Litewską komisją językową pokieruje nacjonalista. „To dyskredytuje państwową instytucję”

12 października 2017

Decyzją sejmowego Komitetu Oświaty i Nauki na stanowisko przewodniczącego Państwowej Komisji Języka Litewskiego został mianowany Audrys Antanaitis – redaktor nacjonalistycznego portalu alkas.lt. Komisja jest instytucją ekspercką w kwestii oryginalnej pisowni nazwisk.

– Rządzacy mianowali osobę, która dyskredytuje instytucję państwową – oświadczył konserwatysta Mantas Adomėnas po głosowaniu w komisji sejmowej.

Kandydaturę Antanaitisa oraz skład wybranej na początku września komisji ma zatwierdzić Sejm. Nowa Komisja Języka Litewskiego może mieć decydujący wpływa na decyzję w kwestii pisowni nielitewskich imion i nazwisk.


Kresy24.pl/BNS, zw.lt (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Litewską komisją językową pokieruje nacjonalista. „To dyskredytuje państwową instytucję”

 1. Victor Odpowiedz

  12 października 2017 w 11:44

  Nie zapomnimy jak śp. Lech Kaczyński pojechał na krótko przed swoją śmiercią na Litwę. I jak Litwini napluli mu w twarz uchwalając podczas jego obecności przepisy o zakazie pisowni polskich nazwisk. To są ci przyjaciele z którymi chcemy budować Międzymorze?

 2. tak Odpowiedz

  12 października 2017 w 21:41

  To jest Lietuva – czyli nie dziwi nic.

 3. Ula Odpowiedz

  26 października 2017 w 07:58

  A według mnie to dobrze, bo w końcu władze w Polsce będą musiały przestać udawać,że jest wszystko w porządku.

 4. ToR Odpowiedz

  12 maja 2018 w 22:49

  Choćby ww. pan, urobił się „po łokcie”, to nie powstrzyma wymierania j.litewskiego. Patrząc z perspektywy tzw. długiego trwania, zmiany demograficzne, cywilizacyjne i gospodarcze, skazują litewski organizm na niebyt. Agonia rozpoczęła się. Brak im atrakcyjności i witalności w tych obszarach życia narodowego. Kogo na poważnie zainteresuje komunikacja w języku egzotycznym ? Hobbystów pewnie tak. Ale czy tych należy zmuszać siłą ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *