Francję i Ukrainę połączą: energia słoneczna, recykling śmieci i Anna Jarosławówna

26 czerwca 2017

Prezydent Ukrainy przybył dzisiaj z wizytą do Pałacu Elizejskiego na spotkanie z Emmanuelem Macronem. Po spotkaniu, podczas wspólnej konferencji prasowej Petro zaapelował do Francuzów o inwestowanie w recykling odpadów, a francuski przywódca przypomniał, że Królowa Anna Jarosławówna to część wspólnej historii Francji i Ukrainy.

Petro Poroszenko  zaproponował, aby aktywizować francuskie inwestycje, w szczególności w branżę recyklingu odpadów na Ukrainie – informuje portal ZIK.ua za agencją Ukrinform. – Przeprowadziliśmy szczegółowe negocjacje w sprawie naszych stosunków dwustronnych, umówiliśmy się, aby przyspieszyć prace dwustronnej międzyrządowej komisji gospodarczej, rozmawialiśmy o konkretnych kierunkach współpracy, w tym energetycznej, i w zakresie pozyskiwania francuskich inwestorów z branży recyklingu – powiedział Poroszenko, którego wypowiedź cytują ukraińskie media. Jak donoszą, ukraiński prezydent poinformował, że rozmawiał z prezydentem Francji również o współpracy w zakresie rolnictwa i energii słonecznej.


Z kolei prezydent Francji Emmanuel podkreślił, że Anna Jarosławówna należy do wspólnej historii Francji i Ukrainy, a ukraińskie media przypomniały w tym kontekście, że prezydent Rosji Władimir Putin podczas niedawniej wizyty w Paryżu nazwał królową Francji Annę, córkę wielkiego księcia kijowskiego Jarosława I Mądrego „Rosjanką”, na co natychmiast zareagował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który stwierdził, że przywódca Rosji, chce na oczach całej Europy, skraść dla swojej historii pamięć o kijowiance,  późniejszej królowej Francji, zaś wiceszef prezydenckiej administracji Dmytro Szymkiw napisał na Facebook-u, że Putin chce okłamać Francuzów i zwrócił uwagę, że księżniczka Anna pochodziła z Kijowa, a kiedy żyła, Moskwa jeszcze nie istniała.

W programie wizyty Petra Poroszenki w Paryżu przewidziane są jeszcze m.in. spotkania z premierem Francji i przewodniczącym Senatu oraz z francuskimi inwestorami.


Kresy24.pl/HHG

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

9 odpowiedzi Francję i Ukrainę połączą: energia słoneczna, recykling śmieci i Anna Jarosławówna

 1. Obserwator Odpowiedz

  26 czerwca 2017 w 17:32

  oj, wtedy o ukrainie to jeszcze nawe kozy nie pierdziały 😉

 2. tagore Odpowiedz

  26 czerwca 2017 w 18:03

  Poroszenko liczy na to ,że ścisła współpraca z Niemcami i Francją również przeciwko Polskim interesom zapewni Ukrainie spore profity.
  W Waszyngtonie widocznie nie wyszło.

 3. jubus Odpowiedz

  27 czerwca 2017 w 07:16

  Cóż widać, że szykuje nam się „wymiana sojuszy”, tzn, że zamiast trójkąta Francja-Niemcy-Polska, powstaje oś Francja-Niemcy-Ukraina-Rosja.
  Cóż, sami tego chcieli, zarówno Francuzi, jak i Niemcy oraz Ukraińcy.
  Intermarium nie może popierać Ukrainy, ani Białorusi, w tych warunkach, trzeba uznać granicę na Bugu, jako wschodnią granicę Intermarium. Oczywiście, kraje bałtyckie i nordyckie, jak najbardziej do tego należą.

 4. tagore Odpowiedz

  27 czerwca 2017 w 07:31

  Od czasu utworzenia przez Niemcy i Austro Węgry Ukrainy traktatem Brzeskim jej rola w optyce teraz Niemiec i Francji nic się nie zmieniła.Ukraina będzie prowadziła wobec Polski taką politykę jakiej sobie życzą Niemcy ,a z własnej inicjatywy będą budować pozycję regionalnego lidera starając się utrącić w współpracy z Niemcami politykę regionalną Polski.
  Ciekawe czy to się im opłaci? W 1918 roku raczej niespecjalnie.

 5. SyøTroll Odpowiedz

  27 czerwca 2017 w 08:17

  Może Francuzi uda się zarobić na ukraińskim zagłębiu śmieciowym ?

 6. Barnaba Odpowiedz

  27 czerwca 2017 w 10:06

  I znowu historię Rusinów przypisują sobie Rosjanie i Ukraińcy. Ciekawe co by mieli do powiedzenia Rusinom. Poroszenko: Tak naprawdę to zawsze byliście Ukraińcami więc wszystko co wytworzyła Wasza cywilizacja i kultura jest tak naprawdę nasze. Putin: Tak naprawdę to zawsze byliście Rosjanami więc wszystko co wytworzyła Wasza cywilizacja i kultura jest tak naprawdę nasze. Brzmi podobnie?

  • SyøTroll Odpowiedz

   27 czerwca 2017 w 11:37

   Wyjątkowo podobnie. Dlatego dla niektórych złe są kacapy i Putin, właśnie ze względu na to podobieństwo. Podobnie ma się rzecz z Polakami, Litwinami i Białorusinami, gdy kłócą się o prawo do WYŁĄCZNOŚCI do schedy po WKL. Chyba jednak wolę „ruski mir”, który Polska zwalcza, od „banderowskiego”.

 7. amtrak1971 Odpowiedz

  27 czerwca 2017 w 14:32

  Berlin , Paryz , Kijow ? a gdzie Warszawa ?ukraincy
  znowu stawiaja na zle stolice a ja myslalem ze
  Polska to najlepszy adwokat dla ukrainy , nie ladnie ,,nie ma sprawy pan Trump bedzie w Polsce za tydzien i jest obecnie w bardzo dobrym humorze , ostatnio o co pytal dawno, dawno temu dostal od sadu najwyzszego tzn. travel ban dla muzulmanow (niektorych) troche ciezko jest ze sluzba zdrowia ale to wina ludzi z kongresu ,,politykow,,,,dla Polski jest teraz bardzo dobra okazja dobic interesow z US , poniewaz polityka prez, Trump jest na fali i Trump jest zadowolony z siebie samego i oczywiscie bedzie ta podroz po swiecie 4th of july( dzien niepodleglosci ) go Polska

 8. monika Odpowiedz

  28 czerwca 2017 w 16:49

  Następny pajac.Francja sprzeda Ukrainie energie słoneczną – dostawa z samego źródła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *