Wciąż śmierdzi i truje. Protesty pod Moskwą

1 kwietnia 2018

Kilka tysięcy ludzi wzięło udział w demonstracji w Wołokołamsku pod Moskwą domagając się zamknięcia wysypiska Jadrowo. Domagali się też dymisji gubernatora rejonu podmoskiewskiego, Andrieja Worobiowa.

Po zakończeniu demonstracji grupa aktywistów zorganizowała protest samochodowy na szosie w kierunku Moskwy. Wzięło w nim udział, według różnych danych, od 40 do 100 maszyn. Próbowała przeszkodzić im policja i nawet gwardia narodowa. Kierowców zatrzymywano, sprawdzano dokumenty, i jechali dalej. W końcu demonstrację samochodową służby zakończyły po prostu blokując drogę.


Parę godzin przed demonstracją policja zatrzymała jednego z organizatorów, Artioma Liubimowa. Został oskarżony o niewykonywanie poleceń policjantów, podczas jednej z poprzednich demonstracji. Aktywista jutro stanie przed sądem.

 


Napięcie w rejonie podmoskiewskim w związku z trującym wysypiskiem utrzymuje się od miesięcy. A szczególnie od 21 marca, gdy uwolniły się z tego utworzonego w 2008 roku wysypiska dla Moskwy i okolic toksyczne substancje i dziesiątki dzieci musiało być hospitalizowanych. Wspomniany gubernator Worobiow zwolnił miejscowego szefa administracji samorządowej Jewgienija Gawriłowa, ale to nie pomogło. Ludzie po prostu nie chcą wysypiska i nie dowierzają zapewnieniom obwodowych i centralnych władz, że nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia. Podczas demonstracji 29 marca domagali się wprowadzenia stanu wyjątkowego i ewakuacji części Wołokołamska. Obecnie w Wołokołamsku, jak podaje rząd, jest stan podwyższonej gotowości służb i trwa non stop monitorowanie powietrza. Poza tym wśród mieszkańców dystrybuowane są maski i respiratory.

Oprac. MaH, grani.ru, rferl.org

 

fot. CC BY-SA 3.0

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *