Józef Nusbaum-Hilarowicz – niezwykły uczony z niezwykłej rodziny

26 lutego 2012

Józef Nusbaum-Hilarowicz

11 grudnia 1859 r. urodził się Józef Nusbaum-Hilarowicz – wybitny polski zoolog, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, twórca lwowskiej szkoły zoologicznej.


Doprawdy niezwykła była rodzina Nusbaum-Hilarowiczów, zaś Józef był jej najwybitniejszym przedstawicielem. Z Uniwersytetem Lwowskim był związany od 1892 roku, a od 1906 r., po przejściu na emeryturę Benedykta Dybowskiego, objął tu kierownictwo Zakładu Zoologii i Anatomii Porównawczej na Wydziale Filozoficznym. Kierował nim do śmierci (1917), rozszerzył go i przebudował. Dzięki niemu stał się jednym z najnowocześniejszych naukowych ośrodków zoologicznych Europy. Specjalizację zdobyło tu ponad 40 zoologów, m.in. Benedykt Fuliński, Jan Grochmalicki, Jan Hirschler, Antoni Jakubski i Rudolf Weigl.

Jak czytamy w Wikipedii, jako wykładowca Józef Nusbaum-Hilarowicz „słynął z wielkiego daru wymowy, a jako nauczyciel młodych kadr zoologów z wielkiego talentu pedagogicznego i ojcowskiej wprost życzliwości”.


A skoro na wstępie wspomnieliśmy o całej rodzinie to wymieńmy: brat Józefa – Henryk Nusbaum był neurologiem i filozofem medycyny, żona Rozalia Hilarowiczowa – przyrodniczką, syn Henryk Hilarowicz, profesor, został zamordowany przez Niemców w lipcu 1941 r., drugi syn Tadeusz był znanym teoretykiem prawa administracyjnego.

Józef Nusbaum-Hilarowicz jest pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *