1915 – utworzono Legion Puławski – polski oddział liczący ok. tysiąca ochotników, walczący w czasie I wojny w składzie armii rosyjskiej przeciwko Niemcom.
Legion zaczęto tworzyć już w 1914 r. pod auspicjami Komitetu Narodowego Polskiego kierowanego przez Romana Dmowskiego, jednak w lutym 1915 r. rolę tę przejął specjalnie do tego powołany Komitet Organizacyjny Legionów Polskich (potem Komitet Organizacyjny Polskich Drużyn Ochotniczych), na czele którego stanął generał Edmund Świdziński. Już wcześniej poszczególne oddziały walczyły m.in. pod Pajęcznem. Potem także w rejonie Brześcia Litewskiego, Sejn, Pińska, nad Kanałem Ogińskiego, pod Pakosławem, Michałowem, Władysławowem, Kolonią Chechelską, Nurcem-stacją, Czeremchą i w rejonie Zaosia (miejsca urodzenia A.Mickiewicza). 1 Pułk Ułanów Polskich po bitwie i szarży pod Krechowcami otrzymał m.in. słynny przydomek „Krechowiecki”.
18 września 1915 r. resztki Legionu wycofano z frontu i skierowano do Bobrujska. W październiku 1915 r. Legion zlikwidowano zaś żołnierze zostali wcieleni do Brygady Strzelców Polskich (Korpusy Wschodnie).
1806 – w pożarze dworu w Beńkowej Wiszni zginęła matka Aleksandra Fredry.
1832 – z rozkazu Mikołaja I Order Virtuti Militari został zdegradowany do rangi odznaki.
1885 – urodził się Feliks Gwiżdż – polski dziennikarz, pisarz, poeta, tłumacz. Studiował na Uniwersytecie Lwowskim. Był redaktorem „Kuriera Lwowskiego”, „Nowej Reformy”, „Gazety Podhalańskiej”. W 1914 r. został żołnierzem Legionów Polskich. Od 1918 r. oficer Wojska Polskiego. Zmarł w 1952 r.
1916 – we Lwowie urodził się Artur Hutnikiewicz – polski historyk literatury, erudyta, jeden z najwybitniejszych znawców literatury okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Ukończył filologię polską i klasyczną na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie potem był pracownikiem naukowym. W 1946 r. został zmuszony do opuszczenia Lwowa. Zmarł w 2005 r.
1993 – zmarł Józef Czapski – polski malarz, eseista. Urodzony w 1896 r. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921. W czasie II wojny światowej więziony w obozach jenieckich ZSRR – internowany w Starobielsku, Pawliszczew Borze i Griazowcu pod Wołogdą. Zwolniony w 1941 r. na mocy układu Sikorski-Majski, wstąpił do tworzonych w Tockoje Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR (Armii Andersa), gdzie do kwietnia 1942 r. bezskutecznie poszukiwał „zaginionych” oficerów polskich w ZSRR, jak się okazało – zamordowanych w Katyniu.
Następnie w sztabie kierował Wydziałem Propagandy i Informacji, współredagował pierwsze numery „Orła Białego”. Wraz z II Korpusem przez Bliski Wschód dotarł do Włoch, gdzie brał udział w kampanii włoskiej. Jako delegat Rządu RP na Uchodźstwie był członkiem międzynarodowej komisji badającej Zbrodnię Katyńską. Swoje przeżycia w Sowietach opisał w książkach „Wspomnienia starobielskie” i „Na nieludzkiej ziemi”. Od 1946 r. w Paryżu współtworzył paryską „Kulturę”.
2008 – zmarł Stanisław Wycech – polski żołnierz, do 2008 r. był najstarszym żyjącym weteranem I wojny światowej i Bitwy Warszawskiej (urodzony w 1902).
2009 – zmarła Joanna Guze – polska historyk sztuki, eseistka, tłumaczka, popularyzatorka malarstwa. Studiowała filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Lwowskim. Urodzona w 1917 r. w Żytomierzu.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 12 stycznia
1 komentarz
maksymilian
12 stycznia 2024 o 18:31W internecie nie można wejś na TVRepublika