Wiatrowycz: Ukraina bez UPA będzie bytem tymczasowym

12 października 2017

Bez Ukraińskiej Powstańczej Armii, która powstrzymywała hitlerowski i stalinowski terror, a później zniszczyła imperium Gułagu, bez dysydentów, którzy przejęli od niej sztafetę walki o niepodległość, bez masowego ruchu narodowo-demokratycznego końca lat 80-tych i początku 90-tych XX wieku, bez Szuchewycza, Stusa, Czornowoła – taka Ukraina będzie tylko państwem tymczasowym – napisał na Facebooku dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr .

Bez pamięci o powstańcach z lat 40-tych XX wieku nie przetrwałaby do naszych czasów pamięć o powstańcach z lat 20-tych, o Chłodnym Jarze i oporze w przeddzień Wielkiego Głodu, mielibyśmy tylko długą historię uległości naszego narodu. […]. Dlatego dla tych, którym przeszkadza silna demokratyczna niepodległa Ukraina, tak ważne jest, aby zniszczyć historię , zerwać ciągłość walki Ukraińców o wolność – przekonuje cytowany przez ukraińskie media Wiatrowycz.


Swoim wpisem na FB dyrektor ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej zaprosił na drugą część wystawy „UPA. Odpowiedź nieujarzmionego ludu”, zatytułowaną „Powstańcy przeciw komunizmowi”, która zostanie otwarta 14 października w Kijowie przed Narodowym Muzeum Historii Ukrainy.

Kresy24.pl/zik.ua (HHG)


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

34 odpowiedzi Wiatrowycz: Ukraina bez UPA będzie bytem tymczasowym

 1. mapa Odpowiedz

  12 października 2017 w 12:04

  Natomiast z gloryfikacją UPA pozostanie nazistowskim rezerwatem w Europie.

 2. wulgarny Odpowiedz

  12 października 2017 w 12:14

  Ukraina z UPA umie się zabawić:
  „Około 12 V 1943 r. sotnia bulbowców otoczyła zamieszkaną przez Polaków kolonię Wielka Hłusza, leżącą około 25 km na północ od Kamienia Koszyrskiego.
  Mieszkańców, w liczbie 15 osób dorosłych i kilkoro dzieci, zgromadzono w zabudowaniach Pileckiego i Łukaszewicza, po czym w obecności sterroryzowanych mężczyzn zgwałcono wszystkie niewiasty, a następnie wszystkim nie wyłączając dzieci, wyłupano oczy, obcięto języki, kobietom piersi, a mężczyznom genitalia, po czym zabudowania wraz ze znajdującymi się w środku okaleczonymi spalono” (Janusz Niewolański: „W poszukiwaniu zagubionych „Żurawi Ibykusa”; w: Kresowy Serwis Informacyjny nr 7/2013).

  • franciszekk Odpowiedz

   15 października 2017 w 09:02

   PO+tworne okropności!
   Takie zdziczenie przejawiały jedynie niektóre prymitywne plemiona w Afryce lub Amazoni!

 3. Wołyń1943 Odpowiedz

  12 października 2017 w 13:07

  UPA powstrzymała: terror hitlerowski, stalinowski, a nawet zniszczyła imperium Gułagu? Czy ktoś temu nieszczęśnikowi może wyjaśnić, że nauka opiera się na dowodach, a nie fantasmagoriach? Cóż za biedny człowiek…

  • franciszekk Odpowiedz

   15 października 2017 w 09:09

   Aaaaa… tzw. SS Galizien to co to był za PO+twór?
   Niemiecki?, Francuzki?, Szwajcarski? Aaaa… może w włoski?
   PO dzień dzisiejszy NEO-banderowcy z wielką estymą czczą tego nazistowskiego, ukraińskiego- hitlerowskiego społecznego PO+tworka!

