W Słonimiu między czołgiem a Leninem stanie Lew Sapieha

18 maja 2017

Kreatywność słonimskiej władzy wykonawczej zdumiała miejscowych artystów. W Słonimiu zostanie odsłonięty byłego starosty słonimskiego, kanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego Lwa Sapiehy (1557/1633), – informuje „Radio Racyja”.

Pomnik kanclerza stanie w centrum Słonimia na skwerze przy ulicy Pierwomajskiej. Ale na tym niewielkim skwerku są już dwa pomniki. Z jednej strony – czołg T-34,  z drugiej zaś – pomnik Lenina, który z sobie znanych powodów wskazuje ręką na sobór Przemienienia.


Teraz, między nimi wcisną Lwa Sapiehę. Według słonimskich artystów, trzy pomniki w tak małym parku, to jednak przesada. Pomysł architektów uważają za nieprzemyślany i pozbawiony dobrego smaku.

Ale decyzja już zapadła, a służby miejskie przystąpiły do realizacji uzgodnień dotyczących instalacji pomnika.


Dyskusja o upamiętnieniu Lwa Sapiehy w Słonimiu trwa już około 20 lat. Od dawna jest projekt pomnika, brakowało tylko finansów dla rzeźbiarza. Teraz zgodził się go wykonać „narodnyj artist” Iwan Miśko, który pochodzi ze Słonimszczyny. Być może w tym roku mieszkańcy wreszcie się doczekają.

Lwowi Sapiesze zawdzięcza naprawdę dużo. To dzięki niemu miasto stało się ważnym ośrodkiem ówczesnego WKL. Kanclerz w pobliżu zamku wybudował murowany pałac, w którym od 1597 r. odbywały się sejmiki generalne WKL. W Słonimskim zamku dzięki staraniom starosty powstała drukarnia, biblioteka i archiwum. Sapieha przyczynił się tez do rozwoju miejscowej gospodarki i uporządkował miasto budując nowe drogi i mosty.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *