Litewscy konserwatyści chcą walczyć z zacofaniem Wileńszczyzny

5 stycznia 2017

Dawny zaścianek Pakulnickich – wieś Jadokłanie koło Ostrowca (widok obecny)

„Poprzez utworzenie Funduszu, chcemy również zmniejszyć wpływ samorządu na region. Władza w regionie Litwy południowo-wschodniej znajduje się praktycznie w jednych rękach, tzn. w rękach partii kierowanej przez szanownego Waldemara Tomaszewskiego (red. AWPL-ZChR). Wszystkie rozwiązania finansowe są praktycznie w jednych rękach, dlatego mieszkańcy regionu są niemalże zakładnikami, zależnymi od jednego cara” – powiedział jeden z inicjatorów projektu konserwatysta Laurynas Kasčiūnas.

Chociaż przed miesiącem Sejm odrzucił poprzednią wersję Funduszu wsparcia dla Litwy południowo-wschodniej, konserwatyści zainicjowali utworzenie funduszu po raz kolejny.


„Litwa południowo-wschodnia, czyli rejon wileński i solecznicki, statystycznie są bardziej zacofane niż inne rejony Litwy. To nie powinno mieć miejsca, bo znajdują się one tuż obok stolicy. W tych rejonach jest wyższe bezrobocie, większa przestępczość, niższe wynagrodzenia, mniej inwestycji zagranicznych. Oznacza to, że coś tam nie jest w porządku” – powiedział członek opozycyjnej partii konserwatystów Paulius Saudargas.

Projekt Funduszu na rozwój Litwy południowo-wschodniej był zarejestrowany w grudniu ubiegłego roku. Podpisało się pod nim 20 posłów, w większości konserwatyści oraz kilku przedstawicieli liberałów i „porządkowców”. Zgodnie z projektem, za „region południowo-wschodni Litwy” są uważane terytoria samorządu wileńskiego i solecznickiego, zamieszkiwane w wielkim stopniu przez mniejszości narodowe.


Środki Funduszu byłyby przeznaczone na tworzenie wspólnot lokalnych, rozwój świadomości obywatelskiej i informacyjnej, promowanie udziału mieszkańców w gospodarce, życiu społecznym i kulturalnym. Pomysłodawcy Funduszu zakładają również zmniejszenie społecznego i ekonomicznego oddzielenia regionu, ochronę dziedzictwa architektonicznego, lepszy system edukacji formalnej i nieformalnej.

Zdaniem jednego z inicjatorów projektu konserwatysty Laurynasa Kasčiūnasa, wg. przeprowadzonych ostatnio badań społecznych, region jest problematyczny również z perspektywy bezpieczeństwa państwowego.

Wg. przytaczanych badań społecznych, 46 proc. Rosjan zamieszkujących Litwę zgadza się albo raczej zgadza się z tym, że Rosja miała prawo do aneksji Krymu. Podobnie uważa 40,5 proc. Polaków. Na pytanie, czy lubią prezydenta Rosji Vladimira Putina, 73 proc. Rosjan odpowiedziało twierdząco, podobnie stwierdziło 64 proc. Polaków.

„Litwa południowo-wschodnia jest problematyczna pod względem narodowościowym, co potwierdzają przeprowadzone badania. Poza tym, chociaż wspomniane terytoria znajdują się obok stolicy, są one zacofane społecznie. (…) Jedną z najważniejszych spraw jest tu rozwój ekonomiczny, przyciągnięcie inwestycji zagranicznych, modernizacja regionu. Wyciągnięcie mieszkańców z biedy jednocześnie powinno zmniejszyć przychylność mieszkańców dla polityki kremlowskiej” – powiedział Kasčiūnas.

Pomysł utworzenia Funduszu powstał wiosną 2015 roku. Prezydent Dalia Grybauskaitė wyraziła poparcie dla Funduszu twierdząc, że przyśpieszyłby on rozwój ekonomiczny regionu.

Kresy24.pl za zw.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

8 odpowiedzi Litewscy konserwatyści chcą walczyć z zacofaniem Wileńszczyzny

 1. basia Odpowiedz

  5 stycznia 2017 w 21:11

  Niech się lietuvisy w polskie sprawy nie wtrącają. To jest polska ziemia i dlatego tam Polacy rządzą.

 2. tak Odpowiedz

  6 stycznia 2017 w 14:50

  Jest prostsze, szybsze i tańsze rozwiązanie:
  AUTONOMIA WILEŃSZCZYZNY!
  A problemy, sztucznie stwarzane przez samych lietuvisóv, same się rozwiążą.

 3. tagore Odpowiedz

  6 stycznia 2017 w 14:51

  Kolejna odsłona starego teatru dla polskich polityków.

 4. józef III Odpowiedz

  6 stycznia 2017 w 19:49

  nowolitewska wersja HaKaTy

  • Jerzyk Odpowiedz

   17 stycznia 2017 w 08:18

   To samo od razu pomyślałem.
   BND sypnęło groszem?

 5. Wilnianin Odpowiedz

  7 stycznia 2017 w 17:57

  Litwa zrandza byli KGBisci ,swoje milosc do polakow lietuvisi pokazali w Ponarach i nic se nie zmienilo z tamtych lat ,nadal NIEOTWARCIE ale nasycają tą ,,miloscią” do polakow. A wszystkie ich glosne orzeczenia niby z pomocą dla nas w rzeczywistosci bedą niszczyly polskosc na Wilenszczyznie. Taka jest prawda..

 6. leśnik Odpowiedz

  9 stycznia 2017 w 15:59

  Polacy na Wileńszczyźnie to elita narodu polskiego,ani car ani Stalin nie dali sobie z nimi rady.Żmudzini mogą sobie tylko poskakać,nie ta klasa ludzi.

 7. i wszystko jasne Odpowiedz

  9 stycznia 2017 w 22:54

  Ta „troska” konserwatystów to nic innego jak przyśpieszenie wynaradawiania Wilnian. Doświadczenie minionych lat nie zostawia żadnych wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *