Moskwicini przeciwko burzeniu sowieckiej „mieszkaniówki”

9 czerwca 2017

Tysiące mieszkańców stolicy Rosji wyszło dzisiaj na ulice protestować przeciw rządowemu projektowi rozbiórki 4 500 budynków mieszkalnych z lat 50. i 60. XX wieku. Jest przynajmniej troje zatrzymanych.

Wśród aresztowanych znalazł się przewodniczący moskiewskiego oddziału opozycyjnej partii Jabłoko („Jabłko”) – Siergiej Mitrochin.


Protestujący gromadzili się dzisiaj od rana przed gmachem Gosdumy (Dumy Państwowej), gdzie miało odbyć się drugie z trzech głosowań  – tak tak, nie chodzi o czytania – nad szumnie brzmiącym „planem renowacji” miasta.

Demonstranci nie stanowili jednolitej grupy. Jedni przyszli z tęsknoty za budownictwem, które pamiętają z czasów swojej młodości, inni obawiają się, że konieczność przeprowadzki, jaką pociągną rozbiórki, oznaczać będzie kłopoty.


Pod gmachem Dumy skandowano hasła: „wstyd” oraz „renowatorzy pod sąd”. Z kolei na wyłapanych przez kamerę transparentach przeczytać można było m.in. „ręce precz od Moskwy”, czy  „precz z renowacją”.

Sowieckie budynki mieszkalne z lat 50. i 60. XX wieku – popularnie zwane chruszczowkami na cześć I sekretarza   latach 1956-64 Nikity Chruszczowa – mają zostać zastąpione przez sięgające chmur apartamentowce.

To już trzeci z serii protestów przeciwko proponowanym – zaiste rewolucyjnym – zmianom.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Moskwicini przeciwko burzeniu sowieckiej „mieszkaniówki”

  1. jubus Odpowiedz

    10 czerwca 2017 w 08:00

    Co znaczy słowo „moskwicini”? To kolejny przykład, żenującego poziomu polszczyzny. Moskwiczanie, tak powinno się nazywać mieszkańców Moskwy.

  2. Japa Odpowiedz

    10 czerwca 2017 w 10:04

    Cóż my mamy „aferę warszawską” . Tyle, że moskwiczan nikt na bruk nie wyrzuca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *