12 października w Historii Kresów

12 października 2013

Murawiow „Wieszatiel” tłumi na Litwie. Autor ryciny nieznany

1796 – urodził się Michaił Murawjow – hrabia, rosyjski polityk, generał-gubernator wileński w czasie tłumienia Powstania Styczniowego. Z powodu dokonanych na Polakach mordów zyskał przydomek „Wieszatiel”.

Co ciekawe, ten psychopatyczny morderca na usługach caratu rozpoczynał swoją karierę spiskując z dekabrystami przeciwko carowi. Szybko jednak zrozumiał, że bardziej opłaca się służyć reżimowi i zerwał związki z demokratami.


Po wybuchu Powstania Styczniowego władze rosyjskie mianowały go w maju 1863 r. generał-gubernatorem Litwy, czyli – jak to określano w imperium carskim – Kraju Północno – Zachodniego. Pod jego nieograniczoną władzą znalazły się gubernie wileńska, kowieńska, grodzieńska, witebska, mińska, mohylewska i augustowska. Już na wstępie zapowiedział: „Pierwszą rzeczą, którą zrobię po przyjeździe do Wilna, będzie to, że rozstrzelam księdza…”.

W ramach swojej „działalności” Murawjow palił wsie podejrzewane o pomaganie powstaniu, nakładał wielkie kontrybucję na majątki szlacheckie i konfiskował je, zabronił Polakom i katolikom kupowania ziemi. Z jego własnego zestawienia, które podajemy za Wikipedią, wynika, że poddał represjom 9,5 tys. osób, z których 177 powiesił, 972 zesłał na katorżnicze roboty, 345 wcielił do wojska, 864 skazał na służbę w rotach aresztanckich, 1.427 zesłał na Syberię, 1.529 zesłał w głąb Rosji, 4.096 osadził pod nadzorem w odległych guberniach.


Zgodnie z duchem rosyjskiego nacjonalizmu twierdził, że dawne Wielkie Księstwo Litewskie było państwem rusko-litewskim i tylko „wredna” działalność Polaków oderwała te ziemie od „ruskiego pnia”. Jego celem było całkowite zniszczenie polskości. Zrusyfikował szkolnictwo i zlikwidował ponad połowę katolickich klasztorów, kościoły przerabiał na cerkwie i niszczył nawet przydrożne kapliczki. Zabronił także drukowania po litewsku alfabetem łacińskim.

Zmarł w 1866 r.

1810 – w Nowomalinie na Wołyniu urodził się Tomasz Oskar – polski rzeźbiarz. Ukończył . Był uczestnikiem Powstania Listopadowego. Zmarł w 1886 r.

1914 – w Kowlu na Wołyniu urodził się Leon Guz – polski dziennikarz. Zmarł w 2010 r.

1920 – generał Lucjan proklamował utworzenie Litwy Środkowej.

1920: podpisano rozejm.

1936 – w Borysławiu urodził się Lucjan Słowakiewicz – polski bokser. Zmarł w 2011 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 12 października

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *