1843 – została założona Politechnika Lwowska – najstarsza po szkole górniczej w Kielcach polska uczelnia techniczna.
Od założenia do otwarcia Politechniki Lwowskiej 4 listopada 1844 r. minęły jednak prawie dwa lata. Wtedy zresztą nazywała się inaczej – Akademia Techniczna we Lwowie i miała 6 katedr: Matematyki, Fizyki, Mechaniki, Geometrii Wykreślnej i Rysunku Technicznego, Chemii, Geodezji. W 1848 r. wprowadzono wykłady po polsku, a od 1870 r. Akademia całkowicie przeszła na język polski.
Nie sposób krótko streścić wielkich zasług Politechniki Lwowskiej dla rozwoju nauki światowej i rozwoju cywilizacyjnego Polski. Przez jej mury przewinęły się setki wybitnych Polaków. Można się o tym przekonać studiując listę wykładowców Politechniki Lwowskiej, a także listę rektorów Politechniki Lwowskiej i wreszcie listę absolwentów Politechniki Lwowskiej. Jako ponurą ciekawostkę odnotujmy obecność na tej ostatniej liście także powojennej już absolwentki… Tatiany Anodinej.
1804 – w Podbużu koło Drohobycza urodził się Józef Dietl – polski lekarz, balneolog, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa. Uczył się w Samborze. Studiował filozofię na Uniwersytecie Lwowskim. Zmarł w 1878 r.
1874 – żołnierze rosyjscy zastrzelili w Pratulinie na Podlasiu 13 miejscowych unitów, którzy nie chcieli przejść na prawosławie. Kozacy otworzyli ogień do parafian modlących się na kolanach przed świątynią skonfiskowaną przez zaborcę na rzecz prawosławia. Wcześniej – 17 stycznia – podobna masakra miała miejsce w pobliskim Drelowie. Tam na miejscu zginęło 13 unitów, 200 zostało rannych, a 10 zmarło z ran w kolejnych dniach. Zobacz opis tej zbrodni.
1903 – urodził się Antoni Pawłowski – polski duchowny katolicki, biskup włocławski, profesor seminarium duchownego w Wilnie. Zmarł w 1968 r.
1908 – w Stanisławowie urodziła się Barbara Ludwiżanka – polska aktorka. Zmarła w 1990 r.
1915 – I wojna światowa: II Brygada Legionów Polskich pokonała Rosjan w Bitwie pod Rafajłową.
1919 – w Wilnie zmarła Emma Dmochowska – polska pisarka, działaczka oświatowa. Pracowała w redakcji pisma „Zorza Wileńska” i „Jutrzenka”. Wydawała pismo „Unia” podczas I wojny światowej. Założyła Związek Patriotyczny Polek. Urodziła się w 1864 r. w Komarowiczach w powiecie mozyrskim na Polesiu.
1921 – w Szakach na Kowieńszczyźnie urodził się Zygmunt Kęstowicz – polski aktor. Zmarł w 2007 r.
1976 – zmarł Ludwik Slaski – polski działacz społeczny i gospodarczy. Uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-sowieckiej. Urodzony w 1898 r.
1979 – zmarł Tadeusz Białoszczyński – polski aktor. Występował m.in. w Teatrze na Pohulance w Wilnie. Urodzony w 1899 r.
2007 – zmarła Krystyna Feldman – polska aktorka. Kształciła się w prywatnym lwowskim studio aktorskim prowadzonym przez Janusza Strachockiego. W 1934 r. ukończyła gimnazjum im. Królowej Jadwigi we Lwowie. Debiutowała w lwowskim Teatrze Miejskim. W 1939 r. została zaangażowana do teatru w Łucku, jednak po wybuchu II wojny światowej wróciła do Lwowa. Od 1942 r.walczyła w Armii Krajowej jako łączniczka. Mimo represji ze strony SB nie zgodziła się na żadną współpracę. Urodzona w 1916 r. we Lwowie.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 24 stycznia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!