UW, nie chcąc zgodzić się na obowiązkowe wykładanie w języku rosyjskim oraz pominięcie w programie nauczania okresów Odrodzenia i Romantyzmu. Zmarł w 1904 r. Został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
1918 – I wojna światowa: podpisano układ pokojowy między Państwami Centralnymi a Ukrainą w Brześciu.
1929 – ZSRR, Polska, Estonia, Łotwa i Rumunia podpisały w Moskwie wielostronny pakt o nieagresji, tzw. Protokół Litwinowa.
1959 – zmarł Stefan Dąb-Biernacki – żołnierz Legionów Polskich, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik I wojny światowej i walk o niepodległość Polski w wojnie polsko-bolszewickiej oraz II wojny światowej, generał dywizji Wojska Polskiego. Urodził się w 1890 r. Po studiach był asystentem w Akademii Rolniczej w Dublanach. Od 1907 r. brał udział w ruchu niepodległościowym. W 1913 r. ukończył szkołę podchorążych Okręgu Lwów i uzyskał odznakę oficerską – tzw. „Parasol”. W latach 1920-1926 był dowódcą 1 Dywizji Piechoty Legionów stacjonującej w Wilnie.
1999 – zmarł Aleksander Gieysztor – polski historyk mediewista, uważany za jednego z najwybitniejszych polskich naukowców II połowy XX w. Jego rodzina pochodziła z terenów dzisiejszej Białorusi, skąd wywędrowała do Moskwy w czasie I wojny światowej. Urodzony w 1916 r. w Moskwie.
2008 – zmarł Arseniusz Romanowicz – polski architekt, autor projektów dworców i przystanków kolejowych w Warszawie, obiektów sportowych i innych obiektów użyteczności publicznej. Urodzony w 1910 r. w Hrubieszowie.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 9 lutego
5 komentarzy
olek
10 lutego 2016 o 16:12no gdzie są dyżurni UPAińcy dlaczego nie ma żadnego komentarza
prawy
9 lutego 2017 o 09:03W/G ukraińskiej, oficjalnej historii była to antynazistowska bitwa hirojiv UPA z polskimi okupantami-nazistami w Parośli I.
http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukraina-w-kijowie-zainaugurowano-obchody-75-rocznicy-upa-i-wielka-kampanie-informacyjna-
prawy
9 lutego 2017 o 09:56Zapytał i nic!
http://prawy.pl/45719-ks-tadeusz-isakowicz-zaleski-pisze-do-msz-ws-huty-pieniackiej/
Horst
9 lutego 2018 o 10:21Na POHYBEL banderowcom!!!.
krogulec
9 lutego 2021 o 10:41A kiedy odpłata za ludobójstwo ?