Na tle dramatycznych wydarzeń w Kijowie bardzo niepokojąco wygląda decyzja władz Białorusi o nowelizacji ustawy „o stanie wojennym”. Projekt podpisał już prezydent Aleksander Łukaszenka i został przekazany do rozpatrzenia przez Izbę Reprezentantów. Jego zatwierdzenie to tylko kwestia czasu.
Rozdźwięk z obowiązującą obecnie ustawą uderza po przeczytaniu pierwszego artykułu ustawy – definicji, czym jest zagrożenie wojenne – pisze Swietłana Kalinkina w Narodnej Woli. Według nowej ustawy, już zagrożenie wojną, a nie jak dotąd wypowiedzenie wojny Republice Białoruś, będzie podstawą do wprowadzenia stanu wojennego.
W obowiązującym dotychczas prawie, przez zagrożenie wojenne rozumiano działania innego państwa (innych państw), grup ekstremistycznych, religijnych, separatystycznych organizacji, znajdujących się na terytorium innego państwa ( innych państw), wskazujące na rzeczywisty zamiar wykorzystania siły zbrojnej przeciwko suwerenności, niepodległości i terytorialnej integralności Republiki Białorusi.
Po nowelizacji, zagrożenie wojenne rozumie się jako działania innego państwa (innych państw), grup ekstremistycznych, religijnych, separatystycznych organizacji znajdujących się na terytorium innego państwa ( innych państw) mające na celu inicjowanie zamieszek z użyciem siły zbrojnej w Republice Białoruś, lub wskazujące na rzeczywisty zamiar wykorzystania siły zbrojnej przeciwko suwerenności, niepodległości i terytorialnej integralności Republiki Białorusi.
Według dotychczasowej ustawy „O stanie wojennym” obowiązywało ograniczenie swobody przemieszczania się w obrębie Republiki Białorusi, a także wprowadzenie specjalnego trybu wjazdu na terytorium Republiki Białorusi i wyjazdu z niego, w tym nałożenie ograniczeń na wjazd na terytorium Republiki Białorusi i pozostawania na nim cudzoziemców i bezpaństwowców. Nowelizacja zakłada ustanowienia specjalnego sposobu działania punktów kontrolnych na długości całej granicy państwowej Republiki Białoruś i wprowadzenie specjalnego porządku przekraczania granicy państwowej RB, dla osób fizycznych, środków transportu i towarów. Tak więc zakaz wjazdu i wyjazdu po nowelizacji, może mieć zastosowanie nie tylko dla obcokrajowców.
Pieniądze – banki
Było: ograniczeń nie przewidziano.
Będzie: ograniczenie lub zawieszenie transakcji bankowych i innych działań prowadzonych przez banki i nie bankowe instytucje finansowe.
Działalność mediów:
Było : ograniczenia wolności prasy i innych mediów, poprzez wprowadzenie cenzury, z wcześniejszym przedstawieniem warunków i procedur dotyczących jej realizacji, jak również tymczasowe zajęcie lub zatrzymanie materiałów drukowanych, transmisji radiowej, sprzętu nagłaśniającego, sprzętu powielającego, fotograficznego, wprowadzenie cenzury wojskowej do korespondencji i łączności, kontroli rozmów telefonicznych, utworzenie organów cenzorskich zaangażowanych w wyżej wymienione kwestie, ustanowienia specjalnej procedury akredytacji dziennikarzy.
Będzie: W okresie stanu wojennego zabroniona jest praca środków masowego przekazu, z wyjątkiem tych wymienionych w wykazie sporządzonym przez Ministerstwo Informacji Republiki Białoruś.
Ponadto, w starej ustawie istniały artykuły zobowiązujące władze białoruskie, w okresie trzech dni od wprowadzenia stanu wojennego, do poinformowania Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych o czasowych ograniczeniach (zawieszeniu) praw i wolności obywateli,oraz przedstawienie powodów takiej decyzji. Teraz ten artykuł zniknął z nowej ustawy.
Pojawił się za to nowy przepis. „Użycie broni, sprzętu bojowego, środków specjalnych a także siły fizycznej w celu zabezpieczenia funkcjonowania reżimu stanu wojennego”.
Tak więc Białoruś przygotowuje się do przyjęcia ustawy bardzo represyjnej. Każdą akcję protestu reżim będzie mógł teraz potraktować jako „masowe zamieszki”, a nawet łatwo znajdzie w nich „zagraniczny ślad”. Podobnie zresztą jak stało się to po protestach w dniu wyborów prezydenckich. Z ta różnicą, że zgodnie z nowym prawem, w razie potrzeby władza pójdzie dalej, wprowadzi stan wojenny ze wszystkimi jego konsekwencjami.
Kresy24.pl za „Narodnaja Wola”
Dodaj komentarz