 4. miki Odpowiedz

  12 października 2017 w 13:25

  Nieco z innej beczki…..Tak się patrzę na dzisiejszą Polskę i co widzę…. Kiedyś jak uprzedzaliśmy o niebezpieczeństwie ze strony Rosji patrzył się Świat na nas jak na dziwaków i rusofobów-obecnie nic nie musimy mówić-okazało się ! Kiedyś na Zachodzie Polak kojarzony był ze złodziejem,osobą nieznającą języków, nie potrafiącą się zachować-obecnie jesteśmy odbierani jako pracowici, wykształceni konkurenci! Kiedyś po przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej ogarniał człowieka wstyd i węwnętrzne pytanie-dlaczego jesteśmy tak zacofani-obecnie gdybym miał wybierać nawet za dopłatą nie przeniósłbym się na tamtą stronę Odry! Kiedyś wstyd przychodził jak porównywało się naszą klasę polityczną do tej europejskiej i światowej-teraz patrząc na tzw.Zachód i ichniejszych polityków aż się nie chce wierzyć że można być takim idiotą i do tego rządzić krajem! Można tak wymieniać dalej ale po cóż 🙂 Przyznam że nie mogę pojąć co sie stało ale to się stało, to jest realne i nabieram przekonania że nic dla nas nie jest niemożliwe-wystarczy tylko abyśmy chcieli i wytrwale do tego dążyli.A dzisiejsza Ukraina? Jest jakby naszym przeciwieństwem, przykładem jak nie należy albo co należy zrobić aby wszystko spartaczyć. Powyższa osobliwość jest tego następnym dobrym przykładem .Ukrainy faktycznie nie będzie, będzie Rzeczpospolita i sami Ukraińcy będą tego chcieli…. niech tylko to co jest obecnie jeszcze parę lat potrwa 🙂

 5. Victor Odpowiedz

  12 października 2017 w 13:27

  W sąsiednim artykule informujecie o pojednaniu polsko – ukraińskim pod patronatem św. Jana Pawła II. Dziwne to pojednanie. Na Ukrainie otwiera się wystawy gloryfikujące morderców. U nas za to zdejmuje się tablice upamiętniające milicjantów którzy zginęli podczas ataku tej ‚bohaterskiej’ UPA na Baligród. Jest mi wstyd za nasze władze, które pod pozorem walki z pamiątkami komunizmu niszczą pamięć o tych którzy zginęli walcząc z ukraińskimi zbrodniarzami, mordercami bezbronnej polskiej ludności.

  • Dr.Tux Odpowiedz

   12 października 2017 w 17:18

   Ba! u nas jest Hymn gloryfikujący mordercę! : „…jak CZARNIECKI do poznania…”
   Poczytaj co Czarniecki wyprawiał na Ukrainie.
   Czcimy pogromcę szwedów a nie pacyfikatora, podobnie jest z Ukraińcami!

   • tagore

    13 października 2017 w 09:17

    @Dr.Tux Ściganie sterowanych przez moskiewską cerkiew sprawców rzezi i rabunków przez wojewodę kijowskiego odpowiedzialnego za bezpieczeństwo
    nie uważam za problem. Czyżby ten Humański pomnik Gonty i Żeleźniaka służących Moskwie
    to pomnik „patriotów” godnych dzisiejszej Ukrainy? Mam wrażenie ,że znajomość realiów życia przed ,w czasie i po upadku Hetmanatu jest autorowi obca.Przyjmowanie Carskiej i Sowieckiej wersji historii tej ziemi za fakty o tym świadczą.

 6. sowiecki rozporek Odpowiedz

  12 października 2017 w 13:40

  Tow. Wiatrowych, a wy wiecie czemu pod koniec wojny Polacy z ziem wschodnich tak ochoczo wstepowali do sowieckich „Istriebitielnych batalionow”, choc ruskie to smiertelny wrog Polakow ??? Dlatego, ze wiedzieli z kim maja walczyc, mianowicie z zezwierzeconymi bandami UPA, ktore nadal – zamiast stawic opor Armii Czerwonej (jak wy byscie to chetnie widzieli) – wolaly mordowac pozostalych jeszcze na terenach Ukrainy Polakow !!! Wielu z tych Polakow zawdziecza zycie tym Istriebitielnym Batalionom, zwalczajacym skutecznie bandytow z UPA. A cale to ludobojstwo na rozkaz Bandery, wyksztalconego na Uniwersytecie Jagiellonskim ukrainskiego szowinisty i mordercy. Z takim bagazem do Europy nie wejdziecie, chyba ze po trupie Polski !!!

  • Maur Odpowiedz

   13 października 2017 w 14:49

   To jedyny przypadek gdy do Istrebitelnych Batalionow wstepowali normalni Polacy prawie dobrowolnie. To prawie odnosi się właśnie do sytuacji gdy ludzie mieli jedyną szansę przetrwania i pałali żądzą zemsty za świeżo i w wyjątkowo bestailski sposób pomordowanych rodzin przez ich ukraińskich sąsiadów.
   Na pozostałych terenach do IB wstępowali albo komuści albo kryminaliści albo bandyci chcący pozostać bezkarni i obawiający się wyrównania rachunków.

