1953 – zmarł Kornel Makuszyński – urodzony w Stryju polski prozaik, poeta i publicysta znany przede wszystkim jako autor „Przygód Koziołka Matołka”.
Ukończył filologię na Uniwersytecie we Lwowie. Był członkiem Polskiej Akademii Literatury. Pierwsze wiersze opublikował w lwowskim dzienniku „Słowo Polskie” mając 16 lat. Od 1904 r. był członkiem redakcji tego dziennika, zajmując się recenzjami teatralnymi. W 1915 r. ewakuowany w głąb Rosji, dostał się do Kijowa i tam został prezesem miejscowego Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich oraz kierownikiem literackim kijowskiego Teatru Polskiego. Był także krytykiem teatralnym.
Oprócz „Przygód Koziołka Matołka” Makuszyński napisał szereg powieści i opowiadań, na podstawie których nakręcono potem filmy i seriale, m.in. „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Panna z mokrą głową”, „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy”, „Szaleństwa panny Ewy” i wiele innych.
1640 – w Białym Kamieniu na Wołyniu urodził się Michał Korybut Wiśniowiecki – król Polski i wielki książę litewski w latach 1669-1673.
1649 – Powstanie Chmielnickiego: wygrana wojsk litewskich nad Kozakami w bitwie pod Łojowem.
1773 – w Olszy na Podolu urodził się Ignacy Blumer – generał brygady wojsk Królestwa Kongresowego, uczestnik wojny 1792 roku, Insurekcji Kościuszkowskiej, oficer Legionów Polskich Henryka Dąbrowskiego i wojsk polskich Księstwa Warszawskiego. Był przeciwny Powstaniu Listopadowemu. Zginął w 1830 r. w czasie Nocy Listopadowej, walcząc o warszawski Arsenał w szeregach oddziałów carskich.
1802 – w Niedźwiadce Wielkiej (obecnie Białoruś) urodził się Ignacy Domeyko – polski geolog, badacz Ameryki Południowej, pierwowzór Żegoty z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Ukończył Uniwersytet Wileński. Członek Towarzystwa Filomatów. Uczestnik Powstania Listopadowego. Zmarł w 1889 r. Przeczytaj więcej o Ignacym Domeyce.
1853 – Ignacy Łukasiewicz po raz pierwszy zapalił publicznie lampy naftowe na sali operacyjnej szpitala miejskiego we Lwowie. Przeczytaj więcej o Ignacym Łukasiewiczu.
1862 – w Reginowie na Grodzieńszczyźnie urodził się Ignacy Baliński – polski pisarz, publicysta i działacz społeczny. Zmarł w 1951 r.
1908 – w Irkucku urodził się Henryk Dembiński – polski działacz społeczny, publicysta. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim. Członek Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie”, prezes Stowarzyszenia Bratniej Pomocy na Uniwersytecie Wileńskim. W latach 1931–1932 publikował w miesięczniku „Żagary”. Po wybuchu wojny i wkroczeniu do Wilna wojsk sowieckich działał w oświacie sowieckiej na Wileńszczyźnie i Polesiu. Zamordowany przez Niemców w Hancewiczach na Polesiu w 1941 r.
1920 – wojna polsko-bolszewicka: Armia Czerwona zajęła twierdzę Brześć nad Bugiem.
1920 – w Brześciu nad Bugiem urodził się Igor Sikirycki – polski pisarz, tłumacz, satyryk. Zmarł w 1985 r.
1926 – w Kiwercach na Wołyniu urodził się Zbigniew Załuski – polski eseista, poseł na sejm PRL, członek zarządu głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Zmarł w 1978 r.
1943 – Gestapo aresztowało w Nowogródku 11 zakonnic Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu – nazaretanek. Następnego dnia, w niedzielę 1 sierpnia, Niemcy rozstrzelali je w lesie 5 km od Nowogródka. Ich szczątki ekshumowano 19 marca 1945 r. i przeniesiono do wspólnej mogiły przy nowogródzkiej farze. 5 marca 2000 r. zostały beatyfikowane przez Jana Pawła II. Przeczytaj więcej o zamordowaniu nazaretanek z Nowogródka.
1991 – siedmiu litewskich celników zginęło w ataku żołnierzy OMON-u na posterunek w Miednikach na granicy z Białorusią.
2002 – zmarł Stanisław Skorodecki – polski duchowny katolicki, spowiednik kardynała Stefana Wyszyńskiego. Urodzony w 1919 r. we Lwowie.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 31 lipca
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!