1919 – wojska polskie zdobyły Mińsk, wypędzając bolszewików i biorąc 500 sowieckich jeńców. W wyzwolonym mieście Józef Piłsudski przemawiał do mieszkańców po białorusku.
W zdobywaniu Mińska uczestniczyły 1 i 2 Dywizja Piechoty Legionów i Grupa Wielkopolska i 15 Pułk Ułanów, który otrzymał rozkaz przecięcia linii kolejowej Mińsk – Borysów. Największe sukcesy odniósł batalion szturmowy złożony z sił 2, 3 i 4 Pułku Piechoty Legionów, który o 10.00 wdarł się na przedmieścia Mińska. Walcząc z sowiecką piechotą wspieraną przez samochód pancerny Polacy zajęli ok. 12.00 zachodnią część miasta i wysadzili tor kolejowy do Bobrujska.
Do wieczora polskie oddziały opanowały całe miasto, zadając bolszewikom ciężkie straty. Wieczorem sowieci poddali się. Oprócz 500 jeńców, Polacy zdobyli 8 parowozów, 90 wagonów i magazyny, których Rosjanie nie zdążyli ewakuować. Dzięki zdobyciu Mińska polacy znacząco przesunęli na wschód linię frontu z bolszewikami.
1655 – pod dwudniowej bitwie z wojskami polsko-litewskimi na przedpolach Wilna Rosjanie zajęli miasto. Masowa rzeź mieszkańców trwała 3 dni, miasto płonęło przez 17 dni. Pierwszy raz w historii Wilno dostało się pod obce panowanie. Przeczytaj więcej na ten temat.
1780 – zmarł Tadeusz Reytan – polski polityk, w 1773 r. poseł Województwa Nowogródzkiego na Sejm Rozbiorowy w Warszawie. Po Sejmie, na którym dramatycznie, lecz bezskutecznie bronił „całości Polski”, Reytan wyjechał na Litwę i według tradycji rodzinnej popadł w obłęd, w wyniku czego popełnił samobójstwo. Urodzony w 1742 r. w Hruszówce.
1881 – urodził się Bonawentura Lenart – polski grafik, liternik, profesor ASP w Warszawie. W latach 1919-1929 kierownik pracowni doświadczalnej liternictwa, drukarstwa i introligatorstwa przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Wilnie. Zmarł w 1973 r.
1881 – urodził się Juliusz Kłos – polski architekt, profesor Uniwersytetu Wileńskiego. Badał i fotografował podziemia Katedry Świętego Stanisława, architektoniczne zabytki południowo – wschodniej Litwy i Białorusi. Tworzył albumy. Opracował przewodnik po Wilnie po raz pierwszy wydany w 1923 r. Pochowany na Cmentarzu na Rossie. Zmarł w 1933 r. w Wilnie.
1882 – w Moskwie urodził się Władysław Starewicz – polski reżyser filmowy, animator, pionier animowanego filmu lalkowego. Dzieciństwo spędził w Kownie. Zmarł w 1965 r.
1944 – w Powstaniu Warszawskim poległ Juliusz Kaden-Bandrowski – polski pisarz. Oficer I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, którego został adiutantem. Relacjonował starcia wojny polsko – ukraińskiej o Lwów i Kresy Wschodnie w 1919 r., a potem walki z bolszewikami – wyprawy na Wilno i Kijów. Urodzony w 1885 r.
1981 – zmarł Stanisław Skwarczyński – polski generał, polityk, członek Legionów i POW. Studiował we Lwowie. Urodzony w 1888 r. w Wierzchni w Województwie Stanisławowskim.
1996 – zmarł Julian Stryjkowski – polski prozaik, autor opowiadań, dramaturg i dziennikarz żydowskiego pochodzenia. Ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie. Urodzony w 1905 r. w Stryju.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 8 sierpnia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!