Mauzoleum Matki i Serca Syna wciąż zagrożone? Litewska prokuratura prosi policję i władze Wilna o wzmocnienie ochrony (WIDEO)

9 czerwca 2017

Prokurator naczelny Wileńskiej Prokuratury Okręgowej zwrócił się do mera Wilna i nadkomisarza Policji Okręgu Wileńskiego z wnioskiem o zwiększenie ochrony na cmentarzu na Rossie.

Stały monitoring , przechowywanie zapisów oraz wciągnięcie obiektu do trasy patroli funkcjonariuszy policji pozwoliłyby uniknąć ewentualnych aktów wandalizmu wobec miejsca pochówku serca Marszałka i jego matki, czytamy w oświadczeniu Prokuratury Generalnej.


Przypomnijmy: w nocy z 28 na 29 kwietnia br. nieznani sprawcy zieloną farbą wypisali napisy na bramie cmentarnej wokół kwatery wojskowej na Rossie. Zieloną farbą była też pomalowana płyta na grobie Matki i Serca Józefa Piłsudskiego. Na początku maja – wszczęto dochodzenie w sprawie kolejnego aktu wandalizmu wymierzonego w mauzoleum. Obecnie zostało wstrzymane, ponieważ wszystkie czynności mające na celu ustalenie sprawcy nie przyniosły skutku. W trakcie dochodzenia okazało się, że kamera monitoringu, zamontowana na terytorium cmentarza, nie działała.

„Znajdujący się w Wilnie jest jednym z najstarszych cmentarzy wileńskich. Odrestaurowane Mauzoleum Matki i Serca Syna jest licznie odwiedzane przez turystów z Polski i innych krajów. Powtarzające się akty bezczeszczenia mauzoleum wywołują negatywny oddźwięk, pomniejszają prestiż Wilna i Litwy na arenie międzynarodowej” – cytują stanowisko wileńskiej prokuratury polskie portale na Litwie.


prosi samorząd, aby kamery monitoringu działające na cmentarzu działały stale, a zarejestrowana przez nie informacja była gromadzona. Główny Komisariat Policji Okręgu Wileńskiego proszony jest z kolei o wciągnięcie cmentarza na listę regularnie patrolowanych obiektów i podjęcie innych kroków zapobiegających powtarzaniu się aktów wandalizmu.

Samorząd m. Wilna poinformował, że przedsiębiorstwo samorządowe „Vilniaus planas” jest w trakcie przygotowywania projektu rekonstrukcji Starej Rossy. Przewiduje on zainstalowanie 10 kamer monitoringu. Dwie sterowane i dwie stacjonarne mają być zainstalowane przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

Kresy24.pl/zw.lt, wilnoteka.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

6 odpowiedzi Mauzoleum Matki i Serca Syna wciąż zagrożone? Litewska prokuratura prosi policję i władze Wilna o wzmocnienie ochrony (WIDEO)

 1. krzysztof Odpowiedz

  9 czerwca 2017 w 17:29

  Huta Pieniacka,konsulat,podpalona szkoła,zdewastowany
  zabytkowy polski cmentarz,spalony drewniany zabytkowy
  kościół polski,

  ILE JESZCZE !!!???
  I TO COŚ MA CZELNOŚĆ NAZYWAĆ SIĘ NARODEM ??????

 2. kocki Odpowiedz

  10 czerwca 2017 w 18:49

  krzysztof – „twoi ludzie żyją w krzakach Mordowia”…Litwini – to jest perfektny naród…

 3. kocki Odpowiedz

  10 czerwca 2017 w 18:55

  Stowarzyszenie Polska Białoruś Ukraina Litwa -to jest zadanie strategii te panstw

  • Jan53 Odpowiedz

   12 czerwca 2017 w 11:51

   @kocki:Z kad Pan wytrzasnal tych litvusuv?Bo Garszwa,Landsbergis i kilku innych oszolomow tak nazwalo Zmudz – była dzielnica WKL?Obecnie to Bialorus praktycznie jest bylym WKL-m.To z nimi trzebabylo po 1991r.prowadzic rozmowy – ba nawet o stowarzyszeniu,tyle ze nie miał kto.Bo komuch i agent nie byli tym zainteresowani.
   Ukraina? A co to takiego? Zlepek ziem zagarniętych bezprawnie innym państwom przez Stalina w latach 1939-1946 oraz wcześniejszych darowizn przez Zyda Lenina,Gruzina „Kobe” oraz Chruszczowa(notabene Ukrainca).
   Litvus i Ukrainiec to dwaj kolaboranci Europy.Zawsze byli z silnymi przeciw Polsce bo sami byli i sa dalej jeszcze za slabi.Jednak idiotyzm rzadzacych może nas doprowadzić do zguby,bo sprzedawczykom i kolaborantom się nie wierzy a traktować ich się powinno podwojnie tak jak oni traktują nas.
   Poza tym Szanowny Panie historia się klania.

 4. real Odpowiedz

  15 czerwca 2017 w 11:46

  Powoli, niepostrzeżenie ale stale, ograniczać do zera polskie zaangazowanie i wsparcie polityczne, gospodarcze i wojskowe (także w ramach NATO) tym niewdziecznikom, aż znajdą się tam, dokąd od lat tak wytrwale w swej antypolskości zmierzają – czyli w czarnej d.pie. I nic szczególnego się nie stanie jeśli FR da nauczkę tym szowinistycznym, niewdzięcznym gnidom.

 5. Japa Odpowiedz

  15 czerwca 2017 w 12:55

  Dla mnie byłby to powód do wprowadzenia wojska i spacyfikowania faszystów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *