Więcej więźniów na Litwie niż w Polsce (infografika)

12 lutego 2018

Według danych opublikowanych przez ONZ w litewskich więzieniach przebywa większy odsetek społeczeństwa, niż w Polsce. W zestawieniu przoduje .

Poniżej prezentujemy mapę Europy, na której czterema kolorami zaznaczono państwa o różnym stopniu nasycenia zakładów penitencjarnych, zob.:


Od razu spieszymy wytłumaczyć, co oznaczają poszczególne barwy. I tak kolorem niebieskim zaznaczono te państwa (np. Niemcy, całą Skandynawię, Grecję), gdzie odsetek więźniów nie przekracza 0,1 %.


Dalej plasują się państwa „zielone”, do których należy romańskojęzyczna Europa, większość Bałkanów, oraz Ukraina. W miejscach tych mieszkańcy zakładów penitencjarnych stanowią między 0,1% a 0,19% społeczeństwa.

Nie dziwi, że w cieszących się powszechnie opinią państw zamordystycznych, tzn. w Rosji i na Białorusi rzeczony odsetek przekracza 3 promile, co oznacza, że na 1000 osób przynajmniej 4 siedzi „w kozie”.

Można było się spodziewać po miękkim (coraz bardziej szorstkim) autorytaryzmie tureckim, że również lubi przytrzymać prawdziwych lub wydumanych wrogów władzy w więzieniu, szczególnie po próbie puczu w roku 2016.

Ale! Na bardzo podobnym poziomie, co dawne Imperium Osmańskie (0,2-0,29%) znalazły się wszystkie państwa bałtyckie, w tym .

Są to państwa z bardzo silną społecznością rosyjską, która jest, delikatnie mówiąc, niesforna, cokolwiek na ten temat ma do powiedzenia polityczna poprawność. Ale ta wykładnia też nie tłumaczy wszystkiego.

Według statystyk innej agendy ONZ, a mianowicie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Litwini są jednym z najbardziej rozpitych – bywają lata, że wiodą prym – narodów świata, bijąc na głowę Polaków i Ukraińców.

A rosyjskość + alkohol to już mieszanka wybuchowa. Coś, jak koktajl Mołotowa.

Telesfor

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *