• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl
  • 24 cze 2026
  • Gazety i Czasopisma Kresowe
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
Kresy24.pl
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
Białoruś

Łukaszenka szykuje się do wprowadzenia stanu wojennego!

21 lut 2014

Na tle dramatycznych wydarzeń w Kijowie bardzo niepokojąco wygląda decyzja władz Białorusi o nowelizacji ustawy “o stanie wojennym”. Projekt podpisał już prezydent Aleksander Łukaszenka i został przekazany do rozpatrzenia przez Izbę Reprezentantów. Jego zatwierdzenie to tylko kwestia czasu.

Rozdźwięk z obowiązującą obecnie ustawą uderza po przeczytaniu pierwszego artykułu ustawy – definicji, czym jest zagrożenie wojenne – pisze Swietłana Kalinkina w Narodnej Woli. Według nowej ustawy, już zagrożenie wojną, a nie jak dotąd wypowiedzenie wojny Republice Białoruś, będzie podstawą do wprowadzenia stanu wojennego.

W obowiązującym dotychczas prawie, przez zagrożenie wojenne rozumiano działania innego państwa (innych państw), grup ekstremistycznych, religijnych, separatystycznych organizacji, znajdujących się na terytorium innego państwa ( innych państw), wskazujące na rzeczywisty zamiar wykorzystania siły zbrojnej przeciwko suwerenności, niepodległości i terytorialnej integralności Republiki Białorusi.

Po nowelizacji, zagrożenie wojenne rozumie się jako działania innego państwa (innych państw), grup ekstremistycznych, religijnych, separatystycznych organizacji znajdujących się na terytorium innego państwa ( innych państw) mające na celu inicjowanie zamieszek z użyciem siły zbrojnej w Republice Białoruś, lub wskazujące na rzeczywisty zamiar wykorzystania siły zbrojnej przeciwko suwerenności, niepodległości i terytorialnej integralności Republiki Białorusi.

Według dotychczasowej ustawy „O stanie wojennym” obowiązywało ograniczenie swobody przemieszczania się w obrębie Republiki Białorusi, a także wprowadzenie specjalnego trybu wjazdu na terytorium Republiki Białorusi i wyjazdu z niego, w tym nałożenie ograniczeń na wjazd na terytorium Republiki Białorusi i pozostawania na nim cudzoziemców i bezpaństwowców. Nowelizacja zakłada ustanowienia specjalnego sposobu działania punktów kontrolnych na długości całej granicy państwowej Republiki Białoruś i wprowadzenie specjalnego porządku przekraczania granicy państwowej RB, dla osób fizycznych, środków transportu i towarów. Tak więc zakaz wjazdu i wyjazdu po nowelizacji, może mieć zastosowanie nie tylko dla obcokrajowców.

Pieniądze – banki

Było: ograniczeń nie przewidziano.

Będzie: ograniczenie lub zawieszenie transakcji bankowych i innych działań prowadzonych przez banki i nie bankowe instytucje finansowe.

Działalność mediów:

Było : ograniczenia wolności prasy i innych mediów, poprzez wprowadzenie cenzury, z wcześniejszym przedstawieniem warunków i procedur dotyczących jej realizacji, jak również tymczasowe zajęcie lub zatrzymanie materiałów drukowanych, transmisji radiowej, sprzętu nagłaśniającego, sprzętu powielającego, fotograficznego, wprowadzenie cenzury wojskowej do korespondencji i łączności, kontroli rozmów telefonicznych, utworzenie organów cenzorskich zaangażowanych w wyżej wymienione kwestie, ustanowienia specjalnej procedury akredytacji dziennikarzy.

Będzie: W okresie stanu wojennego zabroniona jest praca środków masowego przekazu, z wyjątkiem tych wymienionych w wykazie sporządzonym przez Ministerstwo Informacji Republiki Białoruś.

