17 lipca w Historii Kresów

17 lipca 2013

Portret królowej Jadwigi Andegaweńskiej autorstwa Marcello Bacciarelliego

1399 – zmarła święta Jadwiga Andegaweńska – królowa i patronka Polski, najwyższa księżna i apostołka Litwy, dziedziczka Rusi – żona Władysława II Jagiełły.

Urodzona w 1373 lub 1374 roku jako córka króla Ludwika Węgierskiego. Na królową Polski koronowana została w wieku 10 lat. Z Kresami była związana głównie poprzez zawarte w 1386 r. małżeństwo ze znacznie starszym od niej Jagiełłą, który to związek legł u podstaw chrztu Litwy i unii polsko – litewskiej.


Poza powszechnie znanymi zasługami Jadwigi dla Kościoła oraz rozwoju kultury i edukacji w Polsce, miała też ona swój własny wkład w polską politykę wschodnią. Na wiosnę 1387 r. stanęła na czele wyprawy polskiego rycerstwa w celu odzyskania Rusi Czerwonej zajętej przez Węgrów. W dniu 8 marca 1387 r. potwierdziła z kolei przywileje dla Lwowa, gwarantując mu prawo składu. Również we Lwowie 26 września 1387 r. złożył jej hołd lenny hospodar mołdawski Piotr I.

1923 – w Ostapiu w dawnym Województwie Tarnopolskim urodził się Franciszek Michałek – polski malarz, grafik, rzeźbiarz, scenograf, działacz społeczny. Zmarł w 2006 r.


1932 – we Lwowie urodził się Wojciech – polski pianista i kompozytor muzyki poważnej, twórca muzyki filmowej.

1934 – we Lwowie urodził się Ryszard Filipski – polski aktor i reżyser filmowy i teatralny, odtwórca m.in. roli „Hubala” – majora Henryka Dobrzańskiego w filmie Bohdana Poręby, a także wachmistrza Soroki – przybocznego Kmicica z „Potopu” Jerzego Hoffmana.

1943 – w nocy z 17 na 18 lipca z Baranowicz aresztowało w Nowogródku ok. 120 Polaków.

1944 – we wsi Bogusze sowieckie rozbroiło i aresztowało zaproszonych na rozmowy dowódców Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego. Przeczytaj artykuł o Operacji „Ostra Brama”, która poprzedziła te wydarzenia.

1965 – zmarł Jan Konstanty – polski historyk, członek Polskiej Akademii Nauk, profesor Uniwersytetu Wileńskiego i Jagiellońskiego. Urodzony w 1890 r.

1995 – zmarł Jerzy – polski aktor, piosenkarz, reżyser estradowy i telewizyjny. Wychowywał się we Lwowie w rodzinie o korzeniach ormiańskich, od pokoleń osiadłej w tym mieście. Należała do niej m.in. cukiernia przy Rynku. Więzień łagrów sowieckich. Autor wydanych w 1990 r. wspomnień „Tylko we Lwowie”. Działał w Towarzystwie Miłośników Lwowa, był zaangażowany w odbudowę Cmentarza Łyczakowskiego. Urodzony w 1921 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 17 lipca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 17 lipca w Historii Kresów

  1. cherrish Odpowiedz

    18 lipca 2017 w 08:29

    W celu drobnego uzupełnienia dodam, że Jadwiga nie została koronowana na królową, ale na króla Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *