1655 – początek 2-dniowej bitwy pod Wilnem. Wojska polsko-litewskie daremnie próbowały powstrzymać Rosjan, którzy zniszczyli miasto i dokonali rzezi 20 tys. mieszkańców.
Był to dla ludności Wilna straszny czas – po raz pierwszy w historii miasto zostało opanowane przez wroga. Wojska polsko-litewskie pod wodzą Janusza Radziwiłła i Wincentego Korwina Gosiewskiego nie były w stanie powstrzymać przeważających sił najeźdźcy – armii cara Aleksego I Michajłowicza, wspieranej przez Kozaków Iwana Zołotareńki.
Po pokonaniu polskich wojsk i złamaniu oporu mieszkańców 10 sierpnia car tryumfalnie wjechał do Wilna karocą ciągnioną przez 12 koni. Tuż obok przez 3 dni trwała rzeź Polaków – wymordowano 20 tys. osób – połowę mieszkańców, miasto płonęło 17 dni. Zniszczeniu uległo wiele cennych budowli, nigdy już nie odbudowanych.
Rozpoczęła się 6-letnia okupacja Wilna. Rosyjska dzicz ograbiła je ze wszystkiego, co przedstawiało jakąkolwiek wartość. Spalono prawie wszystkie kościoły, niezależnie od wyznania. Miasto wyludniło się i na dziesiątki lat utraciło swoją świetność. Pamiętnikarz Jan Cedrowski zanotował: „Głód straszny tak nastąpił, że trwał aż do żniw 1657 r. tak że kotki wszystkie, psy zdechliny ludzie jadali, a na dodatek rżnęli ludzi i ciała ludzkie jedli i umarłym trupom ludzkim wyleżeć się w grobie nie dali”.
Dopiero w 1660 r. Wilno zostało wyzwolone przez wojska Rzeczypospolitej pod dowództwem Michała Kazimierza Paca.
1855 – w Krzemieńcu zmarła Salomea Słowacka – matka Juliusza Słowackiego. Urodzona w 1792 r.
1856 – w Czerniowie urodził się Kajetan Abgarowicz – polski dziennikarz, powieściopisarz i nowelista pochodzenia ormiańskiego, tworzący w konwencji gawędy szlacheckiej. Uczył się w szkołach w Stanisławowie i Lwowie. W 1901 r. był współzałożycielem i redaktorem naczelnym lwowskiego dziennika „Przedświt”. W jego twórczości dominowała tematyka życia szlachty podolskiej . Przyczynił się do spopularyzowania kultury huculskiej w naszym kraju. Zmarł w 1909 r.
1862 – w Kozowej koło Brzeżan urodził się Aleksander Orłowski – urzędnik pocztowy, radny, działacz plebiscytowy, dyrygent chórów, kompozytor i organizator życia muzycznego. Kierownik chóru „Echo-Macierz” we Lwowie. Zmarł w 1932 r.
1905 – zmarł Jerzy Szembek – polski duchowny katolicki, arcybiskup mohylewski. Urodzony w 1851 r.
1929 – we Lwowie urodziła się Zuzanna Helska – polska aktorka. Występowała m.in. w filmach „Komornik” i „Boża podszewka II”.
1944 – w Powstaniu Warszawskim poległa Jadwiga Falkowska – polska harcmistrzyni, jedna z twórczyń polskiego harcerstwa żeńskiego, żołnierz AK. Studiowała we Lwowie. Pracowała na Uniwersytecie w Wilnie. Objęła po Oldze Drahonowskiej III Lwowską Drużynę Skautową im. Emilii Plater. Przed wybuchem I wojny światowej organizowała żeńskie drużyny w Wilnie, Poznaniu, Warszawie oraz żeńskie kursy skautowe. Urodzona w 1889 r.
1972 – zmarł Antoni Cwojdziński – polski komediopisarz, aktor teatralny (występował pod pseudonimem Antoni Wojdan), reżyser teatralny, scenarzysta filmowy, z wykształcenia fizyk. Urodzony w 1896 r. w Brzeżanach.
1999 – zmarła Helena Kowalczykowa – polska aktorka. Przed wojną występowała w Wołyńskim Teatrze Objazdowym. Urodzona w 1907 r. w Kosowie Poleskim.
2006 – zmarł Marian Podkowiński – polski dziennikarz, pisarz, publicysta. Urodzony w 1909 r. w Wilnie.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 7 sierpnia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!