Rosyjski oligarcha i senator zatrzymany i oskarżony we Francji. W jego obronie interweniuje Kreml

23 listopada 2017

Sulejman Kerimow (21. miejsce na liście najbogatszych Rosjan), który został zatrzymany 2 dni temu na lotnisku w Nicei, został oskarżony przez francuską prokuraturę o pranie brudnych pieniędzy i przestępstwa podatkowe.

Jednocześnie sąd zgodził się na to, by Kerimow wyszedł z aresztu pod kaucją w wysokości 5 mln euro. Musiał też zdać paszport i jest pod nadzorem policji (nie może opuszczać granic departamentu, w którym jest rezydentem). Mężczyźnie grozi 10 lat więzienia. Wiadomo, że Kerimow od lat inwestował w nieruchomości na francuskiej Riwierze. W jego sprawie został aresztowany także szwajcarski biznesmen i doradca podatkowy.


Kerimow nie przyznaje się do winy, a w jego sprawie głos zabrał sam rzecznik Kremla Dmitrij zapewniając, że państwo rosyjskie dołoży wszelkich starań, by bronić prawnych interesów zatrzymanego obywatela. Rosyjski MSZ wezwał zaś do swojej siedziby w Moskwie charge d’affaires francuskiej ambasady.

Kerimow od 2008 roku zasiada też w izbie wyższej rosyjskiego parlamentu. W tym roku został przez prezydenta Rosji Władimira Putina odznaczony orderem „Za Służbę Ojczyźnie”.


Pochodzący z Dagestanu Sulejman Kerimow (na zdjęciu) pierwszego majątku dorobił się podczas prywatyzacji w latach 90. Jego największą firmą jest kopalnia złota Polius. Do 2016 roku był też właścicielem kluby Anży Machaczkała.

Oprac. MaH, sky.com

fot. CC BY-SA 4.0

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Rosyjski oligarcha i senator zatrzymany i oskarżony we Francji. W jego obronie interweniuje Kreml

 1. black flag Odpowiedz

  23 listopada 2017 w 21:36

  ,, to gangster nie biznesman

 2. observer48 Odpowiedz

  23 listopada 2017 w 23:03

  Pędzić kacapską stonkę i zamykać, kiedy tylko się da! 🙂

 3. pinio Odpowiedz

  27 listopada 2017 w 14:47

  NA MALCIE SIE SKOŃCZYŁO TO POSZLI DO FRANCJI -GDZIEŚ TRZEBA PRAC BANDYCKIE PIENIAZKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *