Litwini wolą na Białoruś jeździć, chodzić, ale nie latać

10 stycznia 2017

przez przejście graniczne na lotnisku w Mińsku nie rozwiązuje problemu obywateli litewskich, którzy mieszkają w pobliżu granicy, – mówi minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius, komentując informację o wprowadzeniu przez 5 dniowego trybu wjazdowego dla obywateli 80 krajów świata, bez konieczności posiadania wizy.

Minister przypomina, że Litwa nadal czeka na odpowiedź Białorusi w sprawie przekraczania granicy przez osoby mieszkające na terenach przygranicznych, zarówno po stronie litewskiej jak i białoruskiej.


Linkevičius powiedział, że ze względu na fakt, że Białoruś zdecydowała się wprowadzić ruch bezwizowy, w tym dla obywateli Litwy czy Polski, dotyczy on tylko osób, które podróżują samolotem przez stolicę kraju. Takie rozwiązanie, – podkreślił minister, nie jest szczególnie istotna dla Litwinów, ponieważ są oni skłonni do podróżowania drogą lądową na Białoruś, a nie powietrzną.

„Oczywiście, jest to krok w kierunku otwartości, ale tutaj chciałbym przypomnieć, że od 2010 roku nie możemy uzgodnić zasad tzw. małego ruchu granicznego, który w znacznym stopniu poprawiłby komunikację, uprościł podróże dla tych, którzy mieszkają w odległości 50 km po obu stronach granicy” – powiedział Linkevičius.


„W tej kwestii nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi z Republiki Białoruś. Nasi ludzie nie często korzystają z lotnisk, bardziej istotne są dla nich podróże lądowe”- dodał.

Kresy24.pl/BNS

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Litwini wolą na Białoruś jeździć, chodzić, ale nie latać

 1. apud Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 12:33

  To moze niech Litwa na dobry poczatek zniesie wizy dla Bialorusinow, zamiast narzekac, ze Lukaszenka zrobil za maly krok do przodu.

 2. Jan Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 19:43

  Pytanie czy jako członek Schengen Litwa ma prawo wprowadzić ruch bezwizowy dla Białorusi ? Przecież, jakby tak się stało to Białorusini jeździli by po całej Europie bez wizy. Mam rację ?

 3. Dolowski Odpowiedz

  10 stycznia 2017 w 20:20

  Zniesc wizy w taki sposob jak Lukaszenko Litwa napewno može,ale to niema sensu.Dlaczego Bialorus nie chce zgodzic się na bezwizowy ruch przygraniczny z Litwą,Litwa dawno do tego gotowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *