1667 – ugoda z Tatarami zakończyła 10-dniową bitwę pod Podhajcami. W jej trakcie 9-tysięczne polskie siły pod wodzą Jana Sobieskiego pokonały 35-tysięczną armię kozacko-tatarską.
Przeciwko Tatarom pod wodzą Krym-Gireja wspieranym przez Kozaków Piotra Doroszeńki hetman polny Jan Sobieski – późniejszy polski król – wystawił zaledwie 3 tysiące żołnierzy wspieranych przez 6 tysięcy uzbrojonych chłopów i 18 dział. Dzięki bardzo umiejętnemu rozlokowaniu i umocnieniu polskich sił kolejne ataki przeciwnika załamały się. Kozacy i Tatarzy ponieśli duże straty i zostali zmuszeni do zawarcia pokoju, dzięki czemu udało się uchronić dużą część mieszkańców Ukrainy przed mordami, grabieżami i tatarskim jasyrem.
1325 – Kazimierz III Wielki, król Polski, dla przypieczętowania nowo zawartego sojuszu z Litwą, został ożeniony z córką wielkiego księcia Giedymina, która przed ślubem została ochrzczona i przyjęła imię Anna.
1794 – Tomasz Wawrzecki został zaprzysiężony jako najwyższy naczelnik Insurekcji Kościuszkowskiej.
1810 – urodził się Julian Ordon – polski dowódca wojskowy, uczestnik Powstania Listopadowego. Zmarł w 1887 r. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie w Alei Zasłużonych.
1861 – urodził się Franciszek Jossé – polski działacz państwowy, urzędnik skarbowy. Pracownik Krajowej Dyrekcji Skarbu we Lwowie. Docent w Szkole Politechnicznej we Lwowie oraz wykładowca Wydziału Prawa Uniwersytetu Lwowskiego. Zmarł w 1941 r. po wywiezieniu przez sowietów w okolice Semipałatyńska.
1862 – urodził się Jan Kanty Steczkowski – polski ekonomista, prawnik, polityk, minister skarbu, premier Rady Regencyjnej. Ukończył Uniwersytet Wileński. Od 1906 r. był dyrektorem austriackiej Instytucji dla Handlu i Przemysłu we Lwowie, prezesem Centralnej Kasy Krajowej dla Spółek Rolniczych. Równocześnie w latach 1913-1920 był dyrektorem Banku Krajowego we Lwowie. W 1915 r. wszedł w skład Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Zmarł w 1929 r.
1882 – w Giedejkach na Wileńszczyźnie urodził się Xawery Czernicki – polski kontradmirał, uczestnik I wojny światowej, wojny polsko – bolszewickiej i II wojny światowej. Zamordowany w Katyniu na przełomie kwietnia i maja 1940 r.
1892 – w Stryju urodził się Józef Kustroń – polski generał. Uczestnik wojny polsko – bolszewickiej. Zginął w boju z Niemcami pod Oleszycami w 1939 r.
1934 – zmarł Medard Downarowicz – polski polityk, minister, członek „Promienistych”, ZWC, PPS i Związku Strzeleckiego we Lwowie. Bliski współpracownik Piłsudskiego. Student Politechniki Lwowskiej. Urodzony w 1878 r.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 16 października
2 komentarzy
bruno
16 października 2014 o 17:08Pisze poraz pierwszy,tz,UWAGA moze kolidowac z panstwa oczekiwaniem,prawda historyczna moze byc bardziej inna niz panstwo to przedstawiacie tz.kresy.Zapytam,dlaczego nie podawane sa inne nacje mieszkajace na kresach,jest to celowe.Mam inne dane.
krogulec
16 października 2019 o 12:40A może Kozacy i Tatarzy nie zostali wymienieni. Proszę czytać ze zrozumieniem i odpisywać po polsku.