Ponadto, w starej ustawie istniały artykuły zobowiązujące władze białoruskie, w okresie trzech dni od wprowadzenia stanu wojennego, do poinformowania Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych o czasowych ograniczeniach (zawieszeniu) praw i wolności obywateli,oraz przedstawienie powodów takiej decyzji. Teraz ten artykuł zniknął z nowej ustawy.

Pojawił się za to nowy przepis. „Użycie broni, sprzętu bojowego, środków specjalnych a także siły fizycznej w celu zabezpieczenia funkcjonowania reżimu stanu wojennego”.

Tak więc Białoruś przygotowuje się do przyjęcia ustawy bardzo represyjnej. Każdą akcję protestu reżim będzie mógł teraz potraktować jako „masowe zamieszki”, a nawet łatwo znajdzie w nich “zagraniczny ślad”. Podobnie zresztą jak stało się to po protestach w dniu wyborów prezydenckich. Z ta różnicą, że zgodnie z nowym prawem, w razie potrzeby władza pójdzie dalej, wprowadzi stan wojenny ze wszystkimi jego konsekwencjami.

Kresy24.pl za “Narodnaja Wola”

< Idź pod prąd Zobacz inny >
Ważne? Ciekawe? Podaj dalej:

Nie przegap w tym temacie:

Ukraina wobec kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Sympatia dla Polski, przygotowania do obrony własnych granicUkraina wobec kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Sympatia dla Polski, przygotowania do obrony własnych granic Prezydent Ukrainy przedłużył sankcje wobec 55 rosyjskich banków i firm finansowychPrezydent Ukrainy przedłużył sankcje wobec 55 rosyjskich banków i firm finansowych Białoruś wysyła wojska na granicę z Ukrainą (WIDEO)Białoruś wysyła wojska na granicę z Ukrainą (WIDEO)
  • Tagi
  • banki
  • dziennikarz
  • finanse
  • Kijów
  • kredyty
  • Łukaszenka
  • praca
  • prezydent Białorusi
  • protesty
  • punkt
  • stan wojenny
  • transport
  • wojsko
  • zakaz
  • zakaz wjazdu
  • zamieszki

Dodaj swój komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Uwaga! Komentarze naruszające prawo będą usuwane, a dane autorów - przekazywane organom ścigania.

Najnowsze wiadomości
Amerykański prezent dla Kijowa. To 450 kilometrów strachu

Amerykański prezent dla Kijowa. To 450 kilometrów strachu

Obserwujcie Białoruś i Krym...

Obserwujcie Białoruś i Krym...

Pomnik na miejscu masakry Polaków. Dowódca UPA uhonorowany na Wołyniu

Pomnik na miejscu masakry Polaków. Dowódca UPA uhonorowany na Wołyniu

Łukaszenka nagle ucieka z Białorusi. Zaskakująca deklaracja dyktatora!

Łukaszenka nagle ucieka z Białorusi. Zaskakująca deklaracja dyktatora!

"Pierwszy poszedł!" Most na Krymie zniszczony (WIDEO)

"Pierwszy poszedł!" Most na Krymie zniszczony (WIDEO)

18 czołgów za jednym zamachem! (WIDEO)

18 czołgów za jednym zamachem! (WIDEO)

„Haniebna kapitulacja jest nieunikniona”. Zbrodniarz wzywa do obalenia Putina

„Haniebna kapitulacja jest nieunikniona”. Zbrodniarz wzywa do obalenia Putina

Kijów wali dolarowym taranem! Zbrojeniowy nokaut

Kijów wali dolarowym taranem! Zbrojeniowy nokaut

Działajcie odważniej! Z Waszyngtonu poszedł sygnał

Działajcie odważniej! Z Waszyngtonu poszedł sygnał

WP: Zełenski rozgrywa Polskę. Idzie o podział władzy

WP: Zełenski rozgrywa Polskę. Idzie o podział władzy

Projekt finansowany ze środków MSZ
Zmień ustawienia cookies
© Kresy24.pl 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja