Tego Łukaszenka przeboleć nie może

21 kwietnia 2017

Białorusi zamieściło na swojej oficjalnej stronie film, zarejestrowany w 1996 roku, z ceremonii wycofywania broni jądrowej z Białorusi. Po rozpadzie dobrowolnie zdecydował się wycofać ze swojego terytorium broń strategiczną, i w 1994 roku podpisał . niezależnej Białorusi przypieczętowała tym samym status państwa neutralnego, zachowując sobie  do podejmowania pokojowych programów jądrowych.


została wywieziona z Białorusi do Rosji pod koniec listopada 1996 r.

W kwietniu 2013 roku na odbywającej się w Genewie konferencji przeglądowej w ramach Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, delegacja białoruskiego oświadczyła, że nie wyklucza wystąpienia Białorusi z porozumienia budapesztańskiego. Sam Aleksander   niejednokrotnie wyrażał niezadowolenie z decyzji podjętej przed laty. Trudno przewidzieć, czy gdyby był u władzy w tamtym momencie wyprowadziłby atom z kraju. W każdym razie wypominał już USA i Wielkiej Brytanii, że dobrowolnie zrezygnowała ze statusu państwa atomowego, ale nie tak po prostu, ale w zamian za to, że nie będzie stosowany wobec niej przymus ekonomiczny.


Były przywódca Białorusi Stanisław  nie wyklucza możliwości powrotu do sytuacji sprzed ponad 20 lat.

„Dla Aleksander Łukaszenki od pokojowego atomu do broni jądrowej dzieli tyko jeden krok. Tu nie trzeba nawet wychodzić z porozumienia budapesztańskiego. Decyzja o rozmieszczeniu rosyjskiej bazy wojskowej na terenie Białorusi narusza umowy międzynarodowe, a w szczególności te odnoszące się do neutralności Białorusi. To samo może się zdarzyć z protokołem budapesztańskim o broni jądrowej” – mówił Stanisław Szuszkiewicz w wywiadzie dla charter97.org.

„Na Białorusi i w Rosji jest dość skomplikowana sytuacja ekonomiczna. Dlatego i Putinowi i Łukaszence potrzebni są wrogowie zewnętrzni, na których można zrzucić winę za wszystkie niepowodzenia. I oni ich już znaleźli. Wróg wewnętrzny to , a zewnętrzny to Polska i ” – powiedział Szuszkiewicz.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Tego Łukaszenka przeboleć nie może

 1. luku Odpowiedz

  23 kwietnia 2017 w 14:16

  Ach ten naiwny i chory zachód

 2. jubus Odpowiedz

  25 kwietnia 2017 w 17:30

  To nie dotyczy tylko i wyłącznie Białorusi. Broń jądrową oddała Ukraina, która miała 3 potencjał jądrowy, po Rosji i USA oraz Kazachstan.
  To Zachód jest winien tego całego syfu, jaki dzisiaj mamy na Wschodzie. Stąd, cieszę się, że teraz Trump i jego debilni „stratedzy” muszą się mierzyć z nuklearną Koreą Północną. Nie będę płakał, jak zobacze grzyba atomowego nad Hollywood.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *