1399 – zmarła święta Jadwiga Andegaweńska – królowa i patronka Polski, najwyższa księżna i apostołka Litwy, dziedziczka Rusi – żona Władysława II Jagiełły.
Urodzona w 1373 lub 1374 roku jako córka króla Ludwika Węgierskiego. Na królową Polski koronowana została w wieku 10 lat. Z Kresami była związana głównie poprzez zawarte w 1386 r. małżeństwo ze znacznie starszym od niej Jagiełłą, który to związek legł u podstaw chrztu Litwy i unii polsko – litewskiej.
Poza powszechnie znanymi zasługami Jadwigi dla Kościoła oraz rozwoju kultury i edukacji w Polsce, miała też ona swój własny wkład w polską politykę wschodnią. Na wiosnę 1387 r. stanęła na czele wyprawy polskiego rycerstwa w celu odzyskania Rusi Czerwonej zajętej przez Węgrów. W dniu 8 marca 1387 r. potwierdziła z kolei przywileje dla Lwowa, gwarantując mu prawo składu. Również we Lwowie 26 września 1387 r. złożył jej hołd lenny hospodar mołdawski Piotr I.
1923 – w Ostapiu w dawnym Województwie Tarnopolskim urodził się Franciszek Michałek – polski malarz, grafik, rzeźbiarz, scenograf, działacz społeczny. Zmarł w 2006 r.
1932 – we Lwowie urodził się Wojciech Kilar – polski pianista i kompozytor muzyki poważnej, twórca muzyki filmowej.
1934 – we Lwowie urodził się Ryszard Filipski – polski aktor i reżyser filmowy i teatralny, odtwórca m.in. roli „Hubala” – majora Henryka Dobrzańskiego w filmie Bohdana Poręby, a także wachmistrza Soroki – przybocznego Kmicica z „Potopu” Jerzego Hoffmana.
1943 – w nocy z 17 na 18 lipca Gestapo z Baranowicz aresztowało w Nowogródku ok. 120 Polaków.
1944 – we wsi Bogusze sowieckie NKWD rozbroiło i aresztowało zaproszonych na rozmowy dowódców Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego. Przeczytaj artykuł o Operacji „Ostra Brama”, która poprzedziła te wydarzenia.
1965 – zmarł Jan Konstanty Dąbrowski – polski historyk, członek Polskiej Akademii Nauk, profesor Uniwersytetu Wileńskiego i Jagiellońskiego. Urodzony w 1890 r.
1995 – zmarł Jerzy Michotek – polski aktor, piosenkarz, reżyser estradowy i telewizyjny. Wychowywał się we Lwowie w rodzinie o korzeniach ormiańskich, od pokoleń osiadłej w tym mieście. Należała do niej m.in. cukiernia przy Rynku. Więzień łagrów sowieckich. Autor wydanych w 1990 r. wspomnień „Tylko we Lwowie”. Działał w Towarzystwie Miłośników Lwowa, był zaangażowany w odbudowę Cmentarza Łyczakowskiego. Urodzony w 1921 r.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 17 lipca
1 komentarz
cherrish
18 lipca 2017 o 08:29W celu drobnego uzupełnienia dodam, że Jadwiga nie została koronowana na królową, ale na króla Polski.