 7. Jan Odpowiedz

  12 października 2017 w 14:47

  Tu „MIKI” napisał mądre słowa. Ja też kiedyś myślałem, żeby gdziekolwiek indziej ale nie w tym naszym syfie. A teraz, aż się dziwię, co to się stało ! POLSKA jest SUPER. Nigdzie się nie wybieram bo u nas jest najlepiej. Myślę, że już niedługo Zachód będzie przyjeżdżał do Polski bo u nich już nie będzie można żyć. …………….A co do tego Wiatrowicza, to on chyba jest wariat. UPA wyrządziła Polakom niewyobrażalne krzywdy. Dla niego nie ma problemu …

  • Victor Odpowiedz

   12 października 2017 w 15:01

   Problemem może być jednak obecność w Polsce dwóch milionów Ukraińców indoktrynowanych przez Wiatrowycza, Suchewicza i podobnych. Te wystawy o upa, pomniki i pochody z czarno-czerwonymi flagami nie są bez celu.

 8. amtrak1971 Odpowiedz

  12 października 2017 w 14:53

  ,,, jestem ciekaw jak dlugo Polacy beda patrzyc na ten bajzel za Bugiem , ? mozna by bylo wprowadzac polska administracje , studentow juz maja po polskich szkolach ,, czas na nowe rzady na wschodzie ,

  • franciszekk Odpowiedz

   15 października 2017 w 09:26

   Szanowny amtrak1971 —-> Tylko te tzw. studenty w większości przypadków czczą z estymą Banderę (ówczesny terrorysta i morderca ministra Pierackiego) i są NEO-banderowcami(skrajny przypadek nazizmu)!
   To nie żart a smutna rzeczywistość – PO+wtórka z historii (Bandera był studentem polskiej uczelni)!
   W Przemyślu nie tak dawno, te studenty (niektórzy z Kartami Polaka) fotografowali się publicznie na tle banderowskiej flagi w handlowym markecie!

 9. Jarema Odpowiedz

  12 października 2017 w 14:56

  To chyba wskazuje jasno jaka jest polityka historyczna Ukrainy. Lepsza niewygodna prawfda niz marzenia o bratnich narodach. Ja nie moge sobie wyobrazic bliskich relacji gdy bohaterami Ukrainy sa mordercy 100 tys. Polakow. Jednak relacje Polski ukraińskie to także relacje faktycze: Ukraińcy w Polsce i gospodarka. To jest ważniejsze niż dbanie o zadowolenie Wiatrowycza. Dlatego zakaz banderyzmu jest konieczny.

 10. Karol Odpowiedz

  12 października 2017 w 17:14

  To tak jakby Niemcy nie mogliby przetrwać bez ideologii narodowo-socjalistycznej. Banderyzm i narodowy socjalizm były oparte na darwinizmie społecznym. Zakładał on fizyczną likwidacją narodów uważanych za konkurencyjne. W Niemczech Żydów, na Ukrainie Polaków. Z takimi obrzydliwościami nikt nie przyjmie Ukraińców do Europy. Polacy powinni im o tym powiedzieć. Kaczor zdaje się już to zrobił.

  • Jarkach Odpowiedz

   13 października 2017 w 11:49

   Trzeba doprecyzować NAZIZM albo inaczej HITLERYZM, bo sam Narodowy Socjalizm nie jedno ma oblicze, chyba polski przedwojenny Narodowy Socjalizm to nie to samo, nie? A arabskie Narodowe Socjalizmy (naseryzm, baasizm)

   • Lublinianka

    14 października 2017 w 17:12

    W Polsce nie było żadnego narodowego socjalizmu, alboś głupi, albo siejesz kłamstwo.

 11. wawa Odpowiedz

  12 października 2017 w 17:44

  To tak jakby Niemcy chcieli wielbić Hitlera albo Himmlera. Ale to wina polskich polityków, że wierzyli w giedroyciowe bzdurki…

 12. tagore Odpowiedz

  12 października 2017 w 20:08

  Neobanderyzm podtrzymywany przez oligarchów wyrwie się w końcu na wolność i przejmie władzę na Ukrainie.
  Dopiero gdy ich władza upadnie warto będzie rozmawiać
  z Ukrainą. Oligarchowie nie potrzebują współpracy z Polską ,zaciekłe ataki na Trumpa w ukraińskich mediach o czymś świadczą.

 13. Mike Odpowiedz

  12 października 2017 w 20:09

  kiedy Polski rząd powie pas ukraińskim bandytom z UPA ?

  • N8stromo Odpowiedz

   15 października 2017 w 20:27

   wtedy kiedy nastanie prawdziwy polski rząd w miejsce sługusów i wykonawców rozkazów ambasadorów USA i Izraela

 14. Mike Odpowiedz

  12 października 2017 w 20:10

  Polska nie może wspierać bandytów i ludobójców

 15. Kamil Odpowiedz

  12 października 2017 w 20:34

  No cóż jaki „kraj tacy bohaterowie”….

 16. Arek podkarpackie Odpowiedz

  12 października 2017 w 21:03

  Żaden naród nie jest dla nas bratem. Są wyłącznie interesy. Na ukraine niestety patrze z coraz to większą obawą, że staje się naszym wprost wrogiem. Gloryfikacja nazistów u nas w Polsce nie przejdzie nawet jak PIS nic nie mówi.Jak to było??? wystarczy żeby dobrzy ludzie nic nie zrobili? jakoś tak to szło, a potem znowu będzie jakiś syf z obozami zagłady. MASAKRA kto nami rządzi i dlaczego stanowczo nie protestuje przeciwko złu?

 17. Rob Odpowiedz

  12 października 2017 w 21:15

  Z niecierpliwością czekam (żart, czarny humor) aż wystawa „UPA. Odpowiedź nieujarzmionego ludu” pojawi się – na wniosek marszałków Kuchcińskiego i Karczewskiego – w sejmie i senacie RP. Obydwaj z rozgdakaniem będą mogli wychwalać silne „braterskie” więzi między naszymi narodami, wspierać ukraińską „demokrację” i „wrażliwość” i jeszcze głębiej kryć w szufladzie projekt ustawy o penalizacji banderyzmu w Polsce. Bo przecież UPA to………

 18. Jerzyk Odpowiedz

  12 października 2017 w 21:29

  Dlaczego UPA nie wygrała żadnej większej bitwy przeciwko Armii Czerwonej?
  – To proste, nie było tam oddziałów złożonych z samych kobiet, dzieci i starców.

 19. z liścia Odpowiedz

  13 października 2017 w 12:22

  Uczeń przerósł mistrza. Wiatrowycz o ile nie jest chory psychicznie bije na głowę Goebelsa.

 20. Maur Odpowiedz

  13 października 2017 w 14:40

  Wiatrowicz niczego nie rozumie albo rozumie doskonale. To doskonałe rozumienie wpisuje się jedynie w konteks zadania by UA po wsze czasy pozostała bytem tymczasowym.
  Bo jest dokładnie odwrotnie.
  Ukraina tak długo będzie traktowana jak byt tymczasowy jak długo będzie skłócona z sąsiadami, jak długo będzie wynosiła na piedestał ludobójców i pospolitych zbrodniarzy mamiąc obywateli ich rzekomym bohaterstwem, jak długo będzie tylko wyciagała rękę do świata bo jej się należy, jak długo pozostanie w mentalności niewolniczej homo sovieticus.

  Czy Ukraina ma chociaż jednego sąsiada z wzorcowo uregulowanymi relacjami?

  I myśmy „bujali” się z nimi kilka dobry wieków…

 21. KAZIUK Odpowiedz

  14 października 2017 w 23:07

  Ukraina będzie bytem tymczasowym dopóki nie odrzuci faszystowskiej ideologii UPA. Aktualnie obu krajom /Ukrainie i Polsce/ zależy na pojednaniu i to jest polityka dalekosiężna dla Ukrainy.Faszyzm i ludobójstwo w przeszłości nie jest do zaakceptowania by było honorowane przez Naród Ukraiński. Ukraińcy muszą wyrzec się”fałszywych bożków”. Ukraińcy nie traćcie okazji by stać się Państwem Samodzielnym.
  Na pohybel Wiatrowyczom i jemu podobnym.

 22. Jerzyk Odpowiedz

  14 października 2017 w 23:42

  Ukraina bez UPA będzie normalnym europejskim szanowanym krajem, chwilowo biednym, ale traktowanym życzliwie.
  Ukraina z UPA będzie krajem niepoważnym, a Ukraińcy będą w Europie traktowani podejrzliwie jako potencjalni przestępcy.
  – Wybierajcie co chcecie.

 23. Mazowszanin Odpowiedz

  15 października 2017 w 02:20

  Dzięki takim personom jak Wiatrowycz, Tymoszenko, Jaceniuk, Poroszenko i im podobnym Ukraina ma szansę być bytem tymczasowym.

  • N8stromo Odpowiedz

   15 października 2017 w 20:30

   oby z jak najkrótszym stażem .Amen

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *