Oświadczenie Stowarzyszenia Huta Pieniacka ws. zniszczenia pomnika (2 x WIDEO)

10 stycznia 2017

Wysadzony wczoraj pomnik został odsłonięty w Hucie Pieniackiejw 2005 roku. Inicjatorem jego powstania był Andrzej Przewoźnik – ówczesny przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na uroczystość poświęcenia pomnika przyjechali wówczas nieliczni już świadkowie zbrodni i rodziny pomordowanych. Na placu nieistniejącego kościoła odbyło się pierwsze po wojnie nabożeństwo żałobne. Od tamtego czasu co roku w rocznicę pacyfikacji wsi odbywały się przy pomniku uroczyste spotkania. Fot. J.Ostałowski/ Fotorzepa

Szanowni Państwo,
z przykrością informujemy, że pomnik upamiętniający zbrodnię dokonaną w Hucie Pieniackiej został zniszczony.  Stowarzyszenie pozostaje w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami w celu wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia.
Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim, którzy ze szczerą troską i współczuciem informują nas o zaistniałej sytuacji. Składamy wyrazy głębokiej wdzięczności za wszelkie wyrazy wsparcia i solidarności, które dochodzą do nas tak z Polski jak i z Ukrainy.
Celem naszego Stowarzyszenia jest upamiętnienie zbrodni popełnionej na naszych przodkach – mieszkańcach wsi Huta Pieniacka i okolicznych miejscowości. Naszym pragnieniem jest zachowanie pamięci i modlitwa. W tym trudnym czasie o to właśnie prosimy wszystkich Państwa. 

Małgorzata Gośniowska-Kola
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Huta PieniackaKresy24.pl/Kurier Galicyjski

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

20 odpowiedzi Oświadczenie Stowarzyszenia Huta Pieniacka ws. zniszczenia pomnika (2 x WIDEO)

 1. Kazimierz S Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 12:14

  Waszczykowski do dymisji !!! Ale za to pewnie usłyszymy znowu coś o „prowokacjach” i „siłach trzecich”.

  • aleks Odpowiedz

   10 stycznia 2017 w 12:38

   Prowokacja i to widać i śmierdzi bolszewią.

   • Paweł Bohdanowicz

    10 stycznia 2017 w 12:43

    Takie działania prowadzi się na Litwie, w Polsce i na Ukrainie. Gdy jedni niszczą groby i pomniki, drudzy podgrzewają emocje, co widać nawet tutaj.

 2. Paweł Bohdanowicz Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 12:34

  Jest w najwyższym stopniu wątpliwe, żeby jakikolwiek ukraiński nacjonalista użył symbolu w formie dwóch runów (SS).

  • cherrish Odpowiedz

   10 stycznia 2017 w 13:59

   Pełna zgoda, albowiem oni brzydzą się nazistowskimi symbolami i nigdy nawet do głowy by im nie przyszło użyć znaków SS, Czarnego Słońca czy Wolfsangel. Przecież symbole batalionów Azow i Donbas czy Gwardii Narodowej to również oczywista moskiewska prowokacja.

   • Paweł Bohdanowicz

    10 stycznia 2017 w 18:01

    Gdzie tam jest symbol SS ?

   • cherrish

    11 stycznia 2017 w 08:17

    No nie ma, oczywiście, te znaki SS namalowane na pomniku to tylko wytwór mojej chorej wyobraźni, jak mogłem to zauważyć? Bije się w piersi, to nie SS to znaki runiczne.

  • krogulec Odpowiedz

   10 stycznia 2017 w 14:04

   Chyba że miał dziadka w SS Galizien lub w innej podobnej formacji współpracującej z UPA.

 3. nikt Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 12:37

  Oczywiście zrobili to Rosjanie, tak jak w Kijowie na przemarszu ku czci Stefka Bandery , maszerowali przebrani za banderowców Rosjanie niosąc portrety i symbole UPA i OUN. No i oczywiście to Rosjanie zmienili nazwę w Kijowie , z Prospektu Moskiewskiego , na prospekt im. Stefana Bandery. Ale bądźcie spokojni Upaińcy , Polska i tak was kocha miłością nieodwzajemniona i dalej będzie was finansować z podatków Polskiego podatnika.

  • aleks Odpowiedz

   10 stycznia 2017 w 12:41

   Nie ma co podjudzać jednego przeciw drugim. Młodzi Ukraińcy maja gdzieś bandere i nie ma co przesadzać.
   Bolszewia tylko czeka aż Polska zacznie pluć na Ukrainę, ale moim zdaniem nic z tego nie bedzie.
   Putin to terrorysta a z takim mordercą sie nie gada,

 4. Putler Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 12:59

  Ruskie to są jednak idioci, jeśli myślą, że tym sposobem spowodują, że Polacy pomyślą iż to zrobili banderowscy faszyści to się mylą. Jednak Ukraińcy muszą się postarać, aby propaganda Rosyjska ich nie przedstawiała jako faszystów i banderowców.

 5. Lublinianka Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 13:31

  W rezultacie więcej osób dowie się o ludobójstwie w Hucie Pieniackiej. Co należy uznać za dobry rezultat tego zbydlęcenia. Jeśli Ukraińcy chcą nam wmówić, że to rosyjska prowokacja, to chyba szybko odbudują ten pomnik w tej samej formie? Bo jeśli nie odbudują, to znaczy, że sami zniszczyli.

 6. krogulec Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 14:01

  Zostawić na pamiątkę współpracy.

 7. Kicia Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 16:08

  Oczywiście Rosjanie ZAWSZE się przebierali za upowcöw!!!

 8. Wołaodia Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 19:20

  I niech Duda i PiS wydadzą kolejne miliardy na pomoc UPA(usun-red.)inie i jeszcze te 2,5 miliona zielonych kart na dodatek , które Morawiecki obiecał a wtedy wysadzą wszystkie polskie pomniki w jednym dniu ku czci banderowców

 9. dajmy sobie spokój Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 20:26

  No jasne, ze to kacapy. Przecież banderowcy z UPA tak wychwalanej na Ukrainie nie niszczyli by pomnika upamiętniającego ich zbrodnie. Oni przynieśliby kwiaty i znicze.

 10. Stefan Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 20:47

  Sprawa jest prosta. Albo upaińcy złapią i osadzą winnych, albo w Polsce będą niszczone cmentarze upaińców. Czas bardzo szybko im ucieka, nich więc biorą się do roboty.

 11. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 22:10

  za to wielkokacapki przynoszą czołgi,trolli i kacapski średniowieczny mir na groby swoich ofiar,wymordowali kilkadziesiąt razy więcej Polaków i nic…nawet przepraszam…bo czekista prowadzący może pierdnąć…i zrobi się duszno… w 1937-38 rozstrzelali 200 mężczyzn Polaków w ramach tzw. ,,Akcji Polskiej” – do tej pory kacapia ODMAWIA LISTY OFIAR! ODMAWIA PODANIA MIEJSCA KAZNI!! ODMAWIA PODANIA LISTY CZEKISTÓW!!! 21 WIEK…. – może o tym , który kacapek przeprosi za mordy na Polakach…..TO SIĘ NIE ZDARZA….RUSKICH NIE SIUDAT…. nawet mogił ofiar nie znamy!!!!!!! nie ma możliwości aby złożyć kwiaty…kacapy nigdy się nie zmieniają……ekumenizm po moskiewsku: tylko dzielić, tylko napadać, ALE zbliża się dzień kacapy, że zapłacicie dla sąsiadów za wszystkie SWOJE CZYNY….. a lista trolli jest do kupienia…ale się zdziwicie jak przyjedziecie do UE…..zapłaczecie…..i zapłacicie…..

 12. eva Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 23:15

  A czy to prowokatorzy rosyjscy organizują faszystowskie marsze jubileuszowe dla bandyty Bandery co rok 2 stycznia w Kijowie,Lwowie innych miastach? Nigdy nie uwierzę w prowokatorów ruskich! Nigdy.Jaki macie stosunek do Polaków ?-wystarczy wybrać się do Lwowa.Byłam tam w lecie tylko cztery dni i już nigdy więcej …

 13. rafi Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 10:08

  Zrobili to banderowcy a teraz najlepiej zwalic to na ruskich ! he he typowe dla ukraińców